Connect with us

Published

on

W przypadku udaru liczy się każda minuta. Pierwsza naturalna reakcja to telefon po pomoc…W przypadku udaru każda minuta jest cenna. W przypadku udaru liczy się każda minuta. Zapraszam do przeczytania artykułu na temat udaru, znaleźć tutaj można między innymi odpowiedź na takie pytanie jak: Jakie objawy powinny nas zaalarmować-u nas samych albo u naszych bliskich?

W przypadku udaru liczy się każda minuta.
Katarzyna Kaczmarek, która jest koordynatorem oddziału neurologii koszalińskiego szpitala, zgodziła się porozmawiać na temat choroby, jaką jest udar. Rozmowa z Panią Katarzyna Kaczmarek została przeprowadzona w celu akcji profilaktycznej, która jest właśnie poświęcona udarom.
Zapewne wiele osób niewiele wie o tak ciężkiej chorobie, jakim jest udar i dlatego też występują tutaj bardzo często takie pytania, jak: udary są tak niebezpieczne, czy tak mało o nich wiemy?
Niestety, ale w dzisiejszych czasach udary są coraz to bardziej powszechne. Statystyki pokazują, że ponad 70 tysięcy osób w Polsce rocznie, po 40. roku życia, doświadcza skutków udarów. Niestety, ale zgony zaliczają się do trzeciej przyczyny zgonów w Polsce. Wygląda to w ten sposób, że w przypadku zachorowań to tak naprawdę jeden pacjent na sześciu zachoruje na udar. W przypadku rozpoznawalności, jeśli chodzi o pacjentów i rodzinę, jest słaba.

Niestety, ale jedynie, w co drugim przypadku pacjenci są w stanie rozpoznać, że chodzi o udar. Choroba ta jest niezwykle poważna, a zarazem niebezpieczna, dlatego też w przypadku właśnie tej choroby pacjent potrzebuje nie tylko opieki osób bliskich, ale również jest wręcz niezbędna pomoc, a mianowicie instytucjonalna opieka, na przykład w domach opieki społecznej. Ten rodzaj opieki jest niezwykle trudny dla pacjenta, natomiast jeżeli chodzi o osoby bliskie to ta opieka jest kosztowna.

W przypadku udaru każda minuta jest cenna. Jakie objawy powinny nas zaalarmować-u nas samych albo u naszych bliskich?

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale tak naprawdę Jesteśmy w stanie w bardzo łatwy sposób sprawdzić, czy coś się z nami lub z naszymi bliskimi dzieje się coś złego. Aby móc to sprawdzić wystarczy w tym celu przeprowadzić test, który z angielskiego nazywa się FAST. Przede wszystkim należy wiedzieć, że jeżeli chodzi o objawy udaru są one niezwykle nagłe i występują one z sekundy na sekundę. Kolejną czynnością, jaką należy wykonać jest to, żeby sprawdzić, czy aby pacjent nie ma krzywej twarzy. Jeżeli nie wiemy jak to sprawdzić takim łatwym sposobem w takiej sytuacji jest to by poprosić taką osobę o uśmiech, w takim przypadku będzie wyraźnie widać, jaki jest ten uśmiech i czy twarz jest krzywa, czy też nie. Warto również wiedzieć, że jeżeli okaże się, że uśmiech na twarzy nie jest ładny i symetryczny to śmiało można już stwierdzić, że coś jednak jest nie tak, że nie jest tak, jak być powinno. Następną czynnością, którą powinniśmy wykonać, to poprośmy osobę by coś powiedziała, najlepiej, żeby to było jakieś zdanie. Jeżeli osoba nie jest w stanie powtórzyć zdania, o które została poproszona lub zrobiła to jednak bardzo nie wyraźnie, czyli w taki sposób, że wręcz nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć, to można stwierdzić, że to również może być jeden z objawów udaru. Następnie poprośmy taką osobę by podniosła rękę do góry. Jeżeli okaże się, że pacjent nie może podnieść albo ma trudności, to znaczy to, że ma niedowład. To są symptomy udaru.

Pierwsza naturalna reakcja to telefon po pomoc…
Jeżeli jesteśmy świadkiem, że dana osoba upada, to w takiej sytuacji bardzo ważne jest to, żebyśmy mieli w głowie numer telefonu na pogotowie. Bardzo ważne jest również to, aby przekazać dyspozytorowi jak najwięcej informacji. Jeżeli przekażemy, że objawy wystąpiły nagle, to jest to już pierwszy sygnał dla dyspozytora, że może być to właśnie udar. By pomóc lekarzowi, możemy też zebrać informacje o chorym.

Także jak widać w przypadku udaru liczy się naprawdę każda minuta. Im później zdiagnozowany udar, tym mniejsze szanse na jego wyleczenie. Jeżeli udar jest zdiagnozowany bardzo szybko to taka osoba ma bardzo duże szanse na szybki powrót do zdrowia. Natomiast jeżeli osobę znaleziono zbyt późno, zbyt późno została jej udzielona pomoc to bardzo często w takiej sytuacji osoba ta ma różnego rodzaju niedowład na przykład w mowie, w poruszaniu. Bardzo często dochodzi do tego, że osoby nie mogą w ogóle poruszać jedną stroną ciała. Niestety zbyt późna pomoc w przypadku udaru może spowodować, że nie uda się już uratować takiej osoby i kończy się to śmiercią.

Dlatego też warto mieć jak największą wiedzę na temat tej choroby. Ponieważ możemy uratować wiele osób. Na przykład jesteśmy w parku czy w innym miejscu i widzimy starszą osobę, która się dziwnie zachowuje, ewidentnie widać, że się źle czuje, to taka osoba dzięki naszej pomocy może przeżyć, ponieważ będziemy umieć zdiagnozować, że u osoby pojawił się udar, wezwiemy szybko pogotowie i dalej już taką osobą odpowiednio zajmą się specjaliści. Niestety w dzisiejszych czasach udarów jest stosunkowo bardzo dużo i nie dotykają one jedynie osoby starsze. Niestety ze względu na pogoń za pieniądzem, młodzi ludzie bardzo często cały czas się spieszą, mało odpoczywają i właśnie takie czynniki powodują, że coraz to częściej udar dotyka młodych ludzi. Absolutnie nawet lekkiego udaru nie wolno bagatelizować, ponieważ jeżeli dalej będzie prowadzony niezdrowy styl życia to prędzej czy później znowu się on pojawi i jego skutki mogą być dużo poważniejsze.

 
Artykuł powstał dzięki portalowi ale Mama
 

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl