Jak emeryci powinni chronić się przed wpływem upałów?

Upały są bardzo niebezpieczne i chociaż na gorące lato czekają chyba wszyscy, to gdy temperatury zaczną przekraczać 30 stopni, dla wielu osób robi się trochę niebezpiecznie. Kiedy dni są naprawdę upalne, szczególną uwagą trzeba objąć małe dzieci, a także osoby chore i starsze.

 

Jak emeryci powinni chronić się przed wpływem upałów
O dzieci zwykle troszczą się rodzice lub osoby, które czasowo sprawują nad nimi opiekę. A co z osobami starszymi? Każdy senior musi sam zadbać o to, aby upały nie dały się zbyt mocno we znaki jego zdrowiu. Najważniejsze to unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeżeli dzień zapowiada się naprawdę gorący, najlepiej jest spędzić go prostu w domu, albo gdzieś w ogrodzie w cieniu. Na spacer czy zakupy w takie dni trzeba wychodzić albo wcześnie rano, albo dopiero późnym popołudniem czy wieczorem. Jeżeli zostaje się w domu, najlepiej zamknąć wszystkie okna, a następnie zaciągnąć zasłony. W ten sposób uniknie się wpuszczania do domu gorącego powietrza.

Odpowiednie nawadnianie się
W gorące dni najważniejsze jest picie sporej ilości wody. Trzeba jednak wiedzieć jaką wodę pić. Lepiej unikać wypijania każdego dnia kilku litrów wody mineralnej, najlepiej jest pić trochę wody źródlanej, a trochę mineralnej. Można przygotowywać sobie domowe napoje izotoniczne, na przykład z wody, soku pomarańczowego oraz odrobiny soli. Płyny trzeba pić regularnie. Jeżeli senior zapomina o piciu w upalne dni, jego krew się zagęszcza. Jest to naprawdę bardzo niebezpieczne na przykład dla osób chorujących na miażdżycę. Dlatego właśnie powinno się regularnie pić wodę, a także jeść lekkostrawne posiłki, tak by nie obciążać układu pokarmowego. W najtrudniejszej sytuacji są osoby leżące. W gorące dni trzeba pamiętać o częstszym przękręcaniu takich osób z boku na bok, bo ryzyko odleżyn jest jeszcze większe.

Dużo odpoczynku
Organizm osób starszych bardzo źle znosi upały. Dlatego właśnie w gorące letnie dni trzeba naprawdę bardzo dużo odpoczywać, tak by nie narazić się na szwank. Odpoczynek zalecany jest oczywiście w domu, starsze osoby powinny unikać miejsc, w których jest naprawdę bardzo słonecznie. Warto zatem spędzić taki upalny dzień w zaciszu domowego ogniska. Dobrze jest ograniczyć wysiłek, a zatem unikać sprzątania, czy innych aktywności wymagających sporej energii. W gorące dni starsi ludzie są często osłabieni, upały mogą negatywnie oddziaływać na ich ciśnienie. Relaks z książką albo krzyżówką to zatem najlepszy pomysł na spędzenie takiego dnia.

Odpowiednie ubranie
Jeżeli jednak z jakiegoś powodu starsza osoba musi wyjść w upał z domu, bardzo ważny jest odpowiedni strój. Najlepiej założyć coś przewiewnego, chroniącego skórę przed oparzeniem. Dobrze sprawdzają się ubrania z lnu, w których nie jest gorąco. Zawsze trzeba pamiętać o ochronie głowy – przyda się zatem słomkowy kapelusz, albo czapka z daszkiem. Poza tym skórę należy posmarować kremem z filtrem, a na oczy założyć okulary przeciwsłoneczne. Do torebki obowiązkowo trzeba włożyć małą butelkę wody mineralnej.

 

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com
0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–