Mazurskie jeziora – najpiękniejsze miejsca do żeglowania

Żeglarstwo jest pięknym sportem, uprawianym przez tzw. ” ludzi z duszą”, kochających wodę, wiatr i nie bojących się wyzwań. Kto raz spróbował, ten już nie zapomni i wkrótce żeglowanie stanie się dla niego najważniejszym hobby

 

Żeglarstwo – sport dla każdego

Niektórzy sądzą, że jest to sport dla wąskiej grupy ludzi i nie każdy może zostać żeglarzem. Na szczęście nie jest to prawda. Oczywiście na pewno nie wszyscy zostaną mistrzami żeglowania, ale każdy może spróbować swoich sił na jachcie, zdobywając podstawową wiedzę dotyczącą żeglarstwa, a potem wyruszyć w rejs i czerpać radość z kontaktu z przyrodą.
Niektórzy żeglują w pojedynkę, inni z załogą, a są osoby, które na jacht zabierają całe rodziny, nawet z małymi dziećmi. A co najważniejsze nie ma ograniczeń co do wieku. Na jachtach spotkać można bowiem żeglarzy po osiemdziesiątce, którzy nadal z pasją uprawiają ten sport. Dla nich jest to bowiem bardzo często po prostu styl życia.
Wśród żeglarzy są nawet osoby niepełnosprawne, co jest dowodem na to, że żeglarzem może zostać każdy.

Żegluga na Maurach – nieco historii

Tradycja żeglugowa w krainie Wielkich Mazurskich Jezior trwa już od setek lat, ale pierwszych prób regulacji jezior podjęli się Krzyżacy za pomocą tamy młyńskiej na Węgorapie podnosząc poziom wody w Mamrach i doprowadzając do połączenia się akwenów tego zespołu wodnego. Prace nad skanalizowaniem i uregulowaniem szlaku Wielkich Jezior podejmowali też polscy arianie, będący w służbie króla pruskiego. Problemów było wiele, więc nie od razu zaczęła się regularna żegluga. Właściwie od końca XIX wieku można mówić o pionierskim rozwoju przewozów pasażerskich.

Gdzie warto wybrać się na żagle?

Obecnie kilkanaście dużych i wiele mniejszych mazurskich jezior tworzy ogromny obszar żeglarski, który chętnie odwiedzany jest przez pasjonatów tego sportu. Trasy żeglarskie, urozmaicone licznymi zatokami, wyspami, wzgórzami i lasami należą do najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Warto dodać, że jeziora na Mazurach są bardzo urozmaicone. Położone w południowej części regionu otoczone są pięknymi i tajemniczymi lasami Puszczy Piskiej. Natomiast północne ciągną się głównie wśród trzcin i łąk.
Najbardziej unikalnym szlakiem wodnym, przyciągającym rzesze turystów i żeglarzy jest liczący sobie około 111 km Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Ma on swój początek na jeziorze Brzozolasek, leżącym w okolicach miasta Pisz. Następnie trasa wiedzie przez przepiękne jeziora, między innymi Nidzkie, Mikołajskie czy Niegocin i kilka kanałów. Przepływając przez niektóre miejsca warto się zatrzymać, choćby dla odpoczynku i rozrywki.
Na szlaku leży Giżycko, które jest doskonałą bazą wypadową do żeglugi po mazurskich jeziorach. Poza tym jest tu wiele pięknych i wartych obejrzenia zabytków.
Warto też zawinąć do portu w Sztynorcie, gdzie oprócz barokowego pałacu można zajrzeć do słynnej żeglarskiej tawerny.
Żeglując po szlaku nie sposób pominąć miejscowości uznawanej za centrum Mazur, mowa oczywiście o Mikołajkach. Nie brakuje tu koncertów, zabaw oraz imprez związanych ze sportami wodnymi.

Opisane wyżej miejsca to tylko namiastka tego, co można zobaczyć, zwiedzić i czym się zachwycić żeglując po mazurskich jeziorach. Na pewno nie doświadczy tego ten, kto nie spróbuje. Naprawdę warto!

 

Artykuł powstał we współpracy z hotelstbruno.pl

 

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x