Connect with us

Published

on

II kwartał 2018 na rynku pierwotnym mieszkań wyraźnie wskazuje lekkie słabnięcie popytu. Mimo iż wprowadzono do sprzedaży więcej mieszkań, niż w pierwszych trzech miesiącach roku 2018, to sprzedaż była niższa o prawie 3000 lokali. Jak dokładnie prezentował się rynek nowych mieszkań w kwietniu, maju i czerwcu 2018? Jak kształtowała się sprzedaż oraz ceny w największych polskich miastach?

 

I kwartał 2018 roku to 15600 sprzedanych nowych mieszkań, czyli mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku, kiedy to deweloperzy sprzedali ich 18 400. Rok wcześniej, w analogicznym okresie, sprzedano 17600 nowych lokali. Równocześnie deweloperzy wprowadzili na rynek ponad 15000 mieszkań, o 500 więcej, niż na początku tego roku. Jednak to zdecydowanie mniej, niż w II kwartale 2017 roku, gdy zostało wprowadzonych do sprzedaży aż 17500 mieszkań.

Jak wynika z danych podanych w raporcie REAS, na koniec półrocza 2018, na rynku pierwotnym znajdowało się w sprzedaży łącznie 44400 mieszkań (pierwsze półrocze 2017 to wynik 50000 nowych mieszkań w ofercie sprzedaży).

 

Zmiany na rynku nowych mieszkań w stosunku do II kwartału 2017

Spoglądając na dane zawarte w raporcie REAS „Rynek mieszkaniowy w Polsce II kwartał 2018”, widać wyraźne tendencje spadkowe. Rok 2017 okazał się być rekordowym dla deweloperów, dlatego sprzedaż w II kwartale 2018 w stosunku do analogicznego okresu 2017 spadła o 11%. Równocześnie ilość mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w II kwartale 2018 również spadła, o 11,7%, w stosunku do II kwartału 2017 roku. Najwyższy zaś spadek został odnotowany w mieszkaniach gotowych niesprzedanych. Wyniósł on aż 28,4%.

Rynek pierwotny mieszkań w największych polskich miastach w II kwartale 2018

Sprawdzając rynki nowych mieszkań w największych polskich miastach widać spadki, zarówno kiedy mowa o samej sprzedaży, jak i lokalach wprowadzonych do oferty.

Sprzedaż mieszań w II kwartale 2018 była niższa niż w II kwartale 2017, w Warszawie, Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu. Wzrosty odnotowano w Łodzi i Poznaniu.

Osłabienie popytu na nowe mieszkania w drugim kwartale 2018

Osłabienie popytu na nowe mieszkania w drugim kwartale 2018

Również tylko w dwóch miastach odnotowano wzrosty, gdy mowa o ilości mieszkań wprowadzonych do sprzedaży, do analogicznego okresu II kwartału 2017. W Poznaniu było to trend wynoszący aż 157.8%, w Krakowie 19.6%. Największe spadki zanotowano w Trójmieście, gdzie tendencja spadkowa wyniosła aż 39.5%.

Osłabienie popytu na nowe mieszkania w drugim kwartale 2018

Osłabienie popytu na nowe mieszkania w drugim kwartale 2018

Popyt słabnie, ceny rosną

Popyt na nowe mieszkania w II kwartale 2018 osłabł, jednak nie miało to wpływu na ceny. Ceny metra kwadratowego na rynku pierwotnym w największych polskich miastach biją rekordy. Tradycyjnie na czele listy najdroższych miast znajduje się Warszawa. Tutaj średnia cena metra kwadratowego przekroczyła 8800 zł. Ogromny skok cen zanotowano w Trójmieście, gdzie średnio za metr należy zapłacić prawie 6900 zł. Na przestrzeni ostatnich 4 lat ceny mieszkań w Gdańsku, Gdyni i Sopocie znacznie się zmieniły. W roku 2014 za metr płaciło się tutaj 5 500 zł.

Powyżej 7000 zł za metr kwadratowy nowego mieszkania, trzeba zapłacić w Krakowie. W Poznaniu średnia cena metra wynosiła 6400 zł, a we Wrocławiu niecałe 6800 zł, natomiast w Łodzi średnie ceny metra oscylowały w okolicach 5500 zł.

Przyczyny spadku popytu i podaży

Dlaczego po rekordowym 2017 roku, w dwóch pierwszych kwartałach 2018 odnotowuje się znaczące spadki związane ze sprzedażą i oddawaniem do użytkowania nowych mieszkań?

Przede wszystkim należy pamiętać, że ostatnie lata to ogromne ilości inwestycji deweloperskich, którzy starali się zagospodarować jak największe połacie miejskich terenów przeznaczonych pod budownictwo. Obecnie skutkuje to ograniczeniem dostępności terenów, na których można realizować nowe, duże inwestycje budownictwa mieszkaniowego. Równocześnie sytuacja na rynku pracy spowalnia plany deweloperów. Brak rąk do pracy w budownictwie, wzrost płac powoduje, że zwiększają się koszty nowych realizacji.

Stabilność gospodarcza, rosnące płace nie będą miały wpływu na działania deweloperów. Eksperci zauważają, że rekordowego roku 2017 nie da się powtórzyć, co zresztą pokazują dane z I i II kwartału 2018 roku. Mniejsze ilości nowych mieszkań, rosnące ceny powodują, że ten rok będzie zbliżony do 2016.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: nowe-nieruchomosci.pl

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
1 Comment
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konsorcjum Finansowe

Bardzo ciekawy artykuł. Warszawa zawsze będzie utrzymywać się na 1 miejscu, jeżeli chodzi o wysokość ceny za metr 🙂

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl