Connect with us

Published

on

Nowe technologie wydają się kołem zamachowym dla każdego przedsiębiorstwa czy producenta. Powodować mają lepsze wyniki finansowe i napędzać szybszą i tańszą produkcję. Tymczasem, głównie przez same firmy, oczekiwania te pozostają wyłącznie na papierze.

Wdrażanie nowych technologii a wydajność działania przedsiębiorstw

Nie ma wątpliwości, że żyjemy w epoce postindustrialnej, gdzie informacja, nowość, wynalazek zapewnia dużą przewagę nad konkurencją i wprowadzenie nowoczesnych technologii w zakres produkcji danego przedsiębiorstwa czy zrewolucjonizowanie zakresu usług, powinno gwarantować nam automatycznie przewagę. Te bowiem powodują, że jesteśmy w stanie dziś produkować kilkunastokrotnie razy szybciej, więcej, a często także taniej. Jednak w większości firm, gdzie technologie zastosowano i podjęto próbę zmiany jakości produkcji czy usług, nie przełożyło się to na wzrost produktywności, a bardzo często nie oznaczał nawet polepszenia wyników finansowych firmy. Wskazuje na to trend światowy. Na początku tak zwanej czwartej rewolucji przemysłowej, roczny wzrost produktywności firmy oscylował wokół dwóch i pół procenta. Tymczasem dziś, kiedy ta rewolucja jest w pełnym rozkwicie, a nowe technologie są masowo wdrażane w procesy produkcji i zarządzania, wskaźnik ten spadł nawet do półtora procenta. Co zatem stało się z naszymi wynalazkami i czemu nie gwarantują one dobrobytu?

Winne nie są oczywiście same technologie oraz nowoczesne procesy produkcji. Winna jest kadra zarządzająca większością firm światowych. Wraz ze zmianą zasady produkcji, która często rewolucjonizuje funkcjonowanie danej firmy czy fabryki, nie idzie bowiem właściwie przeszkolenie ani kadr zarządzających, ani tym bardziej pracowników. Tymczasem ludzie potrzebują czasu, aby nauczyć się nie tylko korzystać z zalet nowoczesnych technologii, ale wręcz by w ogóle umieć z nich korzystać. Nie potrafimy czerpać zysków z potencjalnych możliwości, jakie zostały nam przyznane. Nie potrafimy mówiąc obrazowo, skorzystać z możliwości komputera, którego nie jesteśmy w stanie włączyć. Efektem tego w niektórych firmach, sami pracownicy zaczynają w praktyce bojkotować nowe możliwości i technologie, które miały służyć im jako pomoc i zaczynają wracać do metod, które znają i są nauczeni ich stosowania. Inni starają się wykorzystać dane im narzędzia, ale ponieważ nie potrafią tego zrobić i nie zostali nauczeni ich obsługi, to dzieje się to kosztem zysków finansowych firmy, a dokładnie szybkości wykonywanej pracy. Obrazowo można to wyjaśnić tak. Jeśli w danym urzędzie postawimy 100 nowych komputerów, ale nie przeszkolimy pracowników tego urzędu z ich obsługi, to połowa z nich natychmiast przesiądzie się z powrotem na maszyny do pisania i kalkulatory, czego efektem bez brak zmian, które powinny wynikać z zastosowania nowszej technologii. Praca bowiem cały czas będzie wykonywana w takim samym tempie jak dotychczas. Połowa pracowników zaś na bazie jakiegoś prywatnego doświadczenia zacznie starać się wykonywać prace na komputerach. Tu dojdzie do zwiększenia ilości czasu, jaki będzie niezbędny do wykonania danej czynności i choć w perspektywie osoby te zapewne wykorzystają wreszcie możliwość, jaką daję technologia, to w pierwszym etapie, będą powodować rosnące straty i opóźnienia w firmie.

Artykuł powstał przy współpracy z Pirxon

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl