Prawidłowe dbanie o trawę.

Dbanie o trawę – Trawnik to system korzeniowy traw pospolitych, wykorzystywany w celach ozdobnych w ogrodach czy parkach. Żeby jednak wyglądał on atrakcyjnie, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Utrzymanie go w idealnym stanie jest kosztowne i pracochłonne. W każdą porę roku pielęgnować trzeba go inaczej, a latem jest to najtrudniejsze. Jeśli trawa ma być piękna, najlepiej żeby posiać ją od nowa co może trwać trochę czasu.

Dbanie o trawę

Specjalne nawozy mogą kosztować nawet 100 złotych za jeden! Trzeba pamiętać też o regularnym koszeniu i przystrzyganiu trawnika, podlewaniu i nawożeniu. Często też się zdarza, że trzeba tą trawę napowietrzyć, co przy dużych ogrodach może dużo kosztować.

 

Dbanie o trawę latem

Latem, gdy temperatura przekracza 28 stopni, powinniśmy zadbać o dostarczanie sporej ilości wody. Natomiast jeśli lato jest ulewne nie powinniśmy inwestować w nawadnianie. Do dużych powierzchni zieleni najlepiej zakupić system nawadniający. W upalne lato naszą trawę powinniśmy kosić nie mniej niż do połowy wysokości jej źdźbeł. Jeśli zetniemy ją za nisko, będzie ona narażona na wypalenie przez promienie słoneczne. Najlepszą porą dnia na koszenie jest ranek lub wieczór, gdyż wtedy źdźbła trawy są sprężyste i bardziej podatne na ścięcie. Naostrzenie noża kosiarki też jest bardzo ważne, ponieważ wtedy trawa się nie szarpie. Żeby pozbyć się nieproszonych gości, czyli chwastów, nasz trawnik musi być odchwaszczany, Możemy robić to ręcznie, ale jeśli chwasty robią cały dywanik na naszym trawniku metoda ręczna jest mało skuteczna. Wtedy czas zabrać się za wertykulację, jeżeli żaden z tych sposobów się nie sprawdził, czas na chemiczne zwalczanie chwastów, jednak jest to bardzo długotrwały proces.

Dla szybko rosnących trawników zalecane jest stosowanie odpowiednich nawozów, żeby dodać naszej trawie potrzebnych minerałów. Grabienie i zbieranie liści też jest dość ważną rzeczą, systematyczne grabienie resztek trawy i liści oczyszcza trawnik z resztek roślinnych. W Polsce połowa trawników nie jest przez nikogo zadbana, płynie to z lenistwa większości Polaków. Wystarczy poświęcić trochę czasu i efekty są gwarantowane, nie milej byłoby usłyszeć od znajomych: jaką macie cudowną murawę? Każdy uwielbia komplementy. Wystarczy posiadać dobrą kosiarkę, zainwestować w nawozy i węże do podlewania i co najważniejsze, zainwestować w to czas.

Pamiętajcie trawę, podlewamy rano lub na wieczór, kosimy ją w tych samych porach regularnie raz na 2 tygodnie. Nawozy stosujemy w pochmurne dni i od razu po zastosowaniu podlewamy trawnik. Chwasty najlepiej wyplewiać lub odchwaszczać regularnie, co przyniesie dłuższy spokój. Jednym z ważniejszych elementem jest napowietrzanie, najprościej wykonuje się to poprzez nakłuwanie murawy widłami. Jeśli wszystkie metody zostały przez Was poznane, nadszedł czas, abyście i Wy zadbali o swój ogród. Nie zapomnijcie, że w lato wszystko robi się trudniej i najlepiej zacząć od wiosny. Sami możecie sprawdzić czy warto się tyle starać, pewnie za jakiś czas Was ktoś doceni. Najważniejsze są chęci!

 

Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl
0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x