Connect with us

Published

on

Praca na ogromnych dźwigach i żurawiach to marzenie każdego małego chłopca. Prawdziwym operatorem takiego sprzętu jest bardzo trudno zostać. Taka praca nie jest przeznaczona dla każdego, gdyż łączy się z pracą na bardzo dużych wysokościach.

 

Kto może zostać operatorem żurawia?
Aby zostać operatorem, żurawia nie wystarczy posiadać wiedzę teoretyczną oraz odpowiednie umiejętności stosowania jej w praktyce. Bardzo ważne są tutaj również predyspozycje osobowościowe. Aby być dobrym dźwigowym, gdyż taka specjalistyczna nazwa określa operatorów dźwigowych, należy przede wszystkim nie posiadać lęku wysokości. Operator dźwigowy pracuje w kabinie, która zawieszona jest bardzo wysoko nad ziemią. Dostać się po niej można tylko po małych spiralnych schodkach, tylko w żurawiach gigantach do pewnego momentu operator może podjechać maleńką windą. Wchodzenie na dużą wysokość wymaga więc sporej kondycji oraz sprawności fizycznej od operatora.

Kabina operatora, która jest czasami podwieszona pod żurawiem na kilkudziesięciu metrach, jest poddawana tak zwanym przechyłom, czyli bujaniem na wszystkie strony, spowodowanym wiatrem, ciężarem na haku oraz specyfiką konstrukcji. Przechyły mogą być nawet kilkumetrowe i powodują naturalny lęk u każdego, ale operator musi być na to odporny, nie może wpadać w panikę, musi zachowywać zdrowy rozsądek i wykonywać swoją pracę.

Praca na żurawiach wymaga ogromnej precyzji oraz wielkiej odpowiedzialności. Operator dźwigu ze względu na to, że pracuje z ogromnymi ciężarami na bardzo dużych wysokościach, bierze na swoje barki ogromną odpowiedzialność za życie własne oraz bezpieczeństwo ludzi pracujących w jego otoczeniu. Dlatego operator żurawia musi być staranny, opanowany, dokładny i mieć bardzo solidne podejście do swojej pracy, aby nie stwarzać sytuacji, które mogą się skończyć tragicznie.

Jakie uprawnienia musi mieć operator żurawia?
Aby zostać operatorem dźwigowym, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Uprawnienia takie można uzyskać po dobyciu odpowiedniego szkolenia oraz zdania egzaminu państwowego z części teoretycznej i praktycznej. Są różnego rodzaju uprawnienia, od takich które zezwalają na pracę na małych żurawiach przenoszących elementy na niskich wysokościach oraz takie, które uprawniają do pracy na ogromnych żurawiach wieżowych przemieszczających się na szynach.

Należy jednak spełnić kilka warunków, aby przystąpić do egzaminu państwowego. Przede wszystkim trzeba być osoba pełnoletnią, posiadającą wykształcenie przynajmniej podstawowe. Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat na operatora dźwigu musi przejść badania lekarskie, które wykluczą przeciwskazania zdrowotne do wykonywania tego zawodu, przede wszystkim lęk wysokości.
Kurs, który przed przystąpieniem do egzaminu musi przejść operator, dostarcza wszystkich informacji na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, a przede wszystkim wiedzę teoretyczną oraz praktyczną dotyczącą obowiązków operatora żurawia. Egzamin państwowy jest bardzo trudny i powoduje ogromną selekcję wśród kandydatów.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Baukrane

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl