Spis Treści
Czym jest integrowana ochrona roślin?
Rośliny mogą podlegać ochronie na wiele sposobów – z wykorzystaniem metod, które można podzielić na chemiczne oraz niechemiczne. Dobór właściwych pozwala na osiągnięcie właściwego stopnia zabezpieczenia roślin przed szkodliwymi organizmami mogącymi doprowadzić do znacznego zmniejszenia plonu.
Jedną z metod ochrony jest integrowana ochrona roślin z Syngenta.pl. Co kryje się pod tym terminem?
Integrowana ochrona roślin – co to jest?
Integrowaną ochroną roślin określa się sposób ich ochrony przed szkodliwymi organizmami, który wykorzystuje w szczególności metody niechemiczne, zmniejszające zagrożenie dla zdrowia środowiska, ludzi oraz zwierząt.
Metoda ta bierze pod uwagę różnorodność środowiskową, w tym występujące w konkretnym środowisku patogeny, owady oraz chwasty.
Stosowanie prezentowanej metody przez profesjonalnych użytkownikach środków ochrony roślin obowiązuje od 1 stycznia 2014 roku zgodnie z art. 14 dyrektywy 2009/128/WE oraz rozporządzeniem nr 1107/2009.
W integrowanej ochronie roślin znacznie mają:
- stosowanie płodozmianu
- wykorzystywanie właściwej agrotechniki
- stosowanie odpornych lub tolerancyjnych na szkodniki odmian roślin
- zrównoważone nawadnianie i nawożenie
- zapobieganie indukcji szkodliwych organizmów
- odpowiednia higiena maszyn i sprzętów używanych przy uprawie
- tworzenie dobrych warunków do życia organizmów pożytecznych
- zmniejszenie ryzyka uodpornienia się szkodliwych organizmów na preparaty
W rezultacie ochrona roślin prowadzona tą metodą umożliwia ograniczenie do minimum chemicznych środków ochrony roślin, a tym samym wspiera bioróżnorodność środowiska, która zmniejsza się przy stosowaniu tradycyjnych metod z użyciem środków chemicznych.
Nowoczesna integrowana ochrona roślin z Syngenta.pl to sprawdzony sposób wspomagania różnych upraw – więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej producenta.