Connect with us

Published

on

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele potrafi zadziałać oświetlenie, nie tylko w sferze funkcjonalnej, ale i estetycznej. Najwięcej dylematów w kwestii wyboru oświetlenia pojawia się przy urządzaniu reprezentacyjnego wnętrza mieszkania, czyli salonu. Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Funkcjonalność

W temacie oświetlenia do salonu istotny jest styl, ale nie mniej ważna jest jego użyteczność. Duży nacisk należy położyć na dopasowanie barwy światła i jego natężenie do funkcji w danej części salonu. Każde światło ma temperaturę barową, która określana jest w stopniach Kelvina. Światło ciepłe, relaksujące, do którego przywykła większość z nas ze względu na tradycyjne żarówki ma 2700 K, natomiast chłodne i pobudzające – ok. 5500 K. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę podczas wyboru żarówek do lamp w salonie.

Nie ulega wątpliwości, że salon jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Niestety osoby niezbyt dobrze znające się na zasadach w aranżacji wnętrz często skupiają się wyłącznie na estetyce lub co gorsze wybór lampy do salonu jest zupełnie jest wynikiem przypadku. Na funkcjonalność oświetlenia należy zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, gdy w salonie znajduje lub ma się znaleźć przestrzeń do pracy. Ponadto w salonie czasem odpoczywamy, spożywamy posiłki a czasem toczy się życie towarzyskie. Do tego w wielu salonach znajduje się przestrzeń jadalniana. Jedna lampa w salonie zamontowana na środku sufitu nie zapewni dostatecznego doświetlenia, nawet w małym pod względem powierzchni salonie. Kilka źródeł światła to podstawa. W części wypoczynkowej można pozwolić sobie na bardziej nastrojowe oświetlenie. Nad stołem warto zamontować lampy z kilkoma punktami świetlnymi lub po prostu kilka lamp. Na te mniej nastrojowe, a bardziej odsłaniające żarówkę lampy trzeba się zdecydować wtedy, kiedy stół zamienia się w miejsce do pracy. Trzeba pamiętać o tym, że lampy w salonie pełnią główną rolę w podziale pomieszczenia na strefy.

Względy estetyczne

Oświetlenie w salonie musi dobrze komponować się ze stylem, w jakim urządzony jest ten pokój. Niewątpliwie może dodać charakteru. Współcześnie królują lampy rodem z fabryk, nawiązujące do industrialnego stylu. Nie warto jednak ulegać modzie. Takie lampy nie będą pasowały do klasycznie urządzonego salonu. W niektórych przypadkach do tematu lepiej podejść zachowawczo i postawić na lampy neutralne, pasujące do wszystkiego. W innych z kolei lampy do salonu mogą stać się wyraźnym akcentem. Nowoczesne wnętrza rządzą się zasadą minimalizmu. Lampy pasujące do salony w tym stylu to te o prostej formie, bez elementów ozdobnych. Bogatszą formą powinny wyróżniać się lampy do salonu w stylu klasycznym. Popularny styl skandynawski nie narzuca istotnych wytycznych w tym temacie, liczy się przede wszystkim nastrój, jaki oświetlenie tworzy.

Nie ma zasady, że oświetlenie w każdej strefie salonu musi być utrzymane mocno w jednej stylistyce czy też pochodzić z jednej firmy. Liczy się jednak to, aby całość była spójna. Przypadkowe lampy spowodują niepotrzebny nikomu chaos.

Artykuł powstał we współpracy z www.acerto.pl

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl