Metody leczenia i przyczyny trądziku u dorosłych

Trądzik to bardzo powszechna i zarazem uciążliwa dolegliwość skórna, która zwykle kojarzona jest z okresem dojrzewania. Tymczasem często występuje również u osób dorosłych, stanowiąc spory, wymagający specjalistycznej pomocy problem. Jak wygląda leczenie trądziku?

 

Trądzik, bez względu na to, czy występuje w wersji młodzieńczej czy dorosłej, ma dość podobne objawy. Na skórze, produkującej nadmierne ilości łoju, pojawia się stan zapalny, a jego symptomami są drobne punkciki (zwane zaskórnikami), małe, wypukłe, podskórne grudki lub nieco większe, wypełnione ropą czerwone zmiany (często cysty, torbiele, wrzody). Za główną przyczynę tej dolegliwości u dorosłych uznaje się przede wszystkim styl życia, obfitujący w nieodpowiednią dietę, zmęczenie i dużą ilość stresu. Wpływ na wystąpienie zmian mają również produkty kosmetyczne i używki, zwłaszcza papierosy i alkohol. Jak wskazują przeprowadzone badania – trądzik atakuje znacznie częściej kobiety, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Wypryski pojawiają się przede wszystkim na twarzy (głównie broda, nos, czoło, obszary przy ustach i uszach), a także szyi i ramionach.

Tego rodzaju schorzenie dermatologiczne podlega terapii, jednak trzeba się przygotować, że nie będzie to proces szybki ani prosty. Konieczne jest dotarcie do źródła dolegliwości i zwalczanie go, przy jednoczesnym leczeniu objawów skórnych. Jeśli trądzik wynika z nieprawidłowego żywienia, wówczas trzeba dokonać zmian, eliminując szkodliwy składnik. Dermatolog może zalecić również leki farmakologiczne w postaci środka przeciwalergicznego. W sytuacji, gdy za występowanie dolegliwości odpowiadają hormony, leczenie trądziku powinno być prowadzone po okiem endokrynologa. Pacjentkom najczęściej przepisywane są wówczas tabletki z estrogenami. Gdy za przyczyny schorzenia uznany zostaje stresujący styl życia, wówczas zalecane są zmiany trybu codziennego funkcjonowania.

Jeśli chodzi o leczenie trądziku w kontekście samych jego objawów, zwykle wykorzystywane są różnorodne środki farmakologiczne. Gdy zmiany mają raczej łagodny charakter, wówczas dobrze sprawdzają się maści i żele antybakteryjne, które stosowane miejscowo łagodzą stany zapalne i hamują wydzielanie łoju. Często zawierają składniki takie, jak choćby np. tlenek cynku czy nadtlenek benzolu, które sprzyjają gojeniu, eliminują przebarwienia i działają na skórę wygładzająco. W bardzo trudnych stadiach dolegliwość leczona jest antybiotykami w postaci tabletek (tetracyklina, erytromycyna) lub maści. Zdarza się, że są to leki z m.in. retinoidami, czyli związkami chemicznymi, które są pochodnymi witaminy A. Choć ich działanie jest skuteczne, to trzeba pamiętać, że może wywoływać skutki uboczne. Szczególnie groźne konsekwencje są w przypadku kobiet ciężarnych. Stosowanie ich musi zatem przebiegać pod kontrolą lekarza.

Aby trądzik był skutecznie wyleczony, niezbędna jest również odpowiednia pielęgnacja twarzy, polegająca nie tylko na dokładnym oczyszczeniu płynem czy tonikiem, ale również systematycznym nawilżaniu. Dużym wsparciem terapii farmakologicznej są także zabiegi kosmetyczne w formie peelingów czy złuszczeń kwasami, co pomaga zapobiegać trwałym bliznom.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed
0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x