Emerytury 2019. Sejm uchwalił Pracownicze Plany Kapitałowe.

Emerytury 2019. Sejm uchwalił Pracownicze Plany Kapitałowe. Skorzysta 11 milionów Polaków? Uratują emerytury Polaków? Zapraszam do przeczytania tego artykułu, ponieważ można w nim znaleźć odpowiedź na różnego rodzaju pytań właśnie między innymi informuje nas co będzie dalej z emeryturami polaków.

Emerytury 2019. Sejm uchwalił Pracownicze Plany Kapitałowe. Skorzysta 11 milionów Polaków?

Sejm uchwalił kolejną ustawę. Miało to miejsce, w czwartek 4 października, Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), ustawa ta daje możliwość wszystkim zatrudnionym możliwość oszczędzania na cele emerytalne. Ostatecznie ruszą one od lipca 2019 roku.
Konsultacje oraz poprawki na temat możliwości oszczędzania na cele emerytalne wszystkim zatrudnionym trwały już od dłuższego czasu, ponieważ od pół roku w stosunku do pierwotnego projektu. Na szczęście udało się w tej sprawie podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym krokiem, jaki zrobiła w tym kierunku, była Rada Ministrów. To właśnie dzięki nim pod koniec sierpnia bieżącego roku projekt ustawy został skierowany do Sejmu. Udało się także w tym tygodniu zorganizować posiedzenie, podczas którego Sejm w sposób błyskawiczny uchwalił ustawę, po czym następnie została przekazana do Senatu.

Warto przypomnieć, że 15 lutego 2018 r. Ministerstwo Finansów przekazało projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych do konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego i to właśnie tam kolejnym krokiem było to, że przedstawiciele pracodawców, związkowców i rządu rozpoczną konsultacje nowych rozwiązań.
Na ten temat wypowiedziała się również Pani minister finansów Teresa Czerwińska. W swojej wypowiedzi dodała, że Pracownicze Plany Kapitałowe jest idealnym systemem, który pozwoli na długoterminowe oszczędzanie. Dodała również, że PPK ma głównie na celu wzrost poziomu oszczędności, ale tych indywidualnych. Mowa jest tutaj o bezpieczeństwie, a także dobrobycie nie tylko indywidualnych osób, ale także również ich rodzin. Podkreśliła również, że w dużej mierze zależy im głównie na tym, aby bezpieczeństwo finansowe Polaków zostało podwyższone, głównie w tym okresie emerytalnym. Według Pani minister finansów Teresa Czerwińska PPK będzie miał ogromny wpływ na to, że zmieni się struktura oszczędności w Polsce. Ogromny wpływ będzie miała również reforma, która pozwoli na wzrost udziału oszczędności długoterminowych, dzięki czemu spowoduje to obniżenie kosztów finansowania inwestycji w Polsce, a co dalej za tym idzie? A mianowicie to, że będzie miało to bardzo pozytywny wpływ na Polską gospodarkę. Podkreśliła również, że całą ta sytuacja będzie miała również pozytywny wpływ na sytuację finansów publicznych między innymi ze względu na przewidywany wzrost PKB.

PPK to oferta dla milionów polskich pracowników.
Według statystyk oraz przeprowadzonych badań program ten zostanie skierowany do ogromnej liczby osób, ponieważ aż do ponad 11 milionów pracowników. W tych 11 milionach pracowników będą się znajdywać: 9 milionów osób, które są zatrudnione w sektorze przedsiębiorstw, a także ponad 2 milionów osób, które są zatrudnione w jednostkach sektora finansów publicznych (czyli tzw. budżetówce). Według Szacunkowej liczny osób, które przystąpią do programu, to 8,5 mln osób (przy założeniu 75 proc. partycypacji).

Dzięki „Pracowniczemu Planu Kapitałowego” będzie można stworzyć powszechny, dobrowolny system uzupełniającego źródła dochodu po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dodatkowym jego atutem jest to, że będzie on obejmował wszystkich pracowników, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, a więc również te osoby, które pracują np. na umowę zlecenia. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska dodała również, że kolejnym atutem tego systemu jest to, że jeżeli ktoś się zdecyduje na wyjście z tego systemu, może to zrobić, dosłownie mówiąc w każdej chwili.

PPK będą wprowadzane stopniowo.
Oczywiście nie wszystko to nastąpi od razu. Według projektu będzie wszystko wprowadzane po kolei i stopniowo. Dlatego też wiadomo już, że będzie zachowana pewna kolejność, ponieważ jak wiadomo, będzie ona uwarunkowana od pewnego czynnika, a mianowicie od wielkości lub typu pracodawcy. Wiadomo już, że z początkiem 2019 r., do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, czyli ci, którzy zatrudniają powyżej 250 pracowników. Najpóźniej, bo w połowie 2020 r., małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Znany jest również już harmonogram przystępowania firm do PPK. W tym przypadku również są ściśle określone etapy i przedstawiają się one w następujący sposób: W pierwszym etapie obejmie pracodawców, którzy zatrudniają powyżej 250 osób (3,3 mln), ruszy on od 1 lipca 2019 r. Zakończy się zaś przed upływem 2020 roku, natomiast na ostatnim, obejmującym firmy zatrudniające mniej niż 20 osób (ok. 5,1 mln). 2) od 50 do 249 osób (2,0 mln) 01.07.2019.

Uratują emerytury Polaków?
W tej sprawie wypowiedział się Jeremi Mordasewicz, który jest doradcą zarządu Konfederacji Lewiatan. Według niego tak naprawdę wszystko jest uwarunkowane od tego, jaka będzie efektywność podmiotów, które będą inwestowały gromadzone oszczędności. Dodatkowo dodaje, że ma nadzieję, że ustawodawca da możliwość, wzięcia udziału w programie, a ponadto dostarczy dużą liczbę wiarygodnych podmiotów zarządzających, jest to niezwykle ważne, po to ab było zapewnione bezpieczeństwo, a także silna konkurencja. Jak wiadomo zarówno bezpieczeństwo i silna konkurencja jest bardzo ważna dla oszczędzających, leży to po prostu w ich interesie. Jeremi Mordasewicz dodał również, że Polacy jak najbardziej powinni mieć możliwość szerokiego wyboru instytucji, do których chcą powierzyć swoje pieniądze.

Głos w tej sprawie zabrała również Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Według niej zasadność reformy kapitałowej części systemu emerytalnego powinna zostać wprowadzona jak najszybciej, ponieważ uważa, że im szybciej zostanie ona wprowadzona, tym szybciej możemy oczekiwać na efekty w tej sprawie. Według Pani Małgorzata Rusewicz tymi efektami będzie to, że przyszłe emerytury zostaną podniesione, dostępność kapitału finansującego na rozwój polskich przedsiębiorstw i długoterminowych inwestycji znacznie się zwiększy a ponadto polska gospodarka i giełda nie będzie już w tak znacznej mierze uzależniona od kapitału z zagranicy.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi Kredyty na sms

0 0 votes
Article Rating
Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–