Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa w dzisiejszych czasach stała się standardem niezbędnym do prowadzenia konkurencyjnej działalności produkcyjnej. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt z nas nie myślał o tym, że kiedyś ludzkie dłonie zostaną zastąpione przez roboty. Dzisiaj potrafimy komunikować się z naszymi maszynami, oraz sterować nimi tak jak chcemy.

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa jest dziś nieodłączonym elementem każdej produkcji. Jest to dział automatyki, który zajmuję się automatyzacją procesów technologicznych oraz procesów wytwarzania. W obecnej chwili to najszybciej rozwijający się dział inżynierii elektrycznej. Te skomplikowane układy, oraz maszyny to wytwór rąk ludzki po to aby zoptymalizować koszty produkcji oraz poprawić wydajność. Dzięki swoim możliwością, powoli zaczyna docierać tam gdzie jeszcze kilkanaście lat temu zastosowanie robotyzacji było dalekie od realizacji.

Korzyści jakie płyną dzięki temu wytworowi ludzkich rąk jest

  • Zwiększona produktywność – to główny cel, który stosuje się w automatycznych systemach w przemyśle. Masowa produkcja wymaga, aby w jak najkrótszym czasie dostarczyć na rynek produktów tyle ile jest w stanie wyprodukować. Jednak co za tym idzie, każda najmniejsza przerwa pracy maszyny przyczynia się do obniżenia efektywności, które przynoszą straty finansowe oraz zaburzenia w harmonogramie pracy. Z tego powodu robotyzacja zyskała większa przewagę nad człowiekiem, ponieważ może ona pracować praktycznie cały czas, nie tracąc przy tym zysków.
  • Niższe koszty – pomimo iż systemy automatyki przemysłowej w głównej mierze są drogie, to już od samego ich wdrożenia firma na tym wiele oszczędza. Pierwsza zaletą jest to, że umożliwia to redukcję pracowników, którzy aby móc obsługiwać maszyny musieliby przejść odpowiednie szkolenia, które pozwoliłyby na pełnoprawne korzystanie z maszyn. Dodatkowo po przez zrobotyzowane hale produkcyjne dają możliwość pracy przez pełną dobę, zwiększając kilkukrotnie zyski całego przedsiębiorstwa. Więc mimo wysokich kosztów związanych z systemami automatyki mogą w dłuższym okresie przynieść jeszcze większe zyski.
  • Poprawa bezpieczeństwa – to kolejny dodatkowy atut zrobotyzowanych hal produkcyjnych. Dzięki ograniczonej liczbie pracowników, mniejsze jest prawdopodobieństwo przytrafienia się nieszczęśliwego wypadku. Ponadto maszyny mogą pracować z powodzeniem w warunkach nie sprzyjających człowiekowi lub nawet zagrożenia życia i zdrowia człowieka takich jak niskie temperatury, bądź z możliwością eksplozji w danej hali lub z wysokim natężeniem hałasu.
  • Zwiększona poprawa jakości – nie da się ukryć, że maszyny potrafią zrobić przedmioty bardziej precyzyjnie niż ludzkie ręce. Dlatego w tej dziedzinie czynności wykonywane przez roboty przynoszą wymierne korzyści, zmniejszając ryzyko wystąpienie odstęp i błędów od przyjętych norm. Również dzięki wyłączeniu etapu pomiarowego mamy możliwość kontroli produkty w sposób bardziej precyzyjny oraz automatyczny.

Automatyka przemysłowa to wciąż prężnie rozwijający się dział, który z roku na rok zastępuję coraz większą ilość pracowników, którzy tracą swoje etaty na rzecz robotyzacji. Jednak ja za każdym postępem należy czymś zaryzykować aby móc w pełni wytwarzać produkty i szybciej wdrażać je na rynek w celu uzyskania większych kosztów.

Artykuł powstał we współpracy z shemeck.pl

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–