Connect with us

Published

on

Od czego zacząć? Od czego zaczynamy przygotowanie do remontu mieszkania. Większość odpowie, że od przygotowania odpowiedniego zaplecza finansowego. Owszem, tylko jak ocenić koszt takiej inwestycji? Ktoś, kto sporadycznie tylko ma okazję bywać w markecie budowlanym z pewnością nie jest w stanie oszacować nawet przybliżonego kosztu. Oto kilka rad, które pozwolą uniknąć przykrych sytuacji, gdy nagle okazuje się, iż wydaliśmy całą przeznaczoną na cel remontu kwotę, a prace są dopiero w połowie.

Zanim zaczniesz remont

Określenie celów.

Powinniśmy się zastanowić, jaki cel chcemy osiągnąć. Jak ma wyglądać nasze mieszkanie, co chcemy zmienić, a co zlikwidować i stworzyć od nowa. Remont polegający na położeniu gładzi i pomalowaniu ścian obciąży nasz domowy budżet znacznie mniej, niż tworzenie otwartych przestrzeni przez burzenie i przestawianie ścian. Farba i malowanie jest znacznie mniej kosztowne, niż na przykład położenie stiuku. Podłoga drewniana różni się ceną od podłogi z paneli. Oczywiście nie zawsze materiały tańsze muszą ustępować jakością materiałom z górnej półki. Czasem dzięki ciekawemu pomysłowi z tanich materiałów wykonawca może stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Poza tym jeśli fachowiec będzie dokładnie wiedział, czego chcemy, remont przebiegnie sprawniej i unikniemy nieporozumień co do efektu końcowego. Najlepiej przed przystąpieniem do prac doradzić się wykonawcy. Dzięki doświadczeniu może podpowiedzieć kilka ciekawych rozwiązań.

Oczywiście możemy też zatrudnić projektanta wnętrz, który określi nam cele. Ale czy to będą nasze cele?

Ceny usług

Chcąc, aby remont naszego mieszkania przebiegł szybko, bezproblemowo, oraz aby wykonane prace przetrwały najbliższych kilka lat powinniśmy poszukać rzetelnego wykonawcy. Kogoś, kto ma doświadczenie i potrzebną wiedzę. Jak w każdej profesji, tak i w usługach remontowych można dokonać podziału na dwie grupy. Pierwsza grupa – wykonawcy, którzy oferują niskie stawki. Nastawieni są oni przeważnie na ilość, a ta rzadko idzie w parze z jakością. Szybki remont może nas cieszyć, ale efekty już nie koniecznie. Niektóre rzeczy potrzebują czasu – gładź musi wyschnąć przed malowaniem, klej musi związać, nim będzie można fugować płytki. Tu nie warto oszczędzać. Druga grupa – wykonawcy, którzy za pracę liczą wyższe stawki. Mogą pozwolić sobie na dokładniejszą pracę, na „dopieszczenie” szczegółów.

Dobry fachowiec nie poda ceny bez obejrzenia miejsca pracy. Potrafi przewidzieć problemy, jakie mogą wyniknąć w takcie prac i ująć je tak w wycenę, jak i w szacowany czas trwania remontu.
Oczywiście w obu grupach istnieją wyjątki. Najlepiej wybierać fachowców z polecenia, których prace możemy zobaczyć u znajomych. Którym opinię może wystawić ktoś, kogo znamy.

Ceny materiałów

Warto poświęcić swój czas i przejrzeć ofertę kilku marketów z materiałami budowlanymi. Ceny w większości z nich są negocjowalne, zwłaszcza, gdy zaopatrzymy się u jednego dostawcy w większość potrzebnych nam materiałów. Możemy wynegocjować darmowy transport, lub spore rabaty. Po materiały najlepiej wybrać się z wykonawcą, który może nam pomóc nie tylko w wyborze, ale i w negocjacjach. Pomoże nam wybrać materiały dobrej jakości w stosunku do kwoty, jaką chcemy przeznaczyć, oraz określi ich ilość. Jemu też zależy, by materiały były dobre gatunkowo i trwałe. Po pierwsze dobrze dobrane znacznie skracają czas wykonania, co powinno cieszyć obie strony. Po drugie, praca wykonawcy jest jego najlepszą reklamą, więc zależy mu, by efekt był jak najlepszy.

Nieprzewidziane trudności

Kwota, jaką wyliczyliśmy biorąc pod uwagę ceny i ilość materiałów, oraz cenę wykonanych usług to w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach jedna trzecia kwoty końcowej. Należy liczyć się z trudnościami, których nie sposób było przewidzieć przed rozpoczęciem prac. Zawsze dochodzi coś „przy okazji”. Jak skuwamy tynki, to przy okazji, skoro już są skute, położymy nowe przewody w instalacji elektrycznej. Przy okazji zrobimy gniazdo tam, gdzie zawsze go brakowało. Czasami podłoże wymaga wzmocnienia, dodatkowego zaimpregnowania. Jeśli na przykład wyliczymy, iż remont łazienki będzie kosztował nas 6000 zł, należałoby przygotować 8000 wychodząc z założenia, że lepiej, aby została reszta, niż miałoby zabraknąć funduszy.

Przepisy

Istotną rzeczą przed przystąpieniem do prac remontowych, jest określenie, czy to, co chcemy zmienić w mieszkaniu nie naruszy przepisów prawa budowlanego. Możemy uniknąć wielu problemów i kosztów orientując się wcześniej, które ściany możemy naruszyć, oraz jakie wymagania względem łazienek narzucają przepisy przeciwpożarowe,. Jakie ograniczenia nakłada na nas prawo budowlane. „Nieznajomość prawa szkodzi”, to odnosi się także do prawa budowlanego.

Zanim zaczniemy remont

Zanim zabierzemy się za modernizowanie naszej przestrzeni życiowej najlepiej poświęcić trochę czasu i przygotować do tego dobrze. Wybrać rzetelnego, odpowiedzialnego wykonawce, porównać ceny materiałów i wynegocjować odpowiednie rabaty. Zatem, jeżeli planujesz remont, to do roboty.

Artykuł powstał dzięki serwisowi Remonty Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl