Connect with us

Published

on

Jeśli chodzi o choroby jamy ustnej, wszyscy wiemy że mogą chorować zęby – i staramy się o nie możliwie jak najlepiej dbać, żeby podobnym chorobom zapobiec. Jeśli coś nas boli, dojrzymy jakąś dziurę w zębie, albo też chcemy po prostu skontrolować stan zębów, udajemy się na wizytę u lekarza stomatologa. Stomatologia jest bowiem działem nauki, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem, funkcjonowaniem oraz profilaktyką zębów, przyzębia, języka i ogólnie jamy ustnej. Jednak istnieją specjalne działy, zawężające wszystko – specjalizacje, które skupiają się już konkretnie na czymś jednym. Termin „periodontologia” dla wielu osób brzmi naprawdę tajemniczo – nie wiedzą o co chodzi. Jest to zaś nauka o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli o przyzębiu. Z jakimi konkretnie problemami udajemy się do specjalisty periodontologa? Gdzie można takie osoby znaleźć?

Czym jest periodontologia?

Periodontologia – wyjaśnienie terminu

Niektórzy w nieprawidłowy sposób nazywają tą specjalizację „paradontologią”, czy też „parodontologią”. Terminy te są co prawda podobne, a poprawna nazwa dość trudna do zapamiętania, jednak jest to oczywiście możliwe. Warto znać poprawny termin, choćby i po to, żeby skuteczniej szukać specjalisty, gdy jest potrzebny. Periodontologia to nauka o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli o przyzębiu. Jest to specjalny dział stomatologii, który skupia się właśnie na profilaktyce oraz na leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Mimo że dla niektórych zabrzmi to mało poważnie, to choroby przyzębia mogą prowadzić do naprawdę niebezpiecznych zmian w obrębie jamy ustnej i są bardzo problematyczne. Popularna niestety również w naszym kraju choroba – paradontoza – jest tak naprawdę stanem zapalnym przyzębia. Jej efektem może być zaś nawet utrata zęba czy zębów.

Dostrzec w porę problem

Oczywiście, wszelkie nieprawidłowości mogą być zgłaszane w czasie wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym i jako takie powinny być wręcz odkryte przez dentystę. Jednakże wiadomo jaki jest stosunek Polaków do wizyty u stomatologa – większość niestety unika tego, chyba że naprawdę musi się tam zjawić. Tym ważniejsza jest stosowna profilaktyka, jak również obserwowanie i samodzielne kontrolowanie stanu jamy ustnej. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, należy zgłosić się do specjalisty. Jeśli chodzi o zakres zmian, jakimi zajmuje się periodontologia, powinny nas zaniepokoić wszelkie zaczerwienienia, krwawienia dziąseł, nadwrażliwość zębów. Jeśli spostrzeżemy stan zapalny tkanek otaczających ząb, nie warto zwlekać – trzeba szybko umówić wizytę u specjalisty. Trzeba likwidować systematycznie kamień nazębny, bo i on wpływa negatywnie na stan całej jamy ustnej.

Wizyta u specjalisty

Na stronie frankowski-maloclinic.pl można zapoznać się z ofertą specjalistów z różnych dziedzin stomatologii – dzięki którym stan całej jamy ustnej zostanie utrzymany na właściwym, zdrowym poziomie. Oferta jest wzbogacona również o periodontologię, a sprzęt nowoczesny, co pozwoli szybko zażegnać problem i zapobiec jego narastaniu.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Jaka będzie najlepsza farba do malowania liter na pomniku?

Published

on

Jaka będzie najlepsza farba do malowania liter na pomniku?

Dobór odpowiedniej farby do pomników, to bardzo ważna kwestia. Zależy Ci przecież na tym, aby zachowały kolor i jakość przez jak najdłuższy czas. Jeśli chcesz więc dowiedzieć się, w jaki rodzaj farb należy zainwestować, poniższy artykuł jest dla Ciebie idealny!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

felietony

Hieny atakują

Published

on

Hieny atakują

Potrącona przez samochód kobieta została przewieziona na Izbę Przyjęć szpitala. Przy jej łóżku pojawia się sympatyczny pan, który obiecuje załatwić wszelkie formalności i podsuwa do podpisu kilka stron dokumentów pisanych „maczkiem”.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl