Jak uratować zniszczoną fugę mozaiki?

Mozaika to jeden z częściej wybieranych materiałów wykończeniowych do naszych kuchni i łazienek. Jest wytrzymała i wspaniale prezentuje się przez długie lata. Niestety ma też swoje słabe punkty. Najbardziej newralgicznym elementem mozaiki są fugi. To właśnie one po dłuższym okresie użytkowania kruszą się, blakną lub ciemnieją, plamią się a niekiedy nawet pojawia się na nich pleśń. Brzydkie fugi sprawiają, że cała mozaika traci swój urok. Dlatego kiedy fugi zaczynają straszyć swoim wyglądem możesz spróbować to zmienić.

Jak uratować zniszczoną fugę mozaiki?

Dokładne czyszczenie

Jeśli fugi poza zabrudzeniami są w dobrym stanie swoje działania rozpocznij od dokładnego oczyszczenia całej powierzchni. Do czyszczenia fug możesz wykorzystać te same środki, którymi zazwyczaj czyścisz ściany pokryte mozaiką. Jednakże tym razem weź do ręki szorstki czyścik lub szczotkę i nieco bardziej niż zazwyczaj przyłóż się do szorowania. Jeśli na fugach pojawił się grzyb skorzystaj dodatkowo z preparatów odgrzybiających.

Malowanie fug

Zdarza się, że samo czyszczenie fugi nie wystarczy, ponieważ z biegiem czasu ich kolor wyblakł lub pojawiły się na spoinie przebarwienia. W takim wypadku warto skorzystać ze specjalnych farb, które nadają fugom nowy blask. Środki odświeżające fugi kupisz w większości sklepów mających w swojej ofercie materiały budowlane.

Wymiana fug na nowe

Czyszczenie czy malowanie fug sprawdza się całkiem dobrze, ale tylko wtedy, gdy spoina jest cała. Jeśli przez lata użytkowania popękała lub wykruszyła się, to samo czyszczenie na niewiele się zda. Trzeba poświęcić nieco więcej czasu i pieniędzy i wymienić fugi na nowe. Można do tego zadania wynająć fachowców lub spróbować zrobić to samodzielnie. Decydując się na samodzielną wymianę fug musisz pamiętać, że w przypadku mozaiki jest to zajęcie bardzo pracochłonne. Powinieneś też przygotować się na poświęcenie tej pracy wielu godzin. Najtrudniejszym zadaniem jest usuwanie starej spoiny, którą trzeba dokładnie wydłubać spomiędzy małych elementów mozaiki. Po wyczyszczeniu całej powierzchni należy zagruntować powstałe przestrzenie specjalnym środkiem gruntującym, a następnie wszystkie szczeliny dokładnie wypełnić nową fugą. Po wyschnięciu fugi i oczyszczeniu mozaiki z wszelkich zabrudzeń, które powstały podczas pracy, ściana będzie wyglądała jak nowa.

Mozaika jest bardzo często wykorzystywana do prac wykończeniowych. Ze względu na jej elastyczność i możliwość montowania na powierzchniach zaokrąglonych. Świetnie sprawdza się zarówno w kuchni jak i w łazience. Niestety z biegiem czasu ulega zniszczeniu. Na wszelkiego rodzaju negatywne skutki działania czasu najbardziej narażona jest fuga. Musisz pamiętać, że spoinę można wyczyścić, pomalować a nawet wymienić. Jeśli poszczególne elementy mozaiki są całe, to wystarczy fugowanie, aby ściana wygląda jak nowa.

Artykuł został przygotowany przez firmę top-mozaika.pl/ specjalizującą się w sprzedaży mozaik szklanych.

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x