felietony Poradnik

Czym jest periodontologia?

Czym jest periodontologia?

Jeśli chodzi o choroby jamy ustnej, wszyscy wiemy że mogą chorować zęby – i staramy się o nie możliwie jak najlepiej dbać, żeby podobnym chorobom zapobiec. Jeśli coś nas boli, dojrzymy jakąś dziurę w zębie, albo też chcemy po prostu skontrolować stan zębów, udajemy się na wizytę u lekarza stomatologa. Stomatologia jest bowiem działem nauki, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem, funkcjonowaniem oraz profilaktyką zębów, przyzębia, języka i ogólnie jamy ustnej. Jednak istnieją specjalne działy, zawężające wszystko – specjalizacje, które skupiają się już konkretnie na czymś jednym. Termin „periodontologia” dla wielu osób brzmi naprawdę tajemniczo – nie wiedzą o co chodzi. Jest to zaś nauka o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli o przyzębiu. Z jakimi konkretnie problemami udajemy się do specjalisty periodontologa? Gdzie można takie osoby znaleźć?

Czym jest periodontologia?

Periodontologia – wyjaśnienie terminu

Niektórzy w nieprawidłowy sposób nazywają tą specjalizację „paradontologią”, czy też „parodontologią”. Terminy te są co prawda podobne, a poprawna nazwa dość trudna do zapamiętania, jednak jest to oczywiście możliwe. Warto znać poprawny termin, choćby i po to, żeby skuteczniej szukać specjalisty, gdy jest potrzebny. Periodontologia to nauka o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli o przyzębiu. Jest to specjalny dział stomatologii, który skupia się właśnie na profilaktyce oraz na leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Mimo że dla niektórych zabrzmi to mało poważnie, to choroby przyzębia mogą prowadzić do naprawdę niebezpiecznych zmian w obrębie jamy ustnej i są bardzo problematyczne. Popularna niestety również w naszym kraju choroba – paradontoza – jest tak naprawdę stanem zapalnym przyzębia. Jej efektem może być zaś nawet utrata zęba czy zębów.

Dostrzec w porę problem

Oczywiście, wszelkie nieprawidłowości mogą być zgłaszane w czasie wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym i jako takie powinny być wręcz odkryte przez dentystę. Jednakże wiadomo jaki jest stosunek Polaków do wizyty u stomatologa – większość niestety unika tego, chyba że naprawdę musi się tam zjawić. Tym ważniejsza jest stosowna profilaktyka, jak również obserwowanie i samodzielne kontrolowanie stanu jamy ustnej. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, należy zgłosić się do specjalisty. Jeśli chodzi o zakres zmian, jakimi zajmuje się periodontologia, powinny nas zaniepokoić wszelkie zaczerwienienia, krwawienia dziąseł, nadwrażliwość zębów. Jeśli spostrzeżemy stan zapalny tkanek otaczających ząb, nie warto zwlekać – trzeba szybko umówić wizytę u specjalisty. Trzeba likwidować systematycznie kamień nazębny, bo i on wpływa negatywnie na stan całej jamy ustnej.

Wizyta u specjalisty

Na stronie frankowski-maloclinic.pl można zapoznać się z ofertą specjalistów z różnych dziedzin stomatologii – dzięki którym stan całej jamy ustnej zostanie utrzymany na właściwym, zdrowym poziomie. Oferta jest wzbogacona również o periodontologię, a sprzęt nowoczesny, co pozwoli szybko zażegnać problem i zapobiec jego narastaniu.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o