Zasady pielęgnacji wełnianych ubrań

Ubrania wykonane z naturalnych tkanin są piękne, jednak często do ich zakupu zniechęca myśl, że odpowiednie dbanie o włókna będzie skomplikowane i czasochłonne. Pielęgnacja wełnianych ubrań nie musi być żmudną pracą. Wystarczy poznać kilka zasad obchodzenia się z tym wyjątkowym materiałem.

 

Pranie, suszenie, prasowanie

Istnieje pogląd, że ubrania z wełny nie wymagają prania, a wystarczy je regularnie wietrzyć, aby zawsze były świeże. Tkaninę wełnianą można zregenerować w oparach wilgotnego powietrza, np. w zaparowanej łazience. Niestety taki stan rzeczy nie jest możliwy do utrzymania zbyt długo. Kiedy włókno mimo wietrzenia przestaje pachnieć świeżością lub przydarzy nam się poplamić ubranie, wtedy pranie staje się koniecznością. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z informacjami zawartymi na metce wszytej wewnątrz ubrania. Istnieją dwie możliwości prania – ręczne i w pralce. Najbardziej polecane i delikatne dla tkaniny będzie pranie ręczne, z użyciem środka dedykowanego wełnie. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30°C, a namaczanie trwać dłużej niż 10 minut. Podczas prania należy unikać intensywnego pocierania, zbyt wysokiej temperatury oraz używania silnych środków piorących, ponieważ może spowodować to, że włókna pozahaczają się o siebie, dając w efekcie skurczoną, szorstką i zdeformowaną tkaninę. Po zakończeniu prania należy delikatnie odcisnąć nadmiar wody.

Jeżeli nie mamy czasu na ręczną pielęgnację i ufamy programowi do prania wełny w pralce, możemy zastosować tę metodę. Taki program również powinien być ustawiony na maksymalnie 30°C lub zimną wodę i wirowanie na niewielkich obrotach lub bez wirowania. Lepszym rozwiązaniem dla wełny będzie pranie przy zapełnionym bębnie, co ograniczy tarcie i mechacenie. Środek do prania, podobnie jak w przypadku prania ręcznego, powinien być przeznaczony do wełny. Nie należy również zwlekać z opróżnieniem pralki i rozłożeniem garderoby do suszenia.

Niekiedy włókna wełny powodują nieprzyjemny dla skóry efekt „gryzienia” przy noszeniu. Można temu zaradzić dodając do prania odrobinę lanoliny, która przywróci jej naturalną wilgotność. Następnie mokre ubrania można wstępnie wysuszyć zawijając i ugniatając w dużym ręczniku, a następnie równomiernie rozwiesić, co spowoduje, że prasowanie może nie być konieczne. Suszenie wełny powinno odbywać się najlepiej na płasko lub, jeżeli zawarto taką informację na metce, w suszarce bębnowej. Nigdy nie należy suszyć wełny na kaloryferze, na słońcu lub suszarką.

Jeżeli jednak ktoś lubi wyprasowane ubrania, to dopuszczalne jest wyprasowanie na lewej stronie, żelazkiem o niskiej lub średnie temperaturze (program do prasowania wełny). Aby uniknąć „świecenia się” wełny po prasowaniu dobrze jest wykonywać tę czynność przez bawełnianą ściereczkę.

Przechowywanie

Wełniane rzeczy należy przechowywać na leżąco, najlepiej nie rozwieszać, aby uniknąć rozciągnięcia. Nie powinny być też zbyt ciasno poukładane, aby nie zagnieździły się w nich mole, które lubią wilgotną, niewywietrzoną wełnę. Kiedy ubrania wełniane ulegną zmechaceniu można je ręcznie wyskubać, wyczesać grzebieniem lub zgolić golarką do odzieży. Warto pamiętać, że mechaceniu poza intensywnym tarciem, nie służy także dodawanie zmiękczającego płynu do płukania.

Sytuacją, która może wydawać się problematyczną w dbaniu o wełnę są także plamy. Najważniejszym postępowaniem w takim przypadku jest niezwłoczne działanie, aby plama nie zdążyła wyschnąć. Nawet po jej usunięciu należy namoczyć ubranie w letniej wodzie i wyprać. Wełna posiada naturalne działanie antybakteryjne, dlatego kurz, brud i wilgoć nie zdążają wnikać w nią głęboko. Wiele zabrudzeń można po prostu strzepnąć.

Artykuł powstał we współpracy z wooldesign.pl
0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–