Connect with us

Published

on

W Kołobrzegu natrafiono na kolejne cenne zabytki! Z Bałtyku wyłowiono właśnie działko przeciwlotnicze Oerlikon, pochodzące z czasów II wojny światowej, Takiego eksponatu nie ma w żadnym polskim muzeum!

 Kolejne znalezisko w Kołobrzegu. Z Bałtyku wyłowiono działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej

W Kołobrzegu już od 2016 roku prowadzone są prace archeologiczne zakrojone na szeroką skalę. Mowa o programie „Wraki Kołobrzegu” finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu z odmętów Bałtyku ponownie udało się wydobyć bezcenne zabytki. Tym razem wyłowiono działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej, które dołączy do innych znalezisk – armaty Schneider wz.97, elementów niemieckiej jednostki zatopionej podczas walk o Kołobrzeg czy kotwicy patentowej Halla. Niedawno archeolodzy informowali także o znalezieniu trzech stanowisk wrakowych, które udało się namierzyć z pokładu jednostki hydrograficzno-pomiarowej ECHO2 i jednostki pomiarowo-nurkowej SARACEN II.

Działko przeciwlotnicze Oerlikon wydobyto na wysokości Kołobrzegu
W piątek 9 listopada przeprowadzono udaną akcję wydobycia z Bałtyku działka przeciwlotniczego Oerlikon oraz windy kotwicznej. Był to element programu archeologicznego „Wraki Kołobrzegu”, który przynosi coraz lepsze efekty. Akweny wokół Kołobrzegu były miejscem wielu starć w okresie II wojny światowej i pobliskie wody z całą pewnością obfitują w zabytki z tego okresu. Już niedługo ekipy badaczy będą podejmować dalsze badania, mające na celu ustalić pochodzenie i przeznaczenie namierzonych niedawno wraków. Również wydobyte działko przedstawia dużą wartość historyczną – znajdowało się pierotnie na promie desantowym F 193, który zatonął koło Kołobrzegu w marcu 1945 podczas walki o miasto. Egzemplarz jest absolutnym unikatem, ponieważ podobnego eksponatu nie ma w swoim posiadaniu żadne polskie muzeum. Kołobrzeski Skansen Morski miał już jedną podstawkę do tego typu działka, które zostało wydobyte przy okazji prac badawczych w 2017 roku. Teraz będzie miał jednak kompletne działko, którego waga wynosi około 550 kilogramów.

Unikatowy egzemplarz wzbogaci zbiory Skansenu Morskiego w Kołobrzegu
Wydobyte z Bałtyku działko przeciwlotnicze Oerlikon jest produkcji niemieckiej i pochodzi z okresu II wojny światowej. Co ciekawe, tego typu broń używana jest od czasów I wojny światowej aż do chwili obecnej, oczywiście w zmodyfikowanej formie. Amerykanie montowali działka na monitorach rzecznych podczas działań wojny w Wietnamie. Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Adam Ostasz powiedział, że wydobyte działko jest porośnięte glonami i zardzewiałe. Z pewnością zanim zostanie udostępnione zwiedzającym, będzie musiało przejść pracochłonną konserwację.

W zbiorach jedynego w Polsce Skansenu Morskiego w Kołobrzegu zostanie zaprezentowane prawdopodobnie w 2019 roku.

Artykuł powstał dzięki portalowi Kupon sklep

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
1 Comment
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
seba
seba
3 lat temu

Dobre zdjęcie

Aktulności

Pierwsza ofiara śmiertelna COVID-19 w Kołobrzegu!

Published

on

Pierwsza ofiara śmiertelna COVID-19 w Kołobrzegu!

Śmiertelną ofiarą koronawirusa jest 67-letni mężczyzna.

Mężczyzna, u którego wcześniej zdiagnozowano SARS-CoV-2 zmarł w szczecińskim szpitalu. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna COVID-19 w Kołobrzegu. Jak podają lekarze, zmarły pacjent miał choroby współistniejące.
Ognisko zakażeń w Kołobrzegu stwierdzono już kilka tygodni temu. W placówce zajmującą się osobami z niewydolnością nerek i chorobami pokrewnymi. To kołobrzeska stacja dializ. Właśnie wtedy do szczecińskiego szpitala trafiło kilka osób, u których test na koronawirusa dał wynik pozytywny. Osoby te zakwalifikowano, jako pacjentów w stanie ciężkim wymagających hospitalizacji.

