Connect with us

Published

on

Przyczyny tworzenia się kamienia nazębnego mogą być różne, od nadmiernej ilości kawy i mocnej herbaty, niewłaściwej higieny jamy ustnej do palenia papierosów. Kamień nazębny nie tylko negatywnie wpływa na estetykę zębów, ale także powoduje wiele chorób, dlatego ważne jest, aby skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Co to jest kamień nazębny?

Około dwóch godzin po oczyszczeniu na zębach zaczyna tworzyć się płytka nazębna. Złogi z czasem gromadzą substancje nieorganiczne, głównie sole wapnia zawarte w ślinie. W ten sposób twardnieje płytka nazębna, tworząc kamień nazębny. Może on powodować nieświeży oddech, próchnicę zębów, a jeśli przenika do dziąsła, może powodować poważne zapalenie. Przebarwienia zębów, nierówności stwierdzone językiem na powierzchni zębów wskazują na pojawienie się kamienia nazębnego. Poważniejszym objawem jest krwawienie dziąseł.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego mogą być różne, najczęściej problem związany jest z niewłaściwym czyszczeniem, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. W tej sytuacji tworzy się miękka bladożółta powłoka, która ostatecznie zamienia się w płytkę, która stopniowo twardnieje, przekształcając się w trudny do usunięcia kamień.

Zapobieganie tworzeniu się kamienia nazębnego

Przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest mineralizacja płytki nazębnej. Ślina, resztki jedzenia, mają bezpośredni wpływ na tworzenie się miękkiego osadu. Kamień nazębny zazwyczaj rozwija się na tylnych ścianach zębów i między zębami, gdzie trudno go usunąć, myjąc zęby.

Aby uniknąć tworzenia się kamienia nazębnego, należy przede wszystkim przestrzegać higieny jamy ustnej, co najmniej dwa razy dziennie myjąc zęby miękką szczoteczką. Bardzo ważne jest stosowanie nici dentystycznych, tę procedurę należy wykonać przed szczotkowaniem lub myciem zębów. Po każdym posiłku należy opłukać usta i umyć zęby. Konieczne są również regularne wizyty u dentysty, który sprawdzi, czy doszło do odkładania się kamienia nazębnego.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Istnieją następujące metody usuwania płytki nazębnej:

Mechaniczne czyszczenie kamienia nazębnego jest wykonywane przez dentystę używającego specjalnego wiertła. Używając go, dentysta podnosi kamień i oddziela go od zęba, a następnie piłuje powierzchnię. Ta metoda jest niedoskonała, ponieważ nie pozwala na usunięcie kamienia pod dziąsłem, ponadto podczas zabiegu pacjent odczuwa pewien dyskomfort. Obecnie istnieje kilka bardziej produktywnych sposobów na pozbycie się kamienia nazębnego, więc mechaniczne czyszczenie jest obecnie wykonywane bardzo rzadko.

Ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego odbywa się za pomocą specjalnego skanera, który pozwala usunąć nie tylko widoczne osady, ale również ukryte pod dziąsłem. Ponadto ultradźwięki usuwają wszystkie bakterie nagromadzone w jamie ustnej. W miejscach, w których szkliwo zębów stało się cieńsze, pacjent może odczuwać ból, dlatego często podczas tej procedury wykonuje się miejscowe znieczulenie, stosując specjalne kompozycje, które nakłada się na zęby. Należy zauważyć, że usunięcie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków jest najczęstszą metodą radzenia sobie z osadami na zębach.

Laserowe usuwanie kamienia nazębnego uważa się za bardziej łagodną procedurę w porównaniu z ultradźwiękową. Specjalne urządzenie działa na płytkę nazębną za pomocą wiązki laserowej, która usuwa warstwę płytki nazębnej, kruszą kamień na drobne cząstki, a następnie są usuwane z jamy ustnej za pomocą wody i strumienia powietrza. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, dlatego znieczulenie podczas usuwania kamienia nazębnego laserem nie jest wykonywane.

Czyszczenie na sucho polega na nanoszeniu na powierzchnię specjalnych past i żelów zawierających kwasy i zasady. Wpływają na kamień nazębny, mięknie i łatwo można go usunąć z zębów. Zabieg jest absolutnie bezbolesny, a nawet przyjemny, ponieważ takie kompozycje mają przyjemny smak. W ten sposób niemożliwe jest całkowite pozbycie się kamienia nazębnego pod dziąsłem, jest to wadą tej metody. Ponadto istnieje ryzyko uszkodzenia szkliwa i dziąseł za pomocą kwasów i zasad.

Tylko dentyści specjalizujący się w higienie jamy ustnej używają kilku z tych metod podczas czyszczenia w celu uzyskania maksymalnego efektu. Po usunięciu płytki nazębnej dentysta wypoleruje zęby, ponieważ płytka gromadzi się na gładkiej powierzchni znacznie wolniej niż na szorstkiej. Następnie żel zawierający fluor nakładany jest na zęby, co pozwala na poprawienie efektu.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl