Connect with us

Published

on

Przepis opiewający w obowiązkową wymianę opon zimowych funkcjonuje w większości państw w Europie. W przypadku naszego kraju puka do wielu legislacyjnych drzwi, aby w ostatecznym rozrachunku nie przejść całkowitej ścieżki prawnej. Eksperci alarmują – coraz niższe temperatury, kiepski stan nawierzchni polskich dróg oraz zaniedbanie techniczne auta może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Prawodawcy pozostają niewzruszeni podobnie jak kierowcy, którzy w większości przypadków używają tzw. opon uniwersalnych. W tej sytuacji warto nakreślić w kilku zdaniach charakter przepisów prawnych dotyczących opon zimowych.

Czy zima jak co roku zaskoczy drogowców? Wymiana opon a przepisy prawne

Kontrowersyjny bieżnik.

Kwestia bieżnika to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Innego zdania są mechanicy i wulkanizatorzy, innego kierowcy, a jeszcze innego prawnicy. W opinii pierwszej grupy wymianę opon zaleca się w przypadku bieżnika o wysokości minimalnej wynoszącej 4mm. Poniżej owej wartości jazda staje się wyjątkowo niebezpieczna. Eksperci z zakresu prawa w myśl obowiązujących przepisów twierdzą, że aktualna wartość minimalna wynosząca 1.6mm wysokości bieżnika doskonale sprawdza się w naszych realiach. Na kierowcach żadna opinia nie robi wrażenia, bowiem dla nich wiąże się to z dodatkowymi opłatami, których przecież nie chce doświadczać żaden z nas. Przysłuchując się opinii fachowców z zakładów wulkanizacyjnych nie sposób nie zauważyć, iż z roku na rok w okresie jesiennym miejsca te nawiedza coraz większa liczba kierowców. Oto opinia jednego z nich :

„…Liczyłem, że uda mi się wymienić opony w drodze do pracy, ale widząc kolejkę zrezygnowałem. Telefonicznie umówiłem się na wizytę w serwisie o 16.50. Jeśli się spóźnię, przepadnie mi kolejka. Mam wrażenie, że zapisuję się na wizytę u lekarza…”

 

Inne państwa.

W innych państwach europejskich normy dotyczące wymiany opon na zimowe mają swe ścisłe i klarowne odzwierciedlenie w prawie. I tak wystarczy spojrzeć za naszą południową granicę do Czech, aby się przekonać, iż nasi sąsiedzi poszli pod rękę z duchem europejskiego prawa. W Czechach istnieje obowiązek opon zimowych w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia. Dotyczy to aury zimowej i zaśnieżonej nawierzchni. Innym przypadkiem stosowania tytułowych opon są drogi oznaczone specjalnym znakiem. W przypadku Niemiec przepisy mają charakter bardziej liberalny. Za zachodnią granicą stosowany jest tzw. wymóg sytuacyjny na który wpływa właśnie aura. W krajach takich jak Rumunia, Litwa, Łotwa, Słowenia, tudzież Szwecja przepis ten jest wyjątkowy restrykcyjny. Kierowcy mają obowiązek bezwzględnej wymiany opon na zimowe, choć różni się to okresem czasu ich stosowania.

Kosztowna wymiana.

Wiele osób zastanawia się nad cenami usługi wymiany opon. Tutaj kwoty są zróżnicowane, a ostateczna ich wysokość zależy od kilku czynników. Wpływ ma przede wszystkim rodzaj felgi, rozmiar oraz wypełnienie opony. Spore znaczenie ma także prestiż danego zakładu wulkanizacyjnego oraz jego lokacja. Cena wymiany jednej opony oscyluje w granicach od 50zł do 150zł. Pozostaje mieć nadzieję, że przepisy zostaną unormowane, a ceny wymiany niższe.

Przy współpracy z pbkb-adwokaci.pl.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl