Jak zostać operatorem żurawia

Praca na ogromnych dźwigach i żurawiach to marzenie każdego małego chłopca. Prawdziwym operatorem takiego sprzętu jest bardzo trudno zostać. Taka praca nie jest przeznaczona dla każdego, gdyż łączy się z pracą na bardzo dużych wysokościach.

 

Kto może zostać operatorem żurawia?
Aby zostać operatorem, żurawia nie wystarczy posiadać wiedzę teoretyczną oraz odpowiednie umiejętności stosowania jej w praktyce. Bardzo ważne są tutaj również predyspozycje osobowościowe. Aby być dobrym dźwigowym, gdyż taka specjalistyczna nazwa określa operatorów dźwigowych, należy przede wszystkim nie posiadać lęku wysokości. Operator dźwigowy pracuje w kabinie, która zawieszona jest bardzo wysoko nad ziemią. Dostać się po niej można tylko po małych spiralnych schodkach, tylko w żurawiach gigantach do pewnego momentu operator może podjechać maleńką windą. Wchodzenie na dużą wysokość wymaga więc sporej kondycji oraz sprawności fizycznej od operatora.

Kabina operatora, która jest czasami podwieszona pod żurawiem na kilkudziesięciu metrach, jest poddawana tak zwanym przechyłom, czyli bujaniem na wszystkie strony, spowodowanym wiatrem, ciężarem na haku oraz specyfiką konstrukcji. Przechyły mogą być nawet kilkumetrowe i powodują naturalny lęk u każdego, ale operator musi być na to odporny, nie może wpadać w panikę, musi zachowywać zdrowy rozsądek i wykonywać swoją pracę.

Praca na żurawiach wymaga ogromnej precyzji oraz wielkiej odpowiedzialności. Operator dźwigu ze względu na to, że pracuje z ogromnymi ciężarami na bardzo dużych wysokościach, bierze na swoje barki ogromną odpowiedzialność za życie własne oraz bezpieczeństwo ludzi pracujących w jego otoczeniu. Dlatego operator żurawia musi być staranny, opanowany, dokładny i mieć bardzo solidne podejście do swojej pracy, aby nie stwarzać sytuacji, które mogą się skończyć tragicznie.

Jakie uprawnienia musi mieć operator żurawia?
Aby zostać operatorem dźwigowym, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Uprawnienia takie można uzyskać po dobyciu odpowiedniego szkolenia oraz zdania egzaminu państwowego z części teoretycznej i praktycznej. Są różnego rodzaju uprawnienia, od takich które zezwalają na pracę na małych żurawiach przenoszących elementy na niskich wysokościach oraz takie, które uprawniają do pracy na ogromnych żurawiach wieżowych przemieszczających się na szynach.

Należy jednak spełnić kilka warunków, aby przystąpić do egzaminu państwowego. Przede wszystkim trzeba być osoba pełnoletnią, posiadającą wykształcenie przynajmniej podstawowe. Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat na operatora dźwigu musi przejść badania lekarskie, które wykluczą przeciwskazania zdrowotne do wykonywania tego zawodu, przede wszystkim lęk wysokości.
Kurs, który przed przystąpieniem do egzaminu musi przejść operator, dostarcza wszystkich informacji na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, a przede wszystkim wiedzę teoretyczną oraz praktyczną dotyczącą obowiązków operatora żurawia. Egzamin państwowy jest bardzo trudny i powoduje ogromną selekcję wśród kandydatów.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Baukrane

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–