Ciekawostki felietony

Pielęgnacja drewna olejowanego

Pielęgnacja drewna olejowanego
Istnieje kilka metod zabezpieczania mebli, elementów wykończeniowych oraz dekoracji drewnianych. Najpopularniejszym z nich jest lakierowanie. Drugim pod względem częstości wykorzystania jest olejowanie. O ile lakierowane powierzchnie nie potrzebują dodatkowej pielęgnacji, o tyle olejowane muszą być poddawane specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym, które sprawią, że będą wspaniale prezentowały się przez długie lata.

 

Ochrona przed wilgocią i zabrudzeniami

Jeśli w domu mamy meble impregnowane olejem należy dbać o to, aby nie narażać ich na wilgoć i zabrudzenia. Wprawdzie oleje zabezpieczają i chronią drewniane powierzchnie przed wchłanianiem zabrudzeń, niemniej jednak długotrwałe wystawianie powierzchni drewnianej na działanie np. wody, soków czy innych artykułów spożywczych może doprowadzić do powstania trwałych plam lub przebarwień. Dlatego bardzo ważne jest, aby ograniczyć ekspozycję na zabrudzenia, które mogą pojawiać się podczas codziennego użytkowania drewnianych powierzchni.

Utrzymanie drewna w czystości

W przypadku elementów drewnianych zabezpieczanych olejami należy dbać o usuwanie zabrudzeń zaraz po ich powstaniu. Pozostawienie plam np. po napojach, do wyschnięcia może spowodować powstanie przebarwień oraz plam niemożliwych do usunięcia.

Systematyczne olejowanie

Drewno olejowane wymaga nie tylko czyszczenia, ale również systematycznego odnawiania warstwy oleju. Zabieg ten nie jest trudny i można go wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy zakupić specjalistyczny olej do drewna a następnie wetrzeć go zgodnie ze wskazówkami producenta umieszczonym w ulotce lub na opakowaniu. Zgodnie z zaleceniami drewniane powierzchnie powinny być olejowane co najmniej raz do roku. Jednakże w przypadku często wykorzystywanych elementów drewnianych np. blatów kuchennych czy stołów można pokusić się o nieco częstsze zabezpieczanie powierzchni olejem.

Drewno olejowane jest o wiele bardziej wymagające niż drewno lakierowane. Warto jednak wiedzieć, że przedmioty wykonane z drewna i zabezpieczane olejem są w 100% naturalne i ekologiczne. Do ich produkcji nie wykorzystuje się żadnych sztucznych substancji chemicznych, a jedynie naturalnie występujące w przyrodzie. To bardzo istotnie dla osób, które chcą żyć w całkowitej harmonii z naturą.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o