Automatyka przemysłowa – nieoceniona pomoc w zakładach produkcyjnych

Automatyka przemysłowa jest w dzisiejszych czasach niezbędnym standardem do prowadzenia konkurencyjnej działalności produkcyjnej. Jest to nieodłączony element każdej produkcji. To dział automatyki, którego zadaniem jest automatyzacja procesów technologicznych oraz procesów wytwarzania. W chwili obecnej jest to najszybciej rozwijający się dział inżynierii elektrycznej. Wszystkie te skomplikowane układy wraz z maszynami, zostały stworzone przez człowieka po to, aby skrócić czas produkcji, oraz również zoptymalizować koszty produkcji i poprawić wydajność.

Automatyka przemysłowa – nieoceniona pomoc w zakładach produkcyjnych

Automatyka przemysłowa znajduje swoje zastosowanie w takich gałęziach jak przemysł wydobywczy i metalurgiczny, w procesach chemicznych i petrochemicznych, jako linie produkcyjne, systemach transportu i sieciach użyteczności publicznej czy cybernetyki, która koncentruje się na dokładnej analizie i modelowaniu procesów matematycznych, na przykład mechanicznych, hydraulicznych lub pneumatycznych.

W tego typu rodzajów systemów pracują przede wszystkim urządzenia wykonawcze, sterujące i pomiarowe, które razem tworzą sprawnie działający układ.

Korzyści jakie płyną dzięki automatyce przemysłowej jest wiele. Przede wszystkim jest to większe bezpieczeństwo, które pozwala na mniejsze prawdopodobieństwo przytrafienia się nieszczęśliwego wypadku. Dzięki temu, ze maszyny mogą pracować w warunkach niesprzyjających człowiekowi mogą one pracować nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę.

Jedna z kolejnych zalet automatyki przemysłowej jest masowa produkcja, dzięki której można w możliwie najkrótszym czasie dostarczyć na rynek jeszcze większą liczbę produktów. Jednak, co za tym idzie to nawet najmniejsza przerwa w pracy maszyny przyczynia się do obniżenia efektywności, która może wpłynąć znacząco na straty finansowe oraz zaburzenia w harmonogramach pracy.

Również automatyka przemysłowa znalazła swoje zastosowanie w takich branżach jak przemysł poligraficzny, przemysł kolejowy, przemysł chemiczny, farmaceutyczny, stoczniowy, przemysł energetyczny, oraz zbrojeniowy, drzewny, spożywczy czy papierowy. Dziedzinami pokrewnymi do automatyki są informatyka, która jest subdyscypliną. Związek między nimi wynika z dwóch względów. Po pierwsze komputery są wykorzystywane do analizy matematycznej i syntezy systemów automatyki. Po drugie, urządzenia i systemy cyfrowe są niezbędne do sterowania rzeczywistymi procesami. Dodatkowymi dziedzinami, które są powiązane z automatyka przemysłowa jest robotyka, mechatronika oraz bionika.

Robotyka jest wciąż udoskonalana i z roku na rok automatyka przemysłowa może mieć jeszcze zastosowanie w dziedzinach, w których byłoby to niemożliwe. Dzięki sprawnemu funkcjonowaniu maszyn możemy produkować coraz to lepsze i bardziej skomplikowane urządzenia, które mogą korzystnie wpłynąć na rozwój cywilizacji, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko dla pracowników. Jednak automatyka przemysłowa, aby mogła być udoskonalana, musi być sterowana przez odpowiednich pracowników, którzy są specjalnie wyszkoleni do tego aby móc te maszyny sterować i w razie jakichkolwiek wypadków potrafią bezpiecznie te urządzenia zabezpieczyć.

Artykuł powstał we współpracy z zasilacze-meanwell.pl

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x