z Kołobrzegu z powiatu

Kolejne znalezisko w Kołobrzegu. Z Bałtyku wyłowiono działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej

Kolejne znalezisko w Kołobrzegu. Z Bałtyku wyłowiono działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej

W Kołobrzegu natrafiono na kolejne cenne zabytki! Z Bałtyku wyłowiono właśnie działko przeciwlotnicze Oerlikon, pochodzące z czasów II wojny światowej, Takiego eksponatu nie ma w żadnym polskim muzeum!

 Kolejne znalezisko w Kołobrzegu. Z Bałtyku wyłowiono działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej

W Kołobrzegu już od 2016 roku prowadzone są prace archeologiczne zakrojone na szeroką skalę. Mowa o programie „Wraki Kołobrzegu” finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu z odmętów Bałtyku ponownie udało się wydobyć bezcenne zabytki. Tym razem wyłowiono działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej, które dołączy do innych znalezisk – armaty Schneider wz.97, elementów niemieckiej jednostki zatopionej podczas walk o Kołobrzeg czy kotwicy patentowej Halla. Niedawno archeolodzy informowali także o znalezieniu trzech stanowisk wrakowych, które udało się namierzyć z pokładu jednostki hydrograficzno-pomiarowej ECHO2 i jednostki pomiarowo-nurkowej SARACEN II.

Działko przeciwlotnicze Oerlikon wydobyto na wysokości Kołobrzegu
W piątek 9 listopada przeprowadzono udaną akcję wydobycia z Bałtyku działka przeciwlotniczego Oerlikon oraz windy kotwicznej. Był to element programu archeologicznego „Wraki Kołobrzegu”, który przynosi coraz lepsze efekty. Akweny wokół Kołobrzegu były miejscem wielu starć w okresie II wojny światowej i pobliskie wody z całą pewnością obfitują w zabytki z tego okresu. Już niedługo ekipy badaczy będą podejmować dalsze badania, mające na celu ustalić pochodzenie i przeznaczenie namierzonych niedawno wraków. Również wydobyte działko przedstawia dużą wartość historyczną – znajdowało się pierotnie na promie desantowym F 193, który zatonął koło Kołobrzegu w marcu 1945 podczas walki o miasto. Egzemplarz jest absolutnym unikatem, ponieważ podobnego eksponatu nie ma w swoim posiadaniu żadne polskie muzeum. Kołobrzeski Skansen Morski miał już jedną podstawkę do tego typu działka, które zostało wydobyte przy okazji prac badawczych w 2017 roku. Teraz będzie miał jednak kompletne działko, którego waga wynosi około 550 kilogramów.

Unikatowy egzemplarz wzbogaci zbiory Skansenu Morskiego w Kołobrzegu
Wydobyte z Bałtyku działko przeciwlotnicze Oerlikon jest produkcji niemieckiej i pochodzi z okresu II wojny światowej. Co ciekawe, tego typu broń używana jest od czasów I wojny światowej aż do chwili obecnej, oczywiście w zmodyfikowanej formie. Amerykanie montowali działka na monitorach rzecznych podczas działań wojny w Wietnamie. Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Adam Ostasz powiedział, że wydobyte działko jest porośnięte glonami i zardzewiałe. Z pewnością zanim zostanie udostępnione zwiedzającym, będzie musiało przejść pracochłonną konserwację.

W zbiorach jedynego w Polsce Skansenu Morskiego w Kołobrzegu zostanie zaprezentowane prawdopodobnie w 2019 roku.

Artykuł powstał dzięki portalowi Kupon sklep

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
seba Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
seba
Gość
seba

Dobre zdjęcie