Informacje Kołobrzeg Powiat kołobrzeski Praca PUP Kołobrzeg z Kołobrzegu z powiatu

Rekordowo niska stopa bezrobocia w Kołobrzegu!

Rekordowo niska stopa bezrobocia w Kołobrzegu!

Rekordowo niska stopa bezrobocia w Kołobrzegu! Pracy w regionie jest coraz więcej. W powiecie kołobrzeskim spada liczba osób pozostających bez pracy. Stopa bezrobocia kształtuje się na wyjątkowo niskim poziomie – dzięki temu mieszkańcy regionu mogą przebierać w ofertach pracy i negocjować lepsze warunki u pracodawców.

Rekordowo niska stopa bezrobocia w Kołobrzegu!

 

Pracy w regionie jest coraz więcej

W całej Polsce stopa bezrobocia powoli maleje, co daje nadzieję na poprawę sytuacji życiowej i materialnej wielu Polaków. Powody do radości mają również władze powiatu kołobrzeskiego, w którym stopa bezrobocia okazała się właśnie rekordowo niska. Tak dobrze nie było od czasu przemian ustrojowych i okazuje się, że w całym regionie pracy jest coraz więcej.

Rekordowo niska ilość zarejestrowanych bezrobotnych
W Urzędzie Pracy w Kołobrzegu w chwili obecnej zarejestrowanych jest zaledwie 892 osób pozostających bez stałego zatrudnienia. W lipcu 2018 roku stopa bezrobocia w powiecie wyniosła zaledwie 2,6 procent. Widać wyraźną tendencję spadkową, ponieważ jeszcze w kwietniu w Urzędzie Pracy zarejestrowanych było ponad 1200 osób, a stopa bezrobocia wynosiła 4,2 procent. Jednocześnie wzrasta ilość ofert pracy publikowanych przez Urząd Pracy w Kołobrzegu. Obecnie jest ich ponad 200, a wiele firm szuka co najmniej kilku pracowników. Może z tego wynikać, że nawet połowa bezrobotnych mogłaby znaleźć pracę w Kołobrzegu praktycznie od ręki. Firmy publikują ogłoszenia, ale często mają problem ze znalezieniem pracowników, którzy mogą wybierać w ofertach i warunkach zatrudnienia. Urzędnicy zapewniają, że praktycznie każdego dnia odbierają dziesiątki telefonów od pracodawców, którzy narzekają na brak chętnych do podjęcia pracy.

Gdzie brakuje rąk do pracy?
W Kołobrzegu i jego najbliższej okolicy, brakuje pracowników praktycznie we wszystkich branżach. Sporo ofert dotyczy sprzedawców w sklepach spożywczych, na stacjach paliw, a także w tradycyjnym dla tego regionu przetwórstwie rybnym. W ostatnich miesiącach pojawia się także spora ilość ofert dotyczących pracy biurowej, branży hotelarskiej czy w gastronomii. Niestety, specjaliści i analitycy twierdzą, że spadek ilości osób bezrobotnych, wcale nie oznacza w powiecie adekwatnego wzrostu zatrudnienia. Dane z czerwca pokazały, że w ciągu całego roku liczba osób zatrudnionych wrosła o 63 tysiące – dla porównania, liczba osób bezrobotnych spadła o 217 tysięcy. Obecnie mamy w Polsce najmniejszą liczbę osób aktywnych zawodowo od przeszło 8 lat. Może być to związane z różnymi czynnikami, między innymi z emigracją zarobkową poza granice kraju, niskimi pensjami czy wybieraniem pracy sezonowej. Spadek aktywności można wiązać również z 500+ – jest wiele rodzin wielodzietnych, w których jednemu z rodziców w chwili obecnej po prostu nie opłaca się pracować.

Ile można zarobić w Kołobrzegu?
Pracodawcy muszą konkurować między sobą warunkami oferowanymi dla potencjalnych pracowników, by w ogóle ich zdobyć. Widoczny jest wzrost płac, jednak proces ten rozwija się powoli. Na stronie internetowej Urzędu Pracy w Kołobrzegu wraz z ofertami zatrudnienia, ukazywane są stawki. Dla przykładu, w branży hotelarsko-gastronomicznej, można liczyć na stawkę oscylującą w okolicy 2100- 2500 złotych. Nieco więcej, nawet powyżej 3 tysięcy złotych mogą zarobić kucharze, przedstawiciele handlowi (3,4 tysiąca) czy kierownicy budowy (nawet 7 tysięcy złotych). Wiele zarobków nie jest jednak adekwatnych do warunków wykonywanej pracy – pielęgniarka w Gościnie może bowiem liczyć na 2,2 złotych pensji + stażowe i dodatki za pracę w niedzielę, święta i w nocy. Stawki w Kołobrzegu na tle innych Polskich miast kształtują się dość przystępnie – na pewno nie są najniższe i pracownicy mają spore możliwości w wyborze odpowiedniego zawodu i negocjacji zarobków. W końcu niedługo ręce do pracy w powiecie kołobrzeskim mogą okazać się na wagę złota.

źródło: gk24.pl

Artykuł powstał dzięki portalowi Lombard Kołobrzeg

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o