Connect with us

Published

on

Rekrutacja jest niezwykle istotnym procesem w działaniu każdej firmy. To od tego, jacy pracownicy zostaną przyjęci do pracy, zależy dalsze funkcjonowanie i rozwój firmy. Ważne jest dopasowanie pracowników nie tylko od kątem umiejętności merytorycznych ale również do specyfiki i kultury organizacyjnej danej firmy. To niezwykle ważne zadanie, warto przekazać wyspecjalizowanej jednostce jaką bez wątpienia jest dział HR.

 

Rola działu HR

Optymalną sytuacją jest, gdy w firmie funkcjonuje sprawny dział HR, który działa w porozumieniu z działami specjalistycznymi. Wtedy, osoby wyspecjalizowane w doborze kandydatów, przeprowadzają wstępną selekcję i pracownikom merytorycznym czy też przełożonym, przedstawiane są sylwetki tylko najlepszych i jednocześnie spełniających kryteria kandydatów. Pozawala to zaoszczędzić czas, zarówno osób poszukujących pracy ale też potencjalnego pracodawcy.
Taki sposób organizowania rekrutacji powinien ograniczyć się do maksymalnie dwóch etapów, to znaczy złożenia przez kandydata cv- jego analizy a następnie rozmowy merytorycznej czy też testu wiedzy.
Rekrutacja musi być kompleksowo zaplanowanym procesem i przebiegać zgodnie z góry przygotowanym harmonogramem. Warto też określić ramy czasowe całego procesu rekrutacji. Dzięki temu zarówno kandydaci jak i pracodawca mogą zaplanować swój czas. Nie ma sensu przedłużać procesu rekrutacji ponieważ może zmienić się sytuacja kandydatów i zwyczajnie możemy stracić wartościowego pracownika.

Patologią jest przesadne rozrastanie się działów HR, rozbudowywanie ich kompetencji i mnożenie etapów rekrutacji. Coraz częściej zdarza się, że nawet na szeregowe stanowiska, kandydaci muszą przechodzić testy psychologiczne, sprawdzające ich kompetencje miękkie czy też umiejętności przywódcze itp.
Jest to strata czasu, zarówno kandydata jak i pracodawcy, ponieważ testy te, często nie są nawet powiązane z rzeczywistymi kompetencjami niezbędnymi na rekrutowane stanowisko.

W przypadku małych przedsiębiorstw, warto aby w procesie rekrutacji brała udział osoba, mająca już doświadczenie na podobnym stanowisku, tylko ona bowiem, będzie w stanie wyczuć czy potencjalny kandydat odnajdzie się w specyfice firmy czy ma wszystkie niezbędne cechy wymagane na danym stanowisku. Jeśli nie ma takiej osoby w firmie, warto aby w procesie decyzyjnym brała udział osoba, która będzie bezpośrednio współpracować z rekrutowanym pracownikiem. Dobrze, aby kandydat miał nie tylko niezbędną wiedzę merytoryczną ale też aby temperamentem był dopasany do reszty zespołu. Pozwoli na szybką aklimatyzację w nowym środowisku pracy i nie zaburzy dotychczasowego, wypracowanego schematu pracy.

Uzyskanie nowego, wartościowego pracownika jest nie lada wyzwaniem dla każdej firmy, natomiast sprawne przeprowadzenie procesu rekrutacji jest naprawdę trudnym i bardzo indywidualnym procesem. Wymaga on bardzo starannego przygotowania zarówno ze strony osób rekrutujących jak i samych firm, które muszą zadbać o właściwe przygotowanie pracownika przeprowadzającego rekrutację nie ważne czy pracuje on w wyspecjalizowanym dziale HR czy

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poradnik

Wypadek w pracy w UK – czy i ile można uzyskać odszkodowania?

Published

on

Wypadek w pracy w UK – czy i ile można uzyskać odszkodowania?

Wśród zgłaszanych co roku wypadków, duży odsetek stanowią te, do których doszło w miejscu pracy. Jednak Polacy nie zawsze dostają za nie odszkodowanie, chociaż im ono się należy. Istnieje też grupa, która w ogóle się o rekompensatę nie stara. Tymczasem wiedząc, jak postępować po wypadku, można liczyć na wysokie świadczenia.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Praca

Pensja minimalna 2020. Ile na rękę?

Published

on

Pensja minimalna 2020. Ile na rękę?

Pensja minimalna w 2020 roku wzrośnie o 350 złotych brutto (o 15,6 procent). Gdy zatem przełoży się na płacę minimalną brutto i netto od 1 stycznia 2020? Poniżej znajdziecie wyliczenia i najistotniejsze dane na fakt „najniższej krajowej” pensji oraz najniższej godzinowej stawki.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Bezrobocie w Polsce z podziałem na województwa

Published

on

Bezrobocie w Polsce z podziałem na województwa

ak powszechnie wiadomo, bezrobocie w Polsce zostało w ostatnich latach znacznie ograniczone, choć jeszcze niedawno mało kto wierzył w sytuację jaką mamy obecnie. W 2004 roku w miesiącach zimowych notowano ponad dwudziestoprocentowe bezrobocie, natomiast jeszcze pięć lat ten wskaźnik wynosił kilkanaście procent. Obecnie jest zdecydowanie lepiej na rynku pracy w Polsce. Dane GUS na okres kwietnia 2019 roku podają, że w tym miesiącu pozostawało 5,6 % osób.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl