Integracja sensoryczna a zabawki

Integracja sensoryczna polega na organizacji wrażeń sensorycznych napływających przez receptory. Prawidłowa integracja sensoryczna oznacza, że mózg, otrzymując informację przy pomocy różnych bodźców, dokonuje ich rozpoznania i interpretacji oraz integruje ze wcześniejszymi doświadczeniami. Integrację sensoryczną można wspierać, kupując maluchowi zabawki sensoryczne, które prócz dostarczania rozrywki, pozwolą się mu prawidłowo rozwijać.

 

Dziecko a integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa mniej więcej do 7 roku życia. Nieprawidłowe rozwinięcie określonych umiejętności może utrudnić dziecku funkcjonowanie w otaczającym go świecie i wpłynąć na jego zachowanie. Każde dziecko rozwija się indywidualnie i w swoim czasie zaczyna siadać czy przewracać się na plecy albo zauważać otaczające go przedmioty. Producenci projektują więc zabawki sensoryczne w taki sposób, by umożliwiły dziecku rozwój na każdym etapie życia. Tylko zabawka dostosowana do potrzeb dziecka pozwoli mu poznawać świat i prawidłowo się rozwijać. W sklepach znaleźć można artykuły w szerokim przedziale cenowym – od naprawdę tanich propozycji po te, na które trzeba przeznaczyć już znacznie większa kwotę.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

Niemowlęta nie mogą bawić się zabawkami wyposażonymi w drobne elementy, które mogłyby zostać połknięte. Najmłodszym dzieciom najlepiej więc kupować sensoryczne grzechotki i przytulanki, które wyposażone są w elementy odpowiednie do dotykania czy pociągania, a także zabawki zawieszane nad łóżeczkiem, które dziecko mogłoby oglądać i potrącać. Dobrze sprawdzą się także pierwsze książeczki kontrastowe.

Zabawka dla starszych dzieci

Dziecko w wieku dwóch lat potrzebuje już bardziej zaawansowanych zabawek sensorycznych. Tu dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju książeczki dźwiękowe i dotykowe, jak również dźwiękowe puzzle. Dziecko w wieku trzech lat powinno natomiast zainteresować się prostymi instrumentami dźwiękowymi czy bardziej skomplikowanymi zabawkami, które będzie można sortować i układać. Jest to także dobry moment, by podarować dziecku jego pierwszy rowerek biegowy pozwalający skutecznie rozwijać zmysł równowagi. Nieco później maluchowi można też kupić inne zabawki tego rodzaju jak na przykład hulajnogę. Producenci oferują także wiele zabawek sensorycznych tworzonych z myślą o większych pociechach. Dzieci w wieku 5 czy 6 lat warto obdarować chociażby klockami, zabawkami do sortowania, jak również instrumentami muzycznymi.

 

Autor:
babyandtravel.pl to sklep internetowy z akcesoriami, które ułatwiają rodzicom podróżowanie z dzieckiem.

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–