Connect with us

Published

on

Transport drogą morską wymaga dokumentacji, która jest konieczna z punktu widzenia prawa handlowego. Każda partia ładunku musi być formalnie zabezpieczona na czas trwania załadunku, przewozu oraz rozładunku. Morski list przewozowy obowiązuje w handlu międzynarodowym, który odbywa się drogą morską.

 

Jaką rolę spełnia morski list przewozowy?

Tego rodzaju dokument przewozowy, zwany także konosamentem, jest zobowiązaniem przewoźnika do przewiezienia opisanego towaru określoną w dokumencie drogą z portu załadunku do konkretnego portu rozładunku. Konosament nie jest umową przewozu, a jedynie potwierdzeniem przyjęcia ładunku. Morski list przewozowy po dopełnieniu dodatkowych warunków może pełnić rolę papieru wartościowego, czyli dokumentu zbywalnego, opiewającego na opisany w dokumencie towar.

Jakie rodzaje konosamentu występują w obrocie prawnym?

W zależności od sposobu wystawienia, morski list przewozowy może być sporządzany w trzech podstawowych rodzajach:
– konosament imienny, który w odpowiedniej rubryce zawiera nazwę odbiorcy lub importera,
– konosament na zlecenie, który zwalnia ładunek w porcie przeznaczenia zwykłą większością konosamentową,
– konosament na okaziciela, czyli odpowiednie pole nie posiada określonego odbiorcy / importera, a właścicielem ładunku jest posiadacz wszystkich oryginałów listu przewozowego.

Oryginalny wydruk listu przewozowego w transporcie morskim

Jedną z wersji dokumentu przewozowego w transporcie morskim jest forma formularza papierowego, który posiada oryginalny wydruk, konieczne podpisy oraz pieczęć przewoźnika. Ilość egzemplarzy tego typu konosamentu jest zwykle nieparzysta, ponieważ jest to konieczne w momencie ewentualnego ustalania większości niezbędnej do zwolnienia ładunku. Oryginalny wydruk listu przewozowego stosowany w transporcie morskim posiada możliwość przekształcenia go w dokument zbywalny, którym można handlować. Stosowany jest on w stosunku do przesyłek akredytywowych, których dotyczy możliwość zbywania lub przenoszenia własności.

Elektroniczny list przewozowy – następstwa zastosowania

Elektroniczny list przewozowy w międzynarodowym obrocie zwany sea waybill w odróżnieniu od papierowego odpowiednika jest tylko zapisem komputerowym, wprowadzonym do systemu dokumentacji przewoźnika. Tego rodzaju morski list przewozowy obliguje obsługę firmy przewozowej do wydania przesyłki w nim wymienionej bez konieczności prezentacji. Elektroniczny list nie jest dokumentem podlegającym zbyciu czy przeniesieniu jego własności na inne podmioty, dlatego nie może on być wystawiony na okaziciela. Taki konosament wystawiany jest jedynie imiennie na konkretnego odbiorcę.

Podział listów przewozowych ze względu na drogę transportu

Istnieją cztery kategorie listów, uwzględniające drogę, którą pokonuje przesyłka. Konosament zwykły wystawia się, kiedy przesyłka pokonuje drogę jednym statkiem. List bezpośredni dotyczy przewozu kilkoma statkami. Dokument kombinowany lub FIATA wystawia armator przy przewozie różnymi środkami transportu.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Sea Cargo Operations

 

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl