Pole dance – nowy, popularny sport

Pole dance przywędrował do Polski stosunkowo niedawno, jednak został przyjęty wyjątkowo pozytywnie. Co kryje się za tą enigmatyczną nazwą? Jest to taniec na rurze, który jeszcze kilkanaście lat temu kojarzył się typowo z klubami ze striptizem. Dziś jednak pole dance to dyscyplina sportu, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.

 

Dlaczego akurat taniec na rurze?

Pole dance można by porównać do gimnastyki sportowej, która przecież pojawia się regularnie na igrzyskach olimpijskich. Obowiązują w nim ściśle określone reguły i pojawiają się figury gimnastyczne o zróżnicowanym stopniu trudności. Ponadto tańczenie na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym wymaga sporej siły i gibkości, a także doświadczenia. Najczęściej sport ten wykonują kobiety, jednak bez przeszkód tańczyć na rurze mogą również mężczyźni.

Choć pole dance wymaga dużej siły ramion oraz nóg, gibkości i kondycji fizycznej, trening rozpocząć mogą niemalże wszyscy. W dużych miastach działają szkoły tańca, które organizują szkolenia i kursy właśnie z tej dziedziny sportu. Zazwyczaj do rozpoczęcia szkolenia wystarczy mobilizacja i brak przeciwwskazań zdrowotnych.

Oficjalne kursy pole dance

Aby rozpocząć tańczyć na rurze, wystarczy zapisać się na płatny kurs. Szkolenia najczęściej odbywają się w dużych miastach, ale zdarza się, że są organizowane pojedynczo także w nieco mniejszych miejscowościach. Niektóre szkoły tańca honorują systemy zniżkowe typu MultiSport, dzięki którym można uczestniczyć w kursach za darmo. Taniec na rurze polecany jest także osobom nieśmiałym i niepewnym swojego ciała – pozwala nabrać pewności siebie i odstresować się. Zajęcia najczęściej są organizowane w grupach, co zmusza do kontaktu z innymi osobami.

Podczas nauki pole dance bardzo ważny jest odpowiedni strój, który zapewni odpowiednią przyczepność. Przed treningiem zabronione jest też korzystanie z olejków i balsamów, które znacząco zmniejszyłyby tarcie. Większość szkół tańca na rurze nie stawia konkretnych wymagań siłowych i sprawnościowych, a kondycja i siła mięśni nabywane będą dopiero w trakcie treningu. Warto również wiedzieć, że kurs może rozpocząć każdy, niezależnie od wieku i budowy ciała.

Korzyści z tańca na rurze

Regularne uczestnictwo w zajęciach pole dance i dalsze trenowanie tej dyscypliny sportu pozwala wzmocnić mięśnie rąk i nóg, zwiększa również kondycję. Dzięki wykonywaniu skomplikowanych figur tanecznych ciało nabiera elastyczności i gibkości. Taniec na rurze trenują przede wszystkim młode kobiety i nastolatki, jednak w zajęciach mogą uczestniczyć też starsze panie. W ich przypadku pole dance pozwala zachować zdrowy wygląd i witalność.

Taniec ma również bardzo duży wpływ na pewność siebie i świadomość swoich walorów. Pole dance łączy elementy akrobatyki i tańca, przez co jest niezwykle zmysłowy. Opanowanie zaawansowanych figur akrobatycznych dodaje więc dużo pewności siebie, w pewnym stopniu wyszczuplając też sylwetkę i wspomagając aktywne spalanie tłuszczu przy odchudzaniu.

 

Artykuł powstał we współpracy z samocentrum.com

 

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–