Connect with us

Published

on

Grunt pod blokiem przejmiesz na własność bez notariusza: 5.10.2018. Przepisy już obowiązują. Jak będą wyglądały przepisy? Kto na tym skorzysta. Zapraszam do zapoznania się z artykułem a dowiecie się, że skończą się gigantyczne i niespodziewane opłaty za użytkowanie.

Grunt pod blokiem przejmiesz na własność bez notariusza:

5.10.2018. Przepisy już obowiązują.

Piątek 5 października 2018 r. był dniem niezwykle ważnym dla wielu osób. Między innymi dlatego, że to właśnie tego dnia weszły w życie przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Także faktem staje się to, że nastała zmiana użytkowania wieczystego we własność.

Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju w swojej wypowiedzi na Twitterze dodał, jak bardzo ważna zmiana w końcu została uchwalona przez Sejm, a mianowicie uchwalenie zmiany użytkowania wieczystego we własność. Ponadto dodał, że w końcu skończą gigantyczne i niespodziewane opłaty za użytkowanie. Bardzo ważną informacją jest to, że podczas głosowania nie było ani jednego posła, który sprzeciwiłby się tej sprawie. Wyniki głosowania wyglądały następująco: 425 osób głosowało „za” natomiast 2 osoby się wstrzymały. Jest to niezwykle ważna, jak również radosna informacja dla wszystkich osób, które mieszkają w blokach, a także budynkach wielorodzinnych. Już 1 stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone z mocy prawa w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych.

Dodatkową a jakże istotną i ważną informacją jest również to, ustawa ta dotyczy ogromnej ilości polaków. Osób, które posiadają domy, mieszkania, a także użytkownikami wieczystymi gruntów będących własnością samorządów lub Skarbu Państwa. Liczba tych osób łącznie z rodzinami stanowi ok. 9 mln. Dlatego też, aby odciążyć finansowo, te osoby jest propozycja, aby już nie było tych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, zamiast tego istnieje propozycja, aby przyszli właściciele gruntów mogli płacić roczne opłaty przekształceniowe-przez 20 lat od dnia przekształcenia. Zapewne byłoby to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich, ponieważ opłaty, które dotychczas musieli płacić, bardzo często były gwałtownie rosnące. Opłaty, które mają zostać wprowadzone, mają być przewidywalne.

Także od 1 stycznia 2019 r z mocy prawa użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone z mocy prawa w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Według projektu jak już wyżej zostało wspomniane, osoby, nie będą musiały płacić rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, ponieważ przyszli właściciele gruntów będą płacić roczne opłaty przekształceniowe-przez 20 lat od dnia przekształcenia. W tej sprawie zajął glos wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Oczywiście dalsze prace nad projektem nie zostały zatrzymane, cały czas są one przeprowadzone i na chwilę obecną Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Infrastruktury oraz do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Także ogromnym atutem tego projektu jest to, że zmieniłaby się ta opłata, która do tej pory gwałtownie się zmieniała.

Bardzo ważne jest również to, aby osoby, poczuły w końcu tę stabilizację prawną, którzy zamieszkują na gruntach publicznych, Stabilizacja ta miałaby polegać na tym, że osoby by otrzymały najsilniejsze prawo do gruntu, na którym mieszkają i gospodarują. Kolejnym celem, do którego cały czas się dąży, jest to, że planowana jest stopniowa likwidacja użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Wiceminister Artur Soboń dodał również, że zależy mu na tym, aby cała operacja przebiegła sprawnie, a zarazem pomyślnie. Dlatego też w tym celu zostały zabezpieczone środki na potrzeby ksiąg wieczystych i sądownictwa.
To właśnie dzięki tej ustawie, osoby zamieszkujące w budynkach wielolokalowych, poczują długo wyczekiwaną stabilizację, a zarazem bezpieczeństwo. Ustawowemu przekształcenie prawa do gruntu, da możliwość zniwelowania, a nawet wyeliminowania dodatkowych kosztów, które wynikają z postępowania sądowego.

Także jak widać, ustawa ta przyniesie ogromne korzyści dla mieszkańców, z których na pewno będą bardzo zadowoleni. Na pewno wszyscy mieszkańcy mieli dosyć tych gwałtownych i zaskakujących opłat.

Koniec użytkowania wieczystego.
Zapewne wielu osobom nasuwa się pytanie, komu tak naprawdę będzie się należało Prawo do uzyskania pełnej własności gruntów? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ponieważ będą to osoby fizyczne. Bezpośrednio lub pośrednio. Jeżeli chodzi o przykład bezpośrednio, to prawo do uzyskania pełnej własności gruntów, otrzymają te osoby, które na nieruchomości objętej uwłaszczeniem a dokładniej mówiąc, czy to na gruncie, czy budynku, czy lokalu mieszkalnym, garażu, miejscu postojowym nie zajmują się prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast jeżeli chodzi o przykład pośrednio, czyli za pośrednictwem osób trzecich to prawo do uzyskania pełnej własności gruntów otrzymają te osoby, które zabudowały grunty wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi, należy to rozumieć w ten sposób, że w stosunku do udziałów w gruncie na przykład znajdują się tam budynki, garaże lub miejsca postojowe.

Ważną informacją jest również to, że aby można było dokonać zmiany, statusu prawnego gruntów w księgach wieczystych to niezbędne do tego celu, będzie specjalne zaświadczenie, które będzie musiało być wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta-w przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego. Natomiast jeżeli chodzi o nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa, to będzie wymagane zaświadczenie, które będzie musiało być wydane przez starostę powiatu albo administratora agencji czy zarządu. Jest to bardzo ważny dokument, a zarazem jedyny, dzięki któremu sąd w księgach wieczystych zamieni użytkowanie wieczyste na własność. Jeszcze lepszą informacją jest to, że nie jest pobierana za to żadna opłata sądowa.

 

 
Artykuł powstał dzięki portalowi seks randki
 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Pandemia rozkwita przenosi się z kwiatka na kwiatek

Published

on

PANDEMIA ROZKWITA kOŁOBRZEG

Co tu dużo pisać wystarczy spojrzeć na zdjęcia i zobaczyć te tłumy w nadmorskich kurortach Kołobrzeg, Grzybowo, Mileno masa ludzi przyjechała odpocząć niby nic, ale się pytam po co było zatrzymywać gospodarkę skoro w szczytach epidemii wypuścili ludzi na rzeź.

Odpowiedź jest chyba tylko jedna WYBORY 🙂

PANDEMIA ROZKWITA kOŁOBRZEG

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Koronawirus. Czechy uznały Śląsk za obszar o wysokim zagrożeniu

Published

on

Koronawirus. Czechy uznały Śląsk za obszar o wysokim zagrożeniu

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek 12 czerwca, że województwo śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmie go przywrócenie 15 czerwca normalnego ruchu granicznego. Czeskie urzędy będą wymagać testów na COVID-19.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Afera ministra Zdrowia – Szumowski Investment sp zoo i wspólnicy

Published

on

Afera ministra Zdrowia - Szumowski Investment sp zoo i wspólnicy

Badamy powiązania i  firmę Szumowski Investment sp zoo, objęte  udziały w spółce Szumowskiej Invest o wartości odpowiednio pan Szumowski Łukasz 12000 zł pani Anna Szumowska 12000 zł,  Marcin Szumowski 2800 zł.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl