Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele potrafi zadziałać oświetlenie, nie tylko w sferze funkcjonalnej, ale i estetycznej. Najwięcej dylematów w kwestii wyboru oświetlenia pojawia się przy urządzaniu reprezentacyjnego wnętrza mieszkania, czyli salonu. Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Funkcjonalność

W temacie oświetlenia do salonu istotny jest styl, ale nie mniej ważna jest jego użyteczność. Duży nacisk należy położyć na dopasowanie barwy światła i jego natężenie do funkcji w danej części salonu. Każde światło ma temperaturę barową, która określana jest w stopniach Kelvina. Światło ciepłe, relaksujące, do którego przywykła większość z nas ze względu na tradycyjne żarówki ma 2700 K, natomiast chłodne i pobudzające – ok. 5500 K. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę podczas wyboru żarówek do lamp w salonie.

Nie ulega wątpliwości, że salon jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Niestety osoby niezbyt dobrze znające się na zasadach w aranżacji wnętrz często skupiają się wyłącznie na estetyce lub co gorsze wybór lampy do salonu jest zupełnie jest wynikiem przypadku. Na funkcjonalność oświetlenia należy zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, gdy w salonie znajduje lub ma się znaleźć przestrzeń do pracy. Ponadto w salonie czasem odpoczywamy, spożywamy posiłki a czasem toczy się życie towarzyskie. Do tego w wielu salonach znajduje się przestrzeń jadalniana. Jedna lampa w salonie zamontowana na środku sufitu nie zapewni dostatecznego doświetlenia, nawet w małym pod względem powierzchni salonie. Kilka źródeł światła to podstawa. W części wypoczynkowej można pozwolić sobie na bardziej nastrojowe oświetlenie. Nad stołem warto zamontować lampy z kilkoma punktami świetlnymi lub po prostu kilka lamp. Na te mniej nastrojowe, a bardziej odsłaniające żarówkę lampy trzeba się zdecydować wtedy, kiedy stół zamienia się w miejsce do pracy. Trzeba pamiętać o tym, że lampy w salonie pełnią główną rolę w podziale pomieszczenia na strefy.

Względy estetyczne

Oświetlenie w salonie musi dobrze komponować się ze stylem, w jakim urządzony jest ten pokój. Niewątpliwie może dodać charakteru. Współcześnie królują lampy rodem z fabryk, nawiązujące do industrialnego stylu. Nie warto jednak ulegać modzie. Takie lampy nie będą pasowały do klasycznie urządzonego salonu. W niektórych przypadkach do tematu lepiej podejść zachowawczo i postawić na lampy neutralne, pasujące do wszystkiego. W innych z kolei lampy do salonu mogą stać się wyraźnym akcentem. Nowoczesne wnętrza rządzą się zasadą minimalizmu. Lampy pasujące do salony w tym stylu to te o prostej formie, bez elementów ozdobnych. Bogatszą formą powinny wyróżniać się lampy do salonu w stylu klasycznym. Popularny styl skandynawski nie narzuca istotnych wytycznych w tym temacie, liczy się przede wszystkim nastrój, jaki oświetlenie tworzy.

Nie ma zasady, że oświetlenie w każdej strefie salonu musi być utrzymane mocno w jednej stylistyce czy też pochodzić z jednej firmy. Liczy się jednak to, aby całość była spójna. Przypadkowe lampy spowodują niepotrzebny nikomu chaos.

Artykuł powstał we współpracy z www.acerto.pl
0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x