UOKiK porównał żywność w Polsce i Niemczech RAPORT + WNIOSKI

UOKiK porównał żywność w Polsce i Niemczech RAPORT + WNIOSKI Produkty w naszych sklepach są gorszej jakości?. UOKiK porównał polskie i niemieckie produkty.Co dalej z badaniami UOKiK? Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym można znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

UOKiK porównał żywność w Polsce i Niemczech RAPORT + WNIOSKI

Produkty w naszych sklepach są gorszej jakości?

UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się porównaniem produktów, które można kupić w Polsce, z tymi z niemieckich sklepów. Ilość produktów, które zostały przebadane, jest naprawdę bardzo duża, ponieważ aż 101. Znaczne różnice znaleziono w 12 produktów i aż w 10 z nich było na korzyść tych z niemieckich sklepów.

UOKiK porównał polskie i niemieckie produkty.
Testy te zostały przeprowadzone za pierwszym razem pod koniec 2017 roku, natomiast za drugim razem zostały one przeprowadzone w II kwartale 2018 roku. Wiadomo również, że podczas pierwszej kontroli, która została przeprowadzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykupił 37 par żywności w Polskich i Niemieckich sklepach Aldi, Kaufland, Lidl, Makro, Netto i Rossmann. Produkty, jakie zostały wykupione to między innymi: serek, chipsy, napoje, soki, jogurty, herbata, kawa, pizza mrożona, kiełbasa, czekolady, ciastka, żelki, kakaowy krem do smarowania pieczywa czy wędliny. Kiedy zostały przeprowadzone pierwsze testy, zauważono znaczną różnicę w 4 produktach.

Jeżeli chodzi o przeprowadzenie drugiego testu to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów żywność porównał kilka miesięcy później. Wyglądało to w ten sposób, że produkty zostały zakupione głównie w Polsce (10 produktów kupiono w Niemczech). Produkty, jakie zostały wybrane były z polską i obcojęzyczną etykietą. Podczas tego drugiego testu zostało porównanych aż 64 produkty. Znaczną różnicę zauważono w 8 produktach. Ważną informacją jest to, że w dwóch przypadkach dysproporcja była na korzyść produktów dostępnych w Polsce. Także jest to bardzo dobra informacja dla Polski.

Co dalej z badaniami UOKiK?
Wyniki badań, które zostały przeprowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zostały przekazane dalej, a mianowicie do Komisji Europejskiej, jej zadaniem będzie przeprowadzenie testów porównawczych produktów. Wiadomo również, że Unia Europejska zajmuje się pracami nad dyrektywą Omnibus, jej celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji konsumentów, a ponadto zależy im na tym, aby zapewnić dobrej jakości produkty w całej Unii, z których zawsze będą zadowoleni wszyscy konsumenci.

Głos w tej sprawie zabrał Marek Nie chciał, który jest prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W swojej wypowiedzi dodał, że uważa, że wszyscy konsumenci w Unii Europejskiej powinni być jednakowo traktowani, że nie powinno być w ich traktowaniu dosłownie mówiąc żadnych różnic. Dodaje również, że konsumenci nie powinni być lekceważeni przez producentów, ponadto konsumenci nie powinni lekceażyć oczekiwań konsumentów. Została przeprowadzona ankieta, z której wyraźnie wynika, że Polacy są w stanie zapłacić więcej za produkt lepszej jakości. Także jak widać wiąże się to również tym, że polacy więcej zarabiają, ponieważ stać ich po prostu na ten produkt o lepszej jakości. Jest to naprawdę ogromna zmiana w społeczeństwie, ponieważ kilka lat temu, społeczeństwo podczas robienia zakupów, kompletnie nie zwracało uwagi na jakość ale tylko i wyłącznie na cenę produktu.

Głos w tej sprawie zabrała również firma Lorenz, która jest producentem chipsów Crunchips w swojej wypowiedzi zapewnia, że podczas produkcji swoich chipsów stosują najwyższe standardy jakości, ponadto w dużej mierze stawiają na bezpieczeństwa produktów. Są to niezwykle ważne czynniki dla nich. Może niewiele osób wie o tym, jak niezdrowy jest olej palmowy, dlatego też producent firmy Lorenz ma się czym pochwalić, ponieważ jest jednym z pierwszych producentów w kategorii słonych przekąsek, który wyeliminował już olej palmowy z większości swoich produktów, a dodatkową i niezwykle ważną informacją jest to, że do końca roku wszystkie produkty będą już wytwarzane wyłącznie na oleju słonecznikowym. Także jak widać olejowi palmowemu mówią kategoryczne STOP!!!. Dodatkową informacją, jest również, to że w 2019 roku prosucent firmy Lorenz planuje zakończyć wycofywanie wzmacniaczy smaku (glutaminian sodu) ze wszystkich produktów wytwarzanych w Polsce.
Jeszcze inną niezwykle ważną i istotną informacją jest to, że w chrupkach o nazwie Curly od lipca bieżącego roku, stosują tylko i wyłącznie olej słonecznikowy, nie m już oleju palmowego. W połowie 2018 roku zostały wprowadzone zmiany technologiczne i mimo tych zmian nie ma żadnych różnic między chrupkami Curly sprzedawanymi w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Jedyne różnice, jakie występują to różnice gramatur w opakowaniach produktów na rynku polskim i niemieckim jednak warto wiedzieć, że to dany rynek i preferencje konsumentów mają duży wpływ na tą gramaturę. To tak naprawdę tylko i wyłącznie oni określają swoje wytyczne i wymagania, jeżeli chodzi gramaturę.

Ważną informacją jest również to, że od czerwca 2018 roku Chrupki Monster Munch nie zawierają wzmacniaczy smaku (glutaminian sodu). Ponadto przy jej produkcji został całkowicie wycofany olej palmowy natomiast stosuje się jedynie olej słonecznikowy. Ponadto nie da się wręcz zauważyć żadnych różnic pomiędzy chrupkami Monster Munch sprzedawanymi w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Zdają sobie sprawę z tego, że właśnie w ich portfolio chrupki Monster Munch są wyjątkowe i właśnie z tego względu został wycofany wzmacniacz smaku (glutaminian sodu) ze składu produktów na rynek Polski.

 

 
Artykuł powstał dzięki portalowi vivus logownie
 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–