Czy ciąża może wpływać na wzrok?
Zmiany w narządzie wzroku u kobiet ciężarnych
U kobiet będących w ciąży mogą pojawić się zmiany typu patologicznego lub fizjologicznego. Podczas ciąży dochodzi do zmian poziomu estrogenów, co wpływa na zatrzymanie wody w tkankach bogatych w kolagen. Ma to negatywny wpływ na stan rogówki, a także soczewki i twardówki oka. Wszystko to może spowodować przejściową krótkowzroczność bądź też astygmatyzm, pojawiający się na samym początku ciąży. Tego rodzaju schorzenie wpływa na pogorszenie ostrości wzroku. Z kolei w przypadku krótkowzroczności może nastąpić problem z trudnością rozróżnienia obiektów położonych blisko. Zarówno astygmatyzm, jak i krótkowzroczność podczas ciąży pojawiają się okresowo, mijają dość szybko i nie są groźne. Niemniej konieczne w obu przypadkach są badania wzroku i konsultacje z lekarzem.
Kilka porad związanych ze wzrokiem dla pań w ciąży
Podczas trwania ciąży może pojawiać się uczucie suchości w oczach. Wiąże się to ze znacznym zmniejszeniem wytwarzania łez. Ponadto może się pojawić tzw. kurza ślepota, a więc zaburzenie widzenia po zmroku. Niekiedy może się pojawić zmniejszenie obwodowego pola widzenia, a więc niewielkie zmiany w polu widzenia. Tego rodzaju dolegliwości znikają jednak kilka dni po porodzie i nie są zaburzeniami przewlekłymi. W przypadku pogarszania się wzroku podczas ciąży nie należy panikować, gdyż mniej wyraźne widzenie i lekko rozmyty obraz mija dość szybko. Z kolei na suche oczy poleca się stosowanie kropli do nawilżania oczu. Paniom w ciąży nie poleca się również, z powodu zmniejszonego pola widzenia, prowadzenia samochodu. Gdy zaś zmiany wzroku są nadmiernie dokuczliwe konieczne są badania wzroku i wizyta u okulisty.
Zmiany wzroku u kobiet w ciąży posiadających wadę wzroku
W przypadku pań, które posiadają wadę wzroku pogorszenie się tego zmysłu podczas ciąży jest bardziej prawdopodobne. Są to jednak zmiany przejściowe i nie należy się nimi nadmiernie przejmować. Nie zaleca się jednak zmiany w tym czasie ani okularów, ani tym bardziej soczewek kontaktowych (około 25 % kobiet w ciąży ma w tym czasie nietolerancję szkieł kontaktowych), powodujących dyskomfort ich używania, na skutek powiększenia grubości rogówki i wysuszenia oka. Z kolei w przypadku pań cierpiących na krótkowzroczność zaleca się badania wzroku pod koniec drugiego trymestru ciąży, w celu ustalenia stanu siatkówki. Wpłynie to bowiem na stwierdzenie czy poród będzie naturalny czy też operacyjny. Z kolei paniom w ciąży, które są chore na jaskrę zaleca się przeprowadzenie zmiany leczenia. Większość leków przeciwko jaskrze to medykamenty, które nie mogą być zażywane w okresie ciąży.
Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl |