Connect with us

Published

on

Licówki są to cienkie płatki przyklejane przez stomatologa na powierzchnię zębów. Obecnie są jedną z najpopularniejszych metod uzyskania pięknego uśmiechu. Założone raz, będą noszone do końca życia, ze względu na konieczność starcia szkliwa (ok.0,5mm) przed założeniem na zęby pacjenta. Jest to niewielka jego ilość, ale jednak wystarczająca by organizm nie poradził sobie z odtworzeniem takiej warstwy. Osoby cierpiące na bruksizm oraz takie, które po prostu trą zębami, nie mogą mieć założonych licówek. W takim przypadku nie trzymałyby się one w prawidłowy sposób. Zakładanie ich jest bezpieczne, a warunkiem koniecznym jest wyleczenie wszystkich zębów, które tego wymagają. Przeciwwskazaniem do ich założenia jest próchnica, choroby dziąseł, zęby po leczeniu kanałowym. Nie można także takiego zabiegu wykonywać u dzieci, gdyż zgryz dziecka nie jest w pełni ukształtowany, a stałe uzupełnienia protetyczne mogą być zakładana tylko u osób dorosłych

Czym są licówki?

Jak wygląda proces zakładania licówek?

Kształt zębów może dodawać męskości lub kobiecości, dlatego też lekarze odpowiedzialni za projektowanie licówek muszą brać pod uwagę rysy twarzy pacjenta, wielkość i kształt ust oraz stan uzębienia, ponieważ przed przystąpieniem do procesu zakładania należy wszystkie zęby wyleczyć.
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym wykonywane są wyciski, z których następnie odlewa się model umożliwiający symulację nowego uśmiechu. Na kolejnej wizycie dochodzi do jego przymierzenia i oceny, czy przygotowany indywidualnie projekt metamorfozy uśmiechu będzie odpowiedni dla pacjenta. Jeżeli pojawią się uwagi i wątpliwości, lekarz koryguje kształty i przygotowuje ostateczny projekt. Następnie protetyk w pracowni protetycznej przygotowuje gotowe licówki, co polega na ich piaskowaniu lub chemicznym wygładzaniu. Stomatolog usuwa niewielką ilość szkliwa, następnie przygotowuje zęby za pomocą papki pumeksowej i gumki, a następnie wytrawia je kwasem fosforowym. Powierzchnia, na którą będą nakładane musi być sucha. Mocowanie licówek polega na ich cementowaniu do powierzchni zębów, a następnie naświetlaniu specjalną lampą przez około dwie-trzy sekundy. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest zabiegiem bezbolesnym.
Po założeniu licówek, przez kilkanaście godzin, należy unikać skrajnych temperatur ze względu na ryzyko rozwoju chwilowej nadwrażliwości. Jeśli chodzi o higienę, to nie wymagają one szczególnych procederów-trzeba je traktować tak jak własne zęby, myć pastą i szczotkować dwa razy dziennie. Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się dwa razy do roku celem systematycznego usuwania osadu i ewentualnego kamienia. Dzięki temu idealny, biały uśmiech zostanie zachowany latami.

Jakie są rodzaje licówek?

Licówki kompozytowe są wykonane z trwałego materiału, a więc ich najważniejszą zaletą jest duża wytrzymałość i odporność na urazy mechaniczne. Jednak osoby, które się decydują na ten rodzaj muszą być przygotowane na to, że ich zęby po zabiegu mogą wyglądać sztucznie, także po pewnym czasie żółkną.
Licówki porcelanowe są równie solidne, co poprzednie oraz bardziej od nich odporne na przebarwienia. Są także łatwiejsze w pielęgnacji ze względu na znacznie mniejszą ilość osadzającego się na nich kamienia nazębnego.
Licówki ceramiczne pozwalają na uzyskanie bardzo naturalnego wyglądu zębów, są bardzo trwałe. W związku z tym należy liczyć się z większym wydatkiem przy ich wyborze w porównaniu do pozostałych.
Licówki akrylowe to rozwiązanie tylko tymczasowe. Stomatolog zakłada je przed nałożeniem właściwej licówki, celem zabezpieczenia zęba. Są mało wytrzymałe, grubsze, a więc i bardziej widoczne.

Artykuł powstał we współpracy z www.annadentalclinic.com

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl