Ciekawostki

Psie problemy dermatologiczne – co robić?

Psie problemy dermatologiczne - co robić?

Wyczułeś na skórze swojego pupila niepokojące zgrubienia? A może zauważyłeś u niego problem wzmożonego wypadania sierści? Bardzo możliwe, że pupila dotknęło schorzenie dermatologiczne. Twoja interwencja jest niezbędna do poprawienia jego stanu zdrowia.

 

Co na zewnątrz, to wewnątrz

Często objawy dermatologiczne to tylko efekt uboczny tego, co dzieje się wewnątrz organizmu. Zwierzaki dotyczy ta sama zasada. Mogło się np. zdarzyć, że Twój pies dostał uczulenia na jakiś składnik wcześniej podawanej karmy. Coraz częściej mówi się o alergiach psów na zboże. Dlatego, jeśli nie masz jeszcze diagnozy, co dolega psiakowi, podaj mu karmę bez zbóż. Dzięki temu z pewnością zmniejszysz dostęp psa do potencjalnych alergenów. Potem niezwłocznie wybierz się z nim do weterynarza. W gabinecie, poza podstawowym, powierzchownym badaniem, lekarz zapewne zleci specjalistyczne badania krwi. Dzięki temu będziesz mógł poznać przyczynę schorzenia.

Zdarza się również, że psy starzejące się, mają zmiany skórne, które przybierają formę łagodnych lub złośliwych guzków. Wówczas można zrobić niewiele poza obserwacją stanu zdrowia zwierzaka. Jeśli natomiast są to ranki, zmieniające się w strupy, być może mamy do czynienia z zaburzeniami autoimmunologicznymi lub psychicznymi. W tym pierwszym wypadku, organizm psa sam ze sobą walczy, a w tym drugim, pies może odreagowywać stres, np. nadmiernie się drapiąc, czy gryząc. Przyczyn pojawienia się niepokojących objawów skórnych jest wiele, dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Dobry właściciel, czujny właściciel

Należy także pamiętać, że jako właściciel powinieneś dbać o zdrową dietę psa oraz jego dobre samopoczucie. Pies powinien wychodzić na regularne spacery, czuć, że jest kochany i zaopiekowany. To znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wszelkiego rodzaju schorzeń. Na wszystko inne po prostu nie masz wpływu i wówczas zwierzaka musisz oddać w ręce weterynarza. Staraj się jednak działać wszędzie tam, gdzie istnieje pole do manewru. Twój pies bez Twojej czujności nie zdiagnozuje, co mu dolega i nie wybierze się sam do lekarza.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z: sklepzkarmami.pl/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o