Jak aktywizować zawodowo ludzi po 50 roku życia?

W dzisiejszych czasach granica życia została znacznie przesunięta na korzyść nas wszystkich. Ludzie żyją dłużej i problemem staje się zagospodarowanie w odpowiedni sposób tego czasu. Dziś osoba w wieku 50+ nie jest seniorem ale człowiekiem dojrzałym, przed którym jest jeszcze wiele możliwości i szans.

 

Ważne aby ten czas spędzić aktywnie i w sposób wartościowy, a tym samym zadbać o swoje dochody. W czasach gdy coraz trudniej o dobrego pracownika może okazać się, że pracownik po 50 to skarb. Taka osoba nie tylko posiada już doświadczenie zawodowe, ale też życiowe, nie jest tak obciążona obowiązkami domowymi jak młodsi pracownicy i jest tez mniej skłonna do ryzyka. Warto, wiec inwestować w takich ludzi i zatrzymać ich w firmie ponieważ ich wkład będzie z pewnością wartością dodaną dla przedsiębiorstwa.

Aktywizacja zawodowa osób po 50, jest też bardzo istotna w szerszym kontekście kontekście. Z punktu widzenia społeczno- gospodarczego praca zawodowa tych osób ma duże znaczenie dla kondycji gospodarki a tym samym finansów publicznych nie mówiąc już o poprawie sytuacji materialnej tych osób.

Aktywizacja

Aktywizacja zawodowa osób po 50, prowadzona jest w ramach kampanii społecznych, przez Powiatowe Urzędy Pracy. Warto jednak aby pracodawcy uświadomili sobie, że taki pracownik nie jest obciążeniem dla firmy ale może być mentorem dla innych pracowników, może być osobą, która nie tylko spojrzy na wszystko z innej perspektywy ale będzie też bardzo oddana pracy.
Najczęstszymi oferowanymi formami pomocy dla takich osób są:
1. staże,
2. środki na podjęcie działalności gospodarczej,
3. szkolenia,
4. refundacja pracodawcy środków doposażenia stanowiska pracy dla skierowanej osoby po 50 roku życia.

Większość z nich przynosi rezultaty krótkotrwałe, to znaczy po odbyciu stażu czy też po zakończeniu okresu wymaganego przez UP, pracownik po 50 nie ma przedłużanej umowy. Warto więc obok kampanii aktywizujących zadbać o stan świadomości pracodawców i wdrożyć akcję informacyjną na temat tego, że umiejętności społeczne takie jak cierpliwość, dokładność, pracowitość, odpowiedzialność, obowiązkowość czy lojalność, są wartościami bardzo ważnymi w tworzeniu kapitału ludzkiego.
Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie ulgi podatkowej dla pracodawców zatrudniających pracowników po 50, wzorem Finlandii gdzie ten model świetnie się sprawdził. Powszechnym modelem, szeroko stosowanym na zachodzie Europy jest też tworzenie krajowych funduszy szkoleniowych skierowanych w szczególności do osób po 50 roku życia. Dzięki temu, osoby te mają szansę dorównać wiedzą młodszym konkurentom, a nawet ich prześcignąć. Ciągle podnoszenie swoich kwalifikacji sprzyja też zachowaniu dobrej kondycji i elastyczności umysłu.

Połączenie tych działań, a także odpowiednio wcześniej wdrożona prewencja pozwoli nie tylko zwiększyć procent 50 latków na rynku pracy ale zmniejszy też problem z brakiem pracowników. Warto pamiętać, że swoją przyszłość budujemy już dziś i wzorem innych państw Europy Zachodniej wprowadzić system szkolenia ustawicznego.

 

Artykuł powstał we współpracy z Kurs na HR

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–