Kołobrzeg Powiat kołobrzeski z Kołobrzegu z powiatu

Warsztaty profilaktyczne w Okruszku.

Warsztaty profilaktyczne w Okruszku.

Warsztaty profilaktyczne w Okruszku. Warsztaty odbyły się w ramach szkolnego projektu profilaktycznego „Wiem, rozumiem- nie biorę”. Warsztaty profilaktyczne w Okruszku. Warsztaty odbyły się w ramach szkolnego projektu profilaktycznego „Wiem, rozumiem- nie biorę”.Jak one wyglądały? Zapraszam się do zapoznania się z artykułem na ten temat.

Warsztaty profilaktyczne w Okruszku.

Dzięki temu, że udało się zdobyć dofinansowanie, które zostało uzyskane, z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg na rok 2018, udało się zorganizować w Okruszku Warsztaty, twórczej profilaktyki poprzez teatr i dramę. Warsztaty te odbyły się w ramach szkolnego projektu profilaktycznego „Wiem, rozumiem- nie biorę”.

Projekt ten miał niezwykle ważną rolę, ponieważ jak wiadomo, dzisiejsze czasy nie należą do łatwych. Można powiedzieć, że na każdym kroku czyhają różnego rodzaju niebezpieczeństwa, używki itp. Dlatego też w tym celu został stworzony ten projekt. Głównym jego zamiarem było to, aby zarówno dzieciom, jak i młodzieży trudnych treści profilaktycznych, pokazać, że istnieją skuteczne metody aktywne, dzięki którym można rozwijać postawę twórczą, a ponadto można zmniejszyć ryzyko agresji i uzależnienia poprzez uświadamianie zagrożeń, które jak wiadomo, niosą ze sobą różnego rodzaju używki. Projekt ten miał również na celu pokazania dzieciom i młodzieży, w jaki sposób można wyzwolić postawę asertywną oraz jak rozwinąć kompetencje komunikacyjne.

Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób aktywny. Nie wyglądało to w ten sposób, że była to tylko i wyłącznie zwykła pogadanka na ten temat, ponieważ jak wiadomo, dzieci oraz młodzież w dzisiejszych czasach jest niesamowicie niecierpliwa i tylko takie zwykła prosta rozmowa by ich w ogóle nie zaciekawiła. A przecież to nie o to chodzi. Także w tym celu na przeprowadzenie tych rewelacyjnych zajęć został zaproszony pan Mirosław Gliniecki z TEATRU STOP z Koszalina. Pan Mirosław Gliniecki jest po prostu w tym, co robi rewelacyjny.

Potrafi, dosłownie mówiąc, każdego włączyć w odegranie roli. Pan Mirosław Gliniecki poprowadził ćwiczenia teatralno-dramowe, dzięki którym uczniowie musieli się całkowicie zaangażować w to, o co zostali poproszeni przez Pana Mirosława Glinieckiego. Zajęcia te były na tyle atrakcyjne, że podczas wykonywania tych wszystkich ćwiczeń musieli zaangażować swoje emocje, intelekt, a także wyobraźnię. Także jak widać, ćwiczenia te były nie tylko niesamowicie ciekawe, ale także rozwijające.

Młodzież miała za zadanie zagrać ciałem, mimiką twarzy, a także poprzez emocje różnego rodzaju sceny, które miały na celu pokazanie konkretnych problemów. Ogromnym plusem tych zajęć jest to, że dzięki nim uczniowie zauważyli, że życie to tak naprawdę nie jest bajka, ale składa się z różnego rodzaju problemów, które tak naprawdę mogą każdego napotkać. Pan Mirosław Gliniecki miał właśnie na celu pokazanie uczniom tych życiowych problemów oraz kłopotów. Sceny, jakie uczniowie musieli odegrać miały na celu pokazaniu im, że jeżeli znajdą się w jakiejś konkretnej sytuacji, żeby potrafili podjąć jak najlepszą i najrozsądniejszą decyzję i to w taki sposób by nie zagrażała ani zdrowiu, ani bezpieczeństwu. Czyli każdy z uczniów musiał wypróbowywać na sobie „wchodzenie w role”.
Pan Mirosław Gliniecki poprzez prowadzenie tych zajęć chciał pokazać uczniom, że warto żyć jak najdalej od środków psychoaktywnych. Dodał również że bardzo dobrym rozwiązaniem na siebie alternatywna i atrakcyjna forma samorealizacji, jaką jest teatr.

Hasłem przewodnim prowadzonych zajęć przez Pana Mirosława Gliwickiego było „Wszystko możesz, jeśli chcesz!”. Hasło to jest niezwykle budujące i motywujące do tego, żeby przeżyć swoje życie bez używek.
Bardzo dobrze, że są tacy ludzie, którzy chcą pokazać dzisiejszej młodzieży, jak powinni przejść przez swoje życie. Oczywiście nie pod tym względem, żeby za nich decydować, ale żeby pokazać, że używki to nic dobrego wręcz przeciwnie jest to samo zło. Niestety, ale w dzisiejszych czasach dostęp do różnego rodzaju używek jest bardzo łatwy, czasami nawet rodzice nie zdają sobie sprawy, jak łatwo ich dziecko może nabyć tego rodzaju środki. Dlatego też oczywiście jak najbardziej szkoły powinny kłaść duży nacisk na to, by pokazać uczniom, że nie tędy droga, że droga i życie z używkami skończyć się może wręcz tragicznie. Dlatego też rewelacyjnym rozwiązaniem są między innymi właśnie takie zajęcia, jakie prowadzi Pan Mirosław Gliniecki. Bywa tak, że często dziecko nie słucha swoich rodziców, jednak kiedy np. by wzięło udział w takich zajęciach, samo by odegrało rolę, i zobaczyłoby, jak okropne mogą być skutki zażycia, na przykład różnego rodzaju środków odurzających. To dopiero w takich momentach często dociera. Także takie spotkania, zajęcia, bardzo często naszą młodzież mogą uratować.
Dlatego też, jeżeli np. szkoły chciałyby wprowadzić w swojej szkole taki projekt profilaktyczny „Wiem, rozumiem- nie biorę”. To zapewne Pan Mirosław Gliniecki chętnie służy pomocą.

Także podsumowując, bądźmy świadomi, wiedzmy, rozumiejmy i nie bierzmy. Życie jest tak krótkie, że po prostu szkoda go zmarnować na stoczenie się na samo dno poprzez branie różnego rodzaju używek. To nie tylko może się skończyć tragicznie dla nas, ale również dla kogoś innego.

 
Artykuł powstał dzięki portalowi abc Apteka
 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o