Okna PCV czy drewniane – jakie najlepiej wybrać?

Na to, jakie wybrać okna, ma wpływ wiele różnych czynników. Poszczególne serie różnią się między sobą parametrami, wybierać można też kolory ramy. Podstawowym pytaniem jest jednak: okna plastikowe czy drewniane?

 

Okna drewniane – nie takie jak dawniej

Drewniana stolarka okienna przez pewien czas nie miała dobrej prasy. Wiele osób wciąż pamięta (a niektórzy nadal jeszcze mają, w domach na wsi czy w starych kamienicach) drewniane okna starego typu, które przez lata wypaczają się i nie należą do najbardziej szczelnych. Jednakże nowoczesne okna drewniane nie mają z nimi nic wspólnego. Inna jest sama konstrukcja, gdzie tak jak w przypadku okien PCV szyby umieszczone są w jednej ramie, w bliskiej odległości od siebie. Tyle technologia produkcji ram wygląda inaczej – nie są to lite deski i listwy, ale warstwy z naprzemiennie układającymi się włóknami drewna. To sprawia, że takie okno drewniane nie jest już tak podatne na wypaczanie. Naturalne drewno dodatkowo tworzy korzystny dla zdrowia mikroklimat w mieszkaniu. Trzeba natomiast pamiętać, że tak samo jak meble i podłogi, również drewniane okna wymagają pielęgnacji i konserwacji, aby nie poddały się niekorzystnemu działaniu czynników zewnętrznych.

Okna PCV, czyli plastikowe

Okna z ramą wykonaną z PCV są obecnie najpopularniejsze. Za nimi przemawia z pewnością niska cena – czasem o połowę niższa niż w przypadku nowoczesnych okien drewnianych. Ich ramy nie wymagają również pielęgnacji poza myciem zwilżoną ścierką, gdy pojawi się kurz lub sadza. Nie każdy jednak wie, że okna PCV nie mają nieograniczonej żywotności i mogą wymagać wymiany po kilkunastu latach. Dobrze konserwowane okna drewniane nowej generacji według specjalistów wytrzymają znacznie dłużej.

Jakie okna wybrać?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli w tej chwili dysponujemy mniejszym budżetem, to okna plastikowe będą najlepszym wyborem. Warto zdecydować się ją nie także wtedy, kiedy nie możemy lub nie chcemy poświęcać czasu na pielęgnowanie i impregnację ram okiennych, a byłyby one narażone na częste opady i duże zmiany temperatur i wilgotności. Drewniane często wybiera się ze względu na estetykę. Bywają też koniecznością w zabytkowych budynkach, których remonty wymagają zgody konserwatora zabytków.
Alternatywnym rozwiązaniem mogą być okna drewniano-aluminiowe. Są one wykonane z drewna, ale z zewnątrz zabezpieczone dodatkowo aluminiowymi profilami, które mają za zadanie chronić przed warunkami atmosferycznymi. Można więc i cieszyć się naturalnym materiałem, i mniej martwić się o zjawiska przyspieszanie zużycie okien.

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zzzz
zzzz
5 lat temu

Jakie okna wybrać? podobno PCW i PVC są ostatnio bardzo modne, PCV odchodzi do lamusa.

Kategorie
———————————–
1
0
Would love your thoughts, please comment.x