Praca PUP Kołobrzeg

Proces rekrutacji

Proces rekrutacji

Rekrutacja jest niezwykle istotnym procesem w działaniu każdej firmy. To od tego, jacy pracownicy zostaną przyjęci do pracy, zależy dalsze funkcjonowanie i rozwój firmy. Ważne jest dopasowanie pracowników nie tylko od kątem umiejętności merytorycznych ale również do specyfiki i kultury organizacyjnej danej firmy. To niezwykle ważne zadanie, warto przekazać wyspecjalizowanej jednostce jaką bez wątpienia jest dział HR.

 

Rola działu HR

Optymalną sytuacją jest, gdy w firmie funkcjonuje sprawny dział HR, który działa w porozumieniu z działami specjalistycznymi. Wtedy, osoby wyspecjalizowane w doborze kandydatów, przeprowadzają wstępną selekcję i pracownikom merytorycznym czy też przełożonym, przedstawiane są sylwetki tylko najlepszych i jednocześnie spełniających kryteria kandydatów. Pozawala to zaoszczędzić czas, zarówno osób poszukujących pracy ale też potencjalnego pracodawcy.
Taki sposób organizowania rekrutacji powinien ograniczyć się do maksymalnie dwóch etapów, to znaczy złożenia przez kandydata cv- jego analizy a następnie rozmowy merytorycznej czy też testu wiedzy.
Rekrutacja musi być kompleksowo zaplanowanym procesem i przebiegać zgodnie z góry przygotowanym harmonogramem. Warto też określić ramy czasowe całego procesu rekrutacji. Dzięki temu zarówno kandydaci jak i pracodawca mogą zaplanować swój czas. Nie ma sensu przedłużać procesu rekrutacji ponieważ może zmienić się sytuacja kandydatów i zwyczajnie możemy stracić wartościowego pracownika.

Patologią jest przesadne rozrastanie się działów HR, rozbudowywanie ich kompetencji i mnożenie etapów rekrutacji. Coraz częściej zdarza się, że nawet na szeregowe stanowiska, kandydaci muszą przechodzić testy psychologiczne, sprawdzające ich kompetencje miękkie czy też umiejętności przywódcze itp.
Jest to strata czasu, zarówno kandydata jak i pracodawcy, ponieważ testy te, często nie są nawet powiązane z rzeczywistymi kompetencjami niezbędnymi na rekrutowane stanowisko.

W przypadku małych przedsiębiorstw, warto aby w procesie rekrutacji brała udział osoba, mająca już doświadczenie na podobnym stanowisku, tylko ona bowiem, będzie w stanie wyczuć czy potencjalny kandydat odnajdzie się w specyfice firmy czy ma wszystkie niezbędne cechy wymagane na danym stanowisku. Jeśli nie ma takiej osoby w firmie, warto aby w procesie decyzyjnym brała udział osoba, która będzie bezpośrednio współpracować z rekrutowanym pracownikiem. Dobrze, aby kandydat miał nie tylko niezbędną wiedzę merytoryczną ale też aby temperamentem był dopasany do reszty zespołu. Pozwoli na szybką aklimatyzację w nowym środowisku pracy i nie zaburzy dotychczasowego, wypracowanego schematu pracy.

Uzyskanie nowego, wartościowego pracownika jest nie lada wyzwaniem dla każdej firmy, natomiast sprawne przeprowadzenie procesu rekrutacji jest naprawdę trudnym i bardzo indywidualnym procesem. Wymaga on bardzo starannego przygotowania zarówno ze strony osób rekrutujących jak i samych firm, które muszą zadbać o właściwe przygotowanie pracownika przeprowadzającego rekrutację nie ważne czy pracuje on w wyspecjalizowanym dziale HR czy

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o