Rodzaje protez stomatologicznych

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe zęby i piękny uśmiech, jednak coraz więcej Polaków cierpi na częściowe ubytki lub pełny brak uzębienia. Brak wiedzy w zakresie pielęgnacji zębów, brak regularnych wizyt u lekarza specjalisty skutkują tym, że takie zjawisko możemy zaobserwować nie tylko u osób starszych, ale także u młodych ludzi, którzy powinni wiedzieć, że ich uśmiech jest ich wizytówką.

Rodzaje protez stomatologicznych

W przypadku ubytków możemy być pewni, że lekarz dentysta zaproponuje nam protezę stomatologiczną, ale zanim przejdziemy do jej rodzajów musimy wiedzieć czym jest taka proteza stomatologiczna. Proteza stomatologiczna to nic innego jak część zamienna dla ubytku zębowego. Tylko część protez stomatologicznych może być refundowana w ramach NFZ, a w przypadku całkowitego braku zębów możemy ubiegać się o protezę raz na 5 lat.

Protezy zębowe można podzielić na stałe i ruchome protezy stomatologiczne. W przypadku protez stałych wyróżniamy mosty protetyczne oraz wkłady koronowe. Mosty protetyczne są używane do uzupełnienia braku jednego lub kilku zębów, ale aby zamontować most musi mieć on mocowanie po jednej i drugiej stronie, dlatego stosuje się je u osób posiadających możliwość zaczepienia go o zęby. Proteza koronowa, czyli inaczej wkład koronowy wykonany jest z porcelany i nakładany na twardą tkankę zęba.

Do protez ruchomych, czyli takich, które nie są przytwierdzone na stałe do zębów, a są umieszczone na specjalnym łuku, zaliczamy protezy szkieletowe oraz protezy osiadające. Protezy ruchome, jak sama nazwa wskazuje, są samodzielnie wkładane i wyciągane przez pacjenta. Proteza szkieletowa jest to proteza, w której poszczególne zęby są umieszczona na specjalnym drucie dopasowanym do szczęki pacjenta w sposób indywidualny. Wykonuje się ją wtedy, kiedy nie ma możliwości zamontowania mostu protetycznego. Natomiast protezy osiadające to taki rodzaj protez stomatologicznych, które są wykonane z bardzo mocnego i trwałego materiału odpornego na wszelkie oddziaływania. Jest to proteza całkowicie niewidoczna i bardzo często ten rodzaj stosuje się przy całkowitym braku uzębienia.

Ceny protez zależą od ich rodzaju, a także miejsca, w którym będą wykonywane. Średnio ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Ostateczny koszt za pewne zostanie ustalony po konsultacji z lekarzem prowadzącym, ale miejmy na uwadze, że piękny uśmiech jest wart każdych pieniędzy.

Pamiętajmy jednak, że nie wystarczającym zabiegiem, aby mieć piękny uśmiech jest wstawienie sobie protezy. Należy pamiętać o tym, że kiedy już się zdecydujemy na taki zabieg musimy dbać o to, co mamy. Jeśli nie posiadaliśmy wcześniej wiedzy na temat odpowiedniego dbania o uzębienie i higienę jamy ustnej natychmiast musimy te braki uzupełnić. Warto zapytać naszego lekarza prowadzącego, ponieważ to on poleci nam specjalistyczne i dobre produkty dobrane do naszego rodzaju zębów. Pamiętajmy także o tym, że protezy są mocne, ale nie są niezniszczalne, dlatego dbajmy o to, co mamy, a na pewno będziemy zadowoleni z efektów.

Artykuł powstał we współpracy z premium-clinic.pl

 

 

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–