Niestety najgorsze dopiero przed nami. Z dnia na dzień liczba zakażonych osób wirusem COVID-19 w Polsce wzrasta. Zgodnie z prognozami z maja 2020 roku ilość osób zakażonych może wzrastać w bardzo szybkim tempie. Czy powinniśmy się przygotować na jesienną falę zakażeń?
Apelujemy, dbajcie o dystans społeczny, dezynfekcję dłoni i noszenie maseczek. Nic więcej nie możemy zrobić, ale stosowanie się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych skutecznie pomoże nam ograniczyć szybki wzrost zakażeń i uchroni szpitale przed oblężeniem.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Ponad godzinę strażacy usuwali plamę oleju

Published

on

Ponad godzinę strażacy usuwali plamę oleju

Pojazdy, którym daleko do bycia sprawnymi, czyli po prostu tak zwane „trumny na kołach” to niestety wciąż zmora polskich drug. Takie pojazdy nie tylko ze względu na słaby stan techniczny stanowią zagrożenie dla poruszających się nimi kierowców i ich współpasażerów, ale również innych uczestników drogi. Przykładem zagrożenia stwarzanego przez pojazdy w złym stanie technicznym mogą być pojawiające się wycieki płynów eksploatacyjnych. Z takim właśnie zdarzeniem przez ponad godzinę z ogromnym zapałem i poświęceniem starali się uporać strażacy na Rondzie Jantarowym, pomiędzy ulicą Żurawią i Toruńską, gdzie strażacy usuwali sporą plamę oleju. Zabezpieczono studzienki kanalizacyjne i ściągano substancję ropopochodną z jezdni, gdzie pozostawił ją kierowca jednego z niesprawnych pojazdów. Najechanie na tak dużą plamę oleju może spowodować uślizg kół samochodu, a nawet niebezpieczną w skutkach wywrotkę, jeżeli najechałby na nią kierowca jednośladu. Tego typu wyciek może być również szczególnie niebezpieczny nie tylko dla innych uczestników ruchu drogowego, ale również środowiska naturalnego.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Obywatel Niemiec wymusił pierwszeństwo

Published

on

Dziś w godzinach popołudniowych doszło do kolizji w centrum miasta, na skrzyżowaniu Alei Wojska Polskiego z ulicą Dworcową i Armii Krajowej. Poruszający się ciemnym audi kierowca z niemieckim obywatelstwem jadący od strony hotelu "Skanpol" będąc na drodze podporządkowanej doprowadził do stłuczki z czerwonym hyundaiem, który poruszał się prawidłowo na drodze z pierwszeństwem przejazdu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejsce została wezwana jednostka policji. Po oględzinach miejsca zdarzenia jednoznacznie uznano, że winien kolizji jest obywatel Niemiec i został on ukarany mandatem karnym. Na szczęście kolizja nie była na tyle duża aby utrudnić ruch w tym miejscu. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy, ponieważ warunki pogodowe jakie dzisiaj panują na drodze nie są korzystne. Padający deszcz może spowodować spore utrudnienia w czasie jazdy, również w takiej sytuacji kiedy jesteśmy na skrzyżowaniu może on spowodować ograniczenie widoczności stąd biorą się takie kolizję jak ta dzisiejsza.

Dziś w godzinach popołudniowych doszło do kolizji w centrum miasta, na skrzyżowaniu Alei Wojska Polskiego z ulicą Dworcową i Armii Krajowej. Poruszający się ciemnym audi kierowca z niemieckim obywatelstwem jadący od strony hotelu „Skanpol”  będąc na drodze podporządkowanej doprowadził do stłuczki z czerwonym hyundaiem, który poruszał się prawidłowo na drodze z pierwszeństwem przejazdu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejsce została wezwana jednostka policji. Po oględzinach miejsca zdarzenia jednoznacznie uznano, że winien kolizji jest obywatel Niemiec i został on ukarany mandatem karnym. Na szczęście kolizja nie była na tyle duża aby utrudnić ruch w tym miejscu. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy, ponieważ warunki pogodowe jakie dzisiaj panują na drodze nie są korzystne. Padający deszcz może spowodować spore utrudnienia w czasie jazdy, również w takiej sytuacji kiedy jesteśmy na skrzyżowaniu może on spowodować ograniczenie widoczności stąd biorą się takie kolizję jak ta dzisiejsza.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl