Connect with us

Published

on

Żeglarstwo jest pięknym sportem, uprawianym przez tzw. ” ludzi z duszą”, kochających wodę, wiatr i nie bojących się wyzwań. Kto raz spróbował, ten już nie zapomni i wkrótce żeglowanie stanie się dla niego najważniejszym hobby

 

Żeglarstwo – sport dla każdego

Niektórzy sądzą, że jest to sport dla wąskiej grupy ludzi i nie każdy może zostać żeglarzem. Na szczęście nie jest to prawda. Oczywiście na pewno nie wszyscy zostaną mistrzami żeglowania, ale każdy może spróbować swoich sił na jachcie, zdobywając podstawową wiedzę dotyczącą żeglarstwa, a potem wyruszyć w rejs i czerpać radość z kontaktu z przyrodą.
Niektórzy żeglują w pojedynkę, inni z załogą, a są osoby, które na jacht zabierają całe rodziny, nawet z małymi dziećmi. A co najważniejsze nie ma ograniczeń co do wieku. Na jachtach spotkać można bowiem żeglarzy po osiemdziesiątce, którzy nadal z pasją uprawiają ten sport. Dla nich jest to bowiem bardzo często po prostu styl życia.
Wśród żeglarzy są nawet osoby niepełnosprawne, co jest dowodem na to, że żeglarzem może zostać każdy.

Żegluga na Maurach – nieco historii

Tradycja żeglugowa w krainie Wielkich Mazurskich Jezior trwa już od setek lat, ale pierwszych prób regulacji jezior podjęli się Krzyżacy za pomocą tamy młyńskiej na Węgorapie podnosząc poziom wody w Mamrach i doprowadzając do połączenia się akwenów tego zespołu wodnego. Prace nad skanalizowaniem i uregulowaniem szlaku Wielkich Jezior podejmowali też polscy arianie, będący w służbie króla pruskiego. Problemów było wiele, więc nie od razu zaczęła się regularna żegluga. Właściwie od końca XIX wieku można mówić o pionierskim rozwoju przewozów pasażerskich.

Gdzie warto wybrać się na żagle?

Obecnie kilkanaście dużych i wiele mniejszych mazurskich jezior tworzy ogromny obszar żeglarski, który chętnie odwiedzany jest przez pasjonatów tego sportu. Trasy żeglarskie, urozmaicone licznymi zatokami, wyspami, wzgórzami i lasami należą do najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Warto dodać, że jeziora na Mazurach są bardzo urozmaicone. Położone w południowej części regionu otoczone są pięknymi i tajemniczymi lasami Puszczy Piskiej. Natomiast północne ciągną się głównie wśród trzcin i łąk.
Najbardziej unikalnym szlakiem wodnym, przyciągającym rzesze turystów i żeglarzy jest liczący sobie około 111 km Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Ma on swój początek na jeziorze Brzozolasek, leżącym w okolicach miasta Pisz. Następnie trasa wiedzie przez przepiękne jeziora, między innymi Nidzkie, Mikołajskie czy Niegocin i kilka kanałów. Przepływając przez niektóre miejsca warto się zatrzymać, choćby dla odpoczynku i rozrywki.
Na szlaku leży Giżycko, które jest doskonałą bazą wypadową do żeglugi po mazurskich jeziorach. Poza tym jest tu wiele pięknych i wartych obejrzenia zabytków.
Warto też zawinąć do portu w Sztynorcie, gdzie oprócz barokowego pałacu można zajrzeć do słynnej żeglarskiej tawerny.
Żeglując po szlaku nie sposób pominąć miejscowości uznawanej za centrum Mazur, mowa oczywiście o Mikołajkach. Nie brakuje tu koncertów, zabaw oraz imprez związanych ze sportami wodnymi.

Opisane wyżej miejsca to tylko namiastka tego, co można zobaczyć, zwiedzić i czym się zachwycić żeglując po mazurskich jeziorach. Na pewno nie doświadczy tego ten, kto nie spróbuje. Naprawdę warto!

 

Artykuł powstał we współpracy z hotelstbruno.pl

 

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl