Connect with us

Published

on

W Kołobrzegu natrafiono na kolejne cenne zabytki! Z Bałtyku wyłowiono właśnie działko przeciwlotnicze Oerlikon, pochodzące z czasów II wojny światowej, Takiego eksponatu nie ma w żadnym polskim muzeum!

 Kolejne znalezisko w Kołobrzegu. Z Bałtyku wyłowiono działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej

W Kołobrzegu już od 2016 roku prowadzone są prace archeologiczne zakrojone na szeroką skalę. Mowa o programie „Wraki Kołobrzegu” finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu z odmętów Bałtyku ponownie udało się wydobyć bezcenne zabytki. Tym razem wyłowiono działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej, które dołączy do innych znalezisk – armaty Schneider wz.97, elementów niemieckiej jednostki zatopionej podczas walk o Kołobrzeg czy kotwicy patentowej Halla. Niedawno archeolodzy informowali także o znalezieniu trzech stanowisk wrakowych, które udało się namierzyć z pokładu jednostki hydrograficzno-pomiarowej ECHO2 i jednostki pomiarowo-nurkowej SARACEN II.

Działko przeciwlotnicze Oerlikon wydobyto na wysokości Kołobrzegu
W piątek 9 listopada przeprowadzono udaną akcję wydobycia z Bałtyku działka przeciwlotniczego Oerlikon oraz windy kotwicznej. Był to element programu archeologicznego „Wraki Kołobrzegu”, który przynosi coraz lepsze efekty. Akweny wokół Kołobrzegu były miejscem wielu starć w okresie II wojny światowej i pobliskie wody z całą pewnością obfitują w zabytki z tego okresu. Już niedługo ekipy badaczy będą podejmować dalsze badania, mające na celu ustalić pochodzenie i przeznaczenie namierzonych niedawno wraków. Również wydobyte działko przedstawia dużą wartość historyczną – znajdowało się pierotnie na promie desantowym F 193, który zatonął koło Kołobrzegu w marcu 1945 podczas walki o miasto. Egzemplarz jest absolutnym unikatem, ponieważ podobnego eksponatu nie ma w swoim posiadaniu żadne polskie muzeum. Kołobrzeski Skansen Morski miał już jedną podstawkę do tego typu działka, które zostało wydobyte przy okazji prac badawczych w 2017 roku. Teraz będzie miał jednak kompletne działko, którego waga wynosi około 550 kilogramów.

Unikatowy egzemplarz wzbogaci zbiory Skansenu Morskiego w Kołobrzegu
Wydobyte z Bałtyku działko przeciwlotnicze Oerlikon jest produkcji niemieckiej i pochodzi z okresu II wojny światowej. Co ciekawe, tego typu broń używana jest od czasów I wojny światowej aż do chwili obecnej, oczywiście w zmodyfikowanej formie. Amerykanie montowali działka na monitorach rzecznych podczas działań wojny w Wietnamie. Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Adam Ostasz powiedział, że wydobyte działko jest porośnięte glonami i zardzewiałe. Z pewnością zanim zostanie udostępnione zwiedzającym, będzie musiało przejść pracochłonną konserwację.

W zbiorach jedynego w Polsce Skansenu Morskiego w Kołobrzegu zostanie zaprezentowane prawdopodobnie w 2019 roku.

Artykuł powstał dzięki portalowi Kupon sklep

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
1 Comment
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
seba
seba
3 lat temu

Dobre zdjęcie

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl