Oszczędzanie z oświetlaniem – jak zadbać o domowe rachunki

Koszty życia wzrastają, a płace, choć wydają się z roku na rok rosnąć, nie są w stanie dogonić naszych potrzeb. Tym samym szukamy miejsca na oszczędności. Niestety rachunki mówią same za siebie, a przecież potrzeb jest niemało. Oszczędzanie można zacząć od przyjrzenia się, w jaki sposób oświetlamy swoje domostwo – wewnątrz, ale i na zewnątrz. To kwestia nie tylko estetyki, wymarzonej aranżacji, komfortu korzystania z domowych przestrzeni, ale i właściwego wykorzystania zasobów świetlnych. Nadto warto wspomnieć o ochronie środowiska. Ekologia pozostawia wiele do życzenia, gdy kompletnie nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób funkcjonujemy w domu, pod względem zastosowanego oświetlenia.

 

Wymiana żarówek i nie tylko

Oszczędzanie warto zacząć od wymiany oświetlenia. Na początek wystarczą nowe żarówki. Jakie jednak wybrać? Dobrze jest poszukać porad w sieci lub skorzystać z fachowej pomocy sprzedawcy. Na żarówkach znajdujemy różne oznaczenia. Poza tym na marketowych półkach są różnego rodzaju żarówki, które oferują odmienne kształty, wielkości, a przede wszystkim moc i barwę światła. Które z nich najlepiej wybrać?

Przede wszystkim rezygnujemy z żarówek tradycyjnych. Teoretycznie takie zostały wyeliminowane z rynku, jednak znalazł się sposób na obejście prawa, i tym samym wciąż możemy znaleźć żarówki, o szumnie określanej, wzmocnionej konstrukcji. Nic innego, jak te tradycyjne. Tak czy owak, tradycyjna żarówka to najmniejsza żywotność, a do tego zawarta we wnętrzu rtęć, przez co stłuczenie takiego produktu zagraża zdrowiu, a także środowisku.

Znacznie oszczędniejsze są żarówki halogenowe. Podczas gdy tradycyjne wykorzystują tylko 5% zużywanej energii, by ją przekształcić na światło, halogenowe dają aż 70% więcej światła. Ponadto ich żywotność określa się na 2000 do 5000 godzin. Klasyczne, dawne żarówki oferowały trwałość zaledwie około 1000 godzin. Różnica jest oczywista.

Na prowadzenie nieustannie wysuwa się oświetlenie LED. Żarówki LED-owe to oszczędność nawet na poziomie 80%. Trwałość, która wynosi do 25 000 godzin. Oświetlenie LED-owe osiąga pełny strumień świetlny niemalże natychmiast po jego włączeniu. W innych przypadkach trzeba poczekać od kilku sekund nawet do minuty, by cieszyć się pełnym strumieniem świetlnym.

W oświetleniu LED-owym nie znajdujemy ponadto szkodliwej rtęci. Choć mamy już dostęp do specjalnych punktów, gdzie można oddawać zużyte żarówki wszelkiego rodzaju, to jednak trzeba podjąć pewien wysiłek, by do nich dotrzeć. Punktów tych nie znajdziemy pod każdym blokiem, czy w każdym okolicznym sklepie. Większa trwałość żarówki przekłada się zatem pośrednio na oszczędność czasu – na szukanie miejsc, gdzie oddaje się zużyte żarówki i poszukiwania nowych produktów w marketach budowlanych. Wróćmy jednak do samego oświetlenia.

Zmiana nawyków oświetleniowych

Zmiana nawyków kojarzy nam się w pierwszej chwili z codziennym jadłospisem. Złe decyzje, wybory, zakupy, ale i nieodpowiedni sposób korzystania, dotyczy się nie tylko produktów spożywczych, ale i oświetleniowych. Nie dość, że nie zwracamy uwagę na to, jaką barwę światła czy moc oferują żarówki, to pomijamy kwestię liczby punktów świetlnych, ich montażu oraz sposobu korzystania.

By oszczędzać na oświetlaniu i cieszyć się budżetem domowym, z którego ubywa nawet o kilkaset złotych mniej rocznie, potrzeba przemyśleć, w jaki sposób, które pomieszczenia muszą zostać oświetlone. Należy również pozbyć się złych nawyków, przede wszystkim zostawiania oświetlenia włączonego w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy. Jeśli jednak z pokoju wychodzimy na nie więcej niż 5 minut, nie warto wyłączać światła, bo każdy cykl włącz-wyłącz, skraca żywotność żarówki.

Koniecznością jest rozplanowanie, gdzie umieścić, jakiego rodzaju lampy. Nie sprawdzi się zasada, im więcej, tym lepiej. Zbyt duża liczba lamp odbije się bardzo niekorzystnie na rachunkach za energię, nawet przy wyborze żarówek energooszczędnych, a komfort przebywania we wnętrzach wcale nie zostanie poprawiony. Choć takich niuansów, które mają znaczenie w kwestii oszczędzania na oświetleniu, jest całkiem sporo, warto brać je pod uwagę. W końcu to efekt w postaci komfortowych wnętrz, świadomego wykorzystywania dostępnych zasobów oraz tak ważnej ochrony środowiska.

Więcej informacji o oświetleniu można znaleźć na stronie https://lampy.it/.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–