Connect with us

Published

on

Paliwo zużywa prawie każdy, każdego dnia. Na paliwie jeżdżą samochody, paliwo używa się w rolnictwie, paliwo jest potrzebne do ogrzania pomieszczeń, bez paliwa nie pracują niektóre maszyny.
Jednak by paliwo zostało dopuszczone do sprzedaży, musi przejść kilka konkretnych badań. Paliwo paliwu nie równe a w obrocie rynkowym ma prawo być tylko paliwo czyste i te jak najlepszej jakości.

 

BADANIA PALIW

Co jakiś czas na niektórych stacjach paliwowych przeprowadzane są badania paliw. Polega to na tym, że wysyłany jest samochód inspekcyjny PIMOT, który z niektórych stacji ma za zadanie pobrać próbki paliw. Dzieje się to w obecności pracownika stacji paliw i za jego zgodą. Spisywany jest specjalny raport. Następnie pobrane próbki paliwa badane są specjalnym urządzeniem. Analizowany jest dokładnie skład paliwa, zawartość estrów metylowych, kwasów tłuszczowych w oleju napędowym i benzenu w benzynie silnikowej. W następnej fazie oznaczona próbka trafia do chłodni.
Próbka docelowo trafia do instytutu, gdzie przeprowadza się ścisłe jej badania.

SPRAWDZANIE PALIWA

Jeśli chodzi o benzynę silnikową, bada się:
– gęstość paliwa w temperaturze 15 stopni C,
– prężność par,
– skład frakcyjny,
– zawartość siarki,
– zawartość żywic obecnych.

W przypadku oleju napędowego:
– temperaturę zapłonu,
– zawartość zanieczyszczeń,
– gęstość w temperaturze 15 stopni C,
– skład frakcyjny,
– zawartość siarki.
Konkretne parametry zostały ustalone na podstawie wieloletnich badań paliw. Odpowiednie normy paliwowe sprawiają, że dane paliwo nadaje się do sprzedaży na stacjach paliwowych.

KONTROLE I BADANIA

Kontrole i badania przeprowadza się sukcesywnie przez cały okrągły rok na wybranych stacjach paliw. W Polsce paliwo dostarczane jest przez dwóch wielkich, polskich potentatów paliwowych. Jednak za każdym razem i do każdej innej stacji paliw, dostarczane paliwo, przez tego samego kontrahenta, znacznie się różni w swoim składzie. Winić za to należy rodzaj polepszaczy paliwa, za każdym razem stosowanych w innym składzie lub w innych proporcjach albo każdorazowo innych.

CO OZNACZAJĄ POSZCZEGÓLNE BADANIA PALIW?

Paliwa badane są w różnych kierunkach, dlatego można opisać, krótko, co poszczególne badania oznaczają:

1. Liczba cetanowa – wpływa na łatwość rozruchu silnika zimnego. Jest to miara zdolności paliwa do samozapłonu danej mieszanki paliwowej.

2. Indeks cetanowy – pojęcie ściśle związane z liczbą cetanową i oznacza moc napędową paliwa. Im wyższy tym lepsze i mocniejsze jest dane paliwo.

3. Gęstość – pozwala na rozróżnienie rodzajów paliwa. Ma ogromny wpływ na spalanie mieszanki paliwowej.

4. Zawartość siarki – siarka niszczy katalizatory i raczej jej obecność w mieszance paliwowej jest niepożądana.

5. Temperatura zapłonu – jest specjalnie podawana w celu oznaczenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w trakcie korzystania z danego paliwa.

6. Zawartość wody i zawartość zanieczyszczeń w paliwie – określa ilość substancji, które źle wpływają na jakość paliwa.

Parametrów badań jest jeszcze bardzo dużo, wszystkie one pomagają określić jakość paliwa, z którego bardzo często korzystamy i dlatego sami jesteś zainteresowani, by było ono jak najlepszej jakości.

 

Artykuł powstał we współpracy z hamilton.com.pl

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl