Jak żywić dziecko? Jakich produktów unikać?

Żywienie dzieci to temat rzeka. Na wszelakich forach internetowych, w komentarzach na blogach parentingowych, a także w prasie poświęconej tematyce dzieci, można znaleźć sporo porad na temat tego, jak prawidłowo żywić dzieci. Temat ten wywołuje dużo emocji, w końcu rodzice są coraz bardziej świadomi tego, że pewne wzorce żywieniowe, które przekażą swoim maluchom, zostaną z nimi na zawsze. Poza tym wzrasta liczba osób odżywiających się tylko wegańsko lub wegetariańsko, co też wzbudza wiele kontrowersji w przypadku wprowadzenia takiej diety dzieciom. Jak zatem żywić maluchy, by rosły silne i zdrowe? Czego unikać, a co serwować jak najczęściej?

 

Jakich produktów unikać w diecie dziecka
Przygotowując posiłki dla malucha powinno się przede wszystkim kierować zdrowym rozsądkiem. Oczywiście idealnie byłoby, aby dziecko nie spożywało w ogóle białego cukru, by jadło owoce i warzywa z upraw ekologicznych, a mięso z farmy, na której do paszy dla zwierząt nie dodaje się antybiotyków. Jeżeli jakiś rodzic ma odpowiednio dużo zasobów takich jak pieniądze oraz czas, które są potrzebne do tego, by znaleźć tak wysokiej jakości produkty, oczywiście jak najbardziej powinien się ich trzymać. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że mało który zabiegany rodzic dysponuje takimi zasobami. Zatem najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Najważniejsze to unikanie produktów wysokoprzetworzonych, czyli takich, które są pełne sztucznych konserwantów, dzięki którym niektóre produkty mogą być przydatne do spożycia nawet przez kilka lat. Lepiej nie serwować maluchom gotowych dań, które można kupić w marketach do odgrzania w domu w kuchence mikrofalowej. To nie jest jedzenie dobre dla dzieci. Podobnie rzecz się ma z produktami w puszkach, takimi jak pasztety czy konserwy. Baczną uwagę trzeba zwracać też na ryby – nie chodzi o to, by dzieciom nie podawać ryb, ale pamiętać o tym, że wiele z nich pochodzi z hodowli.

Słodkości
To z czego z pewnością warto zrezygnować to dużej ilości słodyczy. Cukier naprawdę nie jest potrzebny w diecie małych dzieci. W wielu słodyczach ze sklepu znajduje się też syrop glukozowo-fruktozowy, którego również trzeba unikać. Poza tym bardzo złą sławą cieszy się też olej palmowy, który jest dodawany do tak wielu gotowych wyrobów. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że sławetna cola i chipsy to jedne z tych rzeczy, które powinny być limitowane i podawane dosłownie kilka razy w roku (tak naprawdę najlepiej wcale). Jeżeli pragnie się podawać dzieciom coś słodkiego, najlepiej postawić na rzeczy przygotowywane w domu, które mogą być dosładzane na przykład daktylami. Poza tym w ramach słodkości idealnie sprawdzają się też owoce, również w formie musów i przecierów, to zresztą żywność dla dzieci, którą można już kupić w każdym przeciętnym sklepie.

Co powinno znaleźć się w diecie dziecka
W diecie dziecka powinno znajdować się jak najwięcej chudego mięsa, najlepiej cielęciny, królika, a także drobiu z ekologicznych upraw. Nie powinno pragnąć warzyw i owoców, a także tak zdrowych ziaren. Potrzebny jest również tłuszcz, jednak z umiarem. Jeżeli dla całej rodziny przygotowuje się zdrowe i zbilansowane dania, nie ma przeciwwskazań, by nie mogły spożywać ich też dzieci.

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–