Connect with us

Published

on

Zakaz handlu w soboty? Będą zmiany w ustawie? Związkowcy twierdzą, że walczą o prawa pracowników. A co z wygodą klientów? Zakaz handlu w soboty od godz. 22 do godz. 5?A co z pomysłem zakazu handlu w poniedziałkowy poranek? Zapraszam do przeczytania artykułu, która na pewno odpowie na te i inne pytania dotyczące zakazu handlu w sobotę.

Zakaz handlu w soboty?

Zakaz handlu w soboty? Będą zmiany w ustawie? Związkowcy twierdzą, że walczą o prawa pracowników. A co z wygodą klientów?
Wiele osób zaczęło zadawać sobie pytanie, czy dojdzie również do tego, że zakaz handlu będzie obowiązywał też w soboty? Wiele osób pyta również, czy dojdzie do zmian w ustawie? Według związkowców Przepisy o zakazie handlu wymagają nowelizacji. Dodają oni również, że przez to, że wiele sieci handlowych wprowadziło nocne zmiany dla swoich pracowników, to istnieje propozycja wydłużenia niedzielnej doby do 31 godzin. Przedstawiciele Polskiej Izby Handlu zdecydowanie nie popierają tego pomysłu.

Na temat zakazu handlu w sobotę swój głos w tej sprawie zabrała również w liście do redakcji pani Katarzyna z Gdańska. Według niej to, co się dzieje, to już przechodzi ludzkie myśli i to, że miałby być również, zakaz handlu w sobotę to Pani Katarzyna z Gdańska, stanowczo twierdzi, że jest to zdecydowanie gruba przesada. Według Pani Katarzyny, kiedy został wprowadzony zakaz handlu, w wyznaczone niedziele, to naprawdę było bardzo ciężko się do tego przyzwyczaić, natomiast kiedy już społeczeństwo się do tego przyzwyczaiło, to znowu chcą wprowadzić jeszcze coś nowszego. Dla Pani Katarzyny z Gdańska samo zamknięcie sklepów w niedziele jest ogromnym nieudogodnieniem, ponieważ niestety są zmuszeni z mężem robić zakupy w soboty wieczorem, ze względu na to, że mąż bardzo późno kończy pracę, także nie wyobraża sobie tego, że sklepy mogłyby być również zamknięte w sobotę.

Zakaz handlu w soboty od godz. 22 do godz. 5?
Już na chwilę obecną na temat zakazu handlu w soboty ma już ogromną ilość niezadowolonych klientów. Jednak przedstawiciele NSZZ Solidarność tłumaczą, że wydłużenie niedzielnej doby zniwelowałoby niekorzystną dla pracowników lukę w ustawie o zakazie handlu w niedziele.
Przedstawiciele NSZZ Solidarność chcieliby wprowadzić, aby niedzielna doba zaczynała się w sobotę o godz. 22. Koniec w poniedziałek o godz. 5 rano.

Alfred Bujara, który jest szefem Sekcji Handlu NSZZ Solidarność, w swojej wypowiedzi dodał, że na chwilę obecną wygląda to w ten sposób, że pracownicy są przetrzymywani w sobotę do godz. 23:45. Ich pomysłem na poprawienie sytuacji byłoby to, gdyby niedzielna doba zaczynała się w sobotę o godz. 22 i kończyła się w poniedziałek o godz. 5 rano. W Niemczech, jeżeli chodzi o sieć supermarketów, to handel jest ograniczony, od godz. 22 w soboty do godz. 6 rano w poniedziałki. Mimo tego ograniczenia sieć sklepów nie ma najmniejszego problemu, by sklep był gotowy do otwarcia, po wolnej niedzieli. Spowodowane jest to między innymi tym, że ilość zatrudnionych ludzi porównując, w Polsce a na Zachodzie jest znacząca. Ponieważ to właśnie na zachodzi sieci handlowe, zatrudniają w swoich sklepach, nawet dwa razy więcej pracowników niż w Polsce, dlatego też między innymi pozytywnie wpływa to na to, że na Zachodzie właśnie nie żadnych problemów z przygotowaniem swoich sklepów do otwarcia w poniedziałek po wolnej niedzieli.

Zakaz handlu w soboty. Polska Izba Handlu na „nie”
W tej sprawie postanowił również zabrać głos Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu. Specjalnie dla Dziennika Bałtyckiego” skomentował, że Doba zaczyna się o godz. 24 i kończy się też o godz. 24. Dodał również, że zapewne wszyscy doskonale wiedzą, że wiele sklepów w Polsce pracuje do bardzo później nocy, ponieważ do 23:00, a nawet do północy. Sklepy te są tak długo otwarte, chociażby z tego względu, że klienci mają to coraz większe potrzeby i dlatego też sklepy starają się je wszystkie zaspokoić. W swojej wypowiedzi dodał także, że dodatkowo zamknięcie sklepów w niedziele spowodowało, że wielu konsumentów muszą zrobić zakupy w innych dniach czy innych godzinach i według Macieja Ptaszyńskiego nie ma powodu, żeby to dezorganizować.

Według danych, które wykazują przedstawiciele Polskiej Izby Handlu, można śmiało odczytać, a także wywnioskować, że mimo tego, że te duże sieci handlowe, a mianowicie supermarkety, pomimo tego, że zostały one zamknięte w niedzielę, to te małe sklepiki wcale na tym nie zyskały. Tak właśnie wynika z danych.

Na temat małych sklepików wypowiedzieli się również eksperci, którzy mówią, że podczas zakazu handlu w niedzielę, oczywiście małe sklepiki mogą być otwarte, ale mogą w nich sprzedawać tylko i wyłącznie sami właściciele. Obroty w niedziele niehandlowe oczywiście rosną jednak przez to, że jest coraz to więcej agresywnych kampanii zagranicznych dyskontów, które się reklamują przed weekendem, to niestety, ale obroty w tych sklepach w piątki i soboty spadają wręcz niezwykle znacząco. Te spadające obroty pokazują, że niedzielny wzrost nie jest w stanie skompensować strat z poprzednich dni. Eksperci dodają, że w niedziele mogą być otwarte te mniejsze sklepy, ale nie mogą w nich sprzedawać pracownicy, ale wyłącznie sam właściciel. Rozwiązanie to wspiera mikro przedsiębiorstwa, natomiast nie wspiera małych i średnich firm.

Zakaz handlu w soboty. „Nie manipulujmy!”
A co z pomysłem zakazu handlu w poniedziałkowy poranek?
W tej sprawie również zajął głos Maciej Ptaszyński. Według Macieja Ptaszyńskiego nie należy w żaden sposób, dezorganizować zaopatrzenie sklepów, między innymi dlatego, że nie ma na to żadnych powodów. Dezorganizacja zaopatrzenia sklepów zapewne wpłynęłaby bardzo niekorzystnie nie tylko dla sklepów, ale również dla jego klientów, ponieważ nie dałaby ona możliwości dokonania między innymi porannych zakupów. Każdy sklep musi być w odpowiedni sposób o godzinie 6 zatowarowany, tak by klienci mogli w nim kupić wszystko to, co jest im w danym momencie potrzebne. Wszelka dezorganizacja bardzo negatywnie może wpłynąć na gospodarkę.

Artykuł powstał dzięki portalowi porównywarka cen

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl