Connect with us

Published

on

Negocjowanie podwyżki w pracy to nie jest łatwa rzecz. Zły sposób prowadzenia rozmowy może doprowadzić do efektu zupełnie odwrotnego od zamierzonego i skutkować nawet utratą pracy. Dlatego warto przed podjęciem takiej rozmowy z szefem przemyśleć parę rzeczy i odpowiednio się przygotować.

Na początku musimy pamiętać, że zawsze jest dobry moment, aby porozmawiać z szefem o podwyżce, nie warto naszego zamiaru odkładać, bo rodzi to tylko u nas frustrację i strach.

Musimy znać swoją wartość, aby wiedzieć, na co możemy liczyć i o co prosić w rozmowie z przełożonym.

Wielu ludzi boi się negocjować, bo uważa że tego nie potrafi lub że będzie to przejaw niesubordynacji wobec szefa.

Nie należy się tego obawiać, jeżeli jesteśmy naprawdę dobrzy w tym co robimy, to przełożonemu będzie szkoda stracić dobrego pracownika dla paru złotych.

Poza tym pracodawcy lubią mieć zadowolonych pracowników, gdyż tacy zdecydowanie lepiej pracują.

Najważniejszą sprawą w rozmowie z szefem jest to, żeby zrozumieć, że to nie pracownik jest najważniejszy podczas tej rozmowy o podwyżce, tylko interes firmy. Dlatego warto podczas niej z przełożonym wykazać, ile firma może skorzystać, jeśli będziemy dla niej nadal pracować i że podwyżka jest opłacalna tak dla firmy, jak dla pracownika.

Warto podczas rozmowy o podwyżce przedstawić przełożonemu kilka osiągnięć w naszej dotychczasowej pracy, zwłaszcza tych, które pokażą, jak radziliśmy sobie w trudnych sytuacjach. Zasadniczo szefowie bardziej cenią pracowników, którzy samodzielnie rozwiązują problemy.

Do rozmowy o podwyżce musimy iść bardzo dobrze przygotowani. Musimy mieć jasność co do własnych oczekiwań, czyli ile chcemy zarabiać, co chcemy robić a czego nie, musimy mieć dużą wiedzę o firmie i jej wymaganiach.

Powinniśmy podczas rozmowy przypomnieć przełożonemu o naszych osiągnięciach, o tym, jak przyczyniły się do rozwoju firmy. Warto powiedzieć co w zamian za podwyżkę możemy zaoferować i jak planujemy osiągnąć jeszcze więcej dla firmy.

Dobrze jest pokazać przełożonemu swoje bardzo dobre zorganizowanie, dobrze przygotować termin spotkania, upewnić się o tym czy się odbędzie, wysłać upewniający e-mail przed samym spotkaniem, przygotować listę zagadnień, o których będziemy z szefem rozmawiać.

Bardzo ważne jest pozytywne podejście, uśmiech, czyli coś, co zjednuje ludzi. Każdy przełożony woli takich pozytywnych, uśmiechniętych ludzi niż znerwicowanych, mrukowatych smutasów.

Rozmowa o podwyżce jest stresująca dla obydwu stron, dlatego czasami wystarczy się uśmiechnąć by szef poczuł się lepiej i komfortowo. Warto podczas takiej rozmowy pokazać ludzką twarz, emocje, które pokażą, że na pracy, podwyżce po prostu bardzo nam zależy.

Bardzo wiele zależy od sposobu prowadzenia negocjacji. Warto na głos przed rozmową przećwiczyć co mamy do powiedzenia, bo to doda nam animuszu i pewności siebie.

Dobrze jest mieć przygotowanych kilka scenariuszy rozmowy, tak aby nic podczas rozmowy o podwyżce z szefem nas nie zaskoczyło.

Warto na koniec pamiętać, że negocjacje to metoda znalezienia kompromisu, który będzie satysfakcjonował obydwie strony.

 

Artykuł powstał we współpracy z Mój Progres

 

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
1 Comment
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oskar
Oskar
4 lat temu

> Dlatego warto podczas niej z przełożonym wykazać, ile firma może skorzystać, jeśli będziemy dla niej nadal pracować…

… i to jest chyba, najważniejsze zdanie z tekstu. Trzeba umieć uargumentować swoją wartość dla firmy i pokazać ile firmy straci, jeśli z niej odejdziemy..

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl