Trzy wraki morskie zostały odkryte na wysokości Kołobrzegu.

Trzy wraki morskie zostały odkryte na wysokości Kołobrzegu. Teraz będą badali je archeolodzy. Na wysokości Kołobrzegu odkryto trzy nieznane do tej pory stanowiska wrakowe. Archeolodzy będą próbowali ustalić, czy cenne wraki pochodzą z okresu II wojny światowej, czy są XVIII- wiecznymi obiektami związanymi z obleganiem miasta poczas wojny siedmioletniej.

 

Trzy wraki morskie zostały odkryte na wysokości Kołobrzegu.

Teraz będą badali je archeolodzy

Morze Bałtyckie nadal skrywa wiele tajemnic. Wiadomo, że w okolicy Kołobrzegu znajduje się co najmniej kilka wraków, mimo że do tej pory wody okalające miasto nie zostały gruntowanie przebadane. Obecnie prace poszukiwawcze w rejonie Kołobrzegu prowadzone są przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP”. Trwa właśnie trzecia edycja projektu i wiadomo już, że w wodach okalających Kołobrzeg odnaleziono 3 nowe wraki.
Odkryto trzy nowe stanowiska wrakowe.

Program badań rozpoczęto w ubiegłym roku na wysokości Podczela, dzięki czemu udało się wydobyć wrak niemieckiej, pomocniczej jednostki Kriegsmarine. Rok wcześniej w Bałtyku w tej okolicy odkryto spoczywający na dnie wrak niemieckiego promu desantowego. W 2018 roku na dalsze badania przeznaczono 140 tysięcy złotych. Badania nadal są prowadzone na wysokości Podczela, jednak bardziej na wschód od badanego w zeszłym roku projektu. Dzięki uzyskanym środkom, badania mogą być prowadzone z pokładów nowoczesnych jednostek – hydrograficzno-pomiarowej ECHO 2 i jednostki pomiarowo-nurkowej SARACENN II. We wrześniu 2018 roku Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu poinformował PAP o odnalezieniu trzech nowych stanowisk wrakowych. Kolejny etap prac ma obejmować pracę nurków oraz archeologów, dzięki której uda się zabezpieczyć znaleziska oraz ustalić ich tożsamość i wartość.

Czym mogą być odnalezione wraki?
Potrzeba kolejnych tygodni, a może nawet miesięcy badań, by archeologowie poznali prawdę dotyczącą wraków spoczywających na dnie morza na wysokości Kołobrzegu. Istnieje kilka teorii – w okresie II wojny światowej w tym rejonie prowadzono działania wojenne, Kołobrzeg był niemiecką bazą morską, a od 1945 punktem ewakuacyjnym. Tuż po zakończeniu wojny, rejon Podczela i Bagicza został zajęty przez Sowietów. Rosjanie ogłosili ten obszar terenem zamkniętym, w wyniku czego wszystkie wraki z czasów walk o Kołobrzeg zostały na dnie morza lub nawet na plażach. Niewykluczone również, że odkryte stanowiska wrakowe są znacznie starsze i mogą mieć nawet 300 lat! Tereny na wysokości Podczela były bowiem miejscem desantu żołnierzy rosyjskich podczas wojny siedmioletniej. W 1757 roku do wojny dołączyła bowiem Rosja, a w trakcie trwania konfliktu Kołobrzeg był trzykrotnie oblegany. Właśnie w 1760 roku Rosjanie przeprowadzili w tej okolicy ogromną akcję desantową, a pozostałe na dnie wraki mogą być „pamiątką” tego okresu. Na dokładne ustalenia trzeba będzie jeszcze poczekać, ale nie ma wątpliwości, że znalezione wraki mają ogromną wartość dla historii Kołobrzegu.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi Pożyczki z BIK

0 0 votes
Article Rating
Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–