Published

on

Retinopatia cukrzycowa to rodzaj choroby, która jest następstwem cukrzycy i atakuje siatkówkę oka. Czym dokładnie jest to schorzenie, na czym polega, jakie są jego objawy i metody leczenia?

Retinopatia cukrzycowa

Jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych – cukrzyca – charakteryzuje się hiperglikemią, czyli podniesieniem poziomu glukozy we krwi. Gdy dochodzi do tego wzrost ciśnienia tętniczego, w naczyniach krwionośnych pojawiają się uszkodzenia, objawiające się przede wszystkim pęknięciami i krwotokami. Siatkówka oka staje się wówczas obrzęknięta, czasem rozwarstwia się, w konsekwencji czego pacjent coraz słabiej widzi. W niektórych przypadkach może dojść nawet do całkowitej utraty wzroku. Niejednokrotnie na siatkówce wytwarzają się zupełnie nowe naczynia, które również zaczynają krwawić. Tego rodzaju objawy oznaczają, że u pacjenta najprawdopodobniej wystąpiła retinopatia cukrzycowa, czyli jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u pacjentów w wieku 20-60 lat. Co ważne, początek choroby przebiega w sposób niezauważalny, tzn. bez żadnych symptomów związanych ze słabszym widzeniem czy jakimkolwiek bólem w obrębie oka. Dopiero z biegiem czasu rozwój schorzenia powoduje pogorszenie wzroku. Niektórzy pacjenci mówią także o widzianych tzw. mroczkach lub „muszkach”, zakrzywianiu się prostych linii i zaburzeniach ostrości widzenia (także w ciemności).

Przebieg choroby można podzielić na trzy główne fazy, czyli:

  1. retinopatię nieproliferacyjną (prostą),
  2. retinopatię przedproliferacyjną,
  3. retinopatię proliferacyjną.

Retinopatia cukrzycowa nieproliferacyjna jest zdecydowanie najłagodniejsza – nie występują tu żadne większe dolegliwości. Pacjent powinien być jednak pod stałą kontrolą specjalisty, ponieważ wkrótce może dojść do przekształceń w kolejne etapy rozwoju schorzenia. Przy retinopatii proliferacyjnej następuje już poważne osłabienie widoczności lub całkowita ślepota.

Prawdopodobieństwo pojawienia się retinopatii cukrzycowej zależne jest m.in. od odmiany cukrzycy i czasu jej trwania. Jak pokazują statystyki – osoby, u których cukrzyca typu 1 trwa już dłużej niż 20 lat, atakowane są przez schorzenie siatkówki niemal zawsze. Z kolei w przypadku cukrzycy typu 2 – retinopatia diagnozowana jest u ponad połowy chorych. Do czynników ryzyka można zaliczyć tu także ciążę, dojrzewanie płciowe i zabieg operacyjny zaćmy. Bez wątpienia bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie schorzenia, co pozwala na rozpoczęcie leczenia i uniknięcie wystąpienia powikłań. Każdy diabetyk powinien zatem minimum raz w roku zgłosić się na kontrolę okulistyczną. Specjalista, po wstępnych oględzinach, może zlecić badanie dna oka, ultrasonografię lub angiografię fluoresceinową. Retinopatia cukrzycowa, szczególnie proliferacyjna, bywa często leczona jest poprzez laseroterapię. Czasem wystarczy jedynie fotokoagulacja laserowa, hamująca skutecznie dalszy rozwój choroby. U niektórych pacjentów przeprowadza się zabieg operacyjny, zwany witrektomią. W pierwszych etapach wykorzystuje się również środki farmakologiczne.

 

Artykuł powstał we współpracy z okulista-trojmiasto.pl

 

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Edukacja

Jak zostać dobrym liderem?

Published

on

Jak zostać dobrym liderem?

Pytanie o to, jak być dobrym liderem, zadawane jest już od starożytności, a odpowiedzi na nie obejmują każde możliwe spektrum światopoglądowe czy czysto pragmatyczne. Dla każdej tezy można znaleźć tezę przeciwną, bronioną w zasadzie z takim samym zacięciem, jak teza postawiona pierwotnie.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

UOKiK porównał żywność w Polsce i Niemczech RAPORT + WNIOSKI

Published

on

UOKiK porównał żywność w Polsce i Niemczech RAPORT + WNIOSKI

UOKiK porównał żywność w Polsce i Niemczech RAPORT + WNIOSKI Produkty w naszych sklepach są gorszej jakości?. UOKiK porównał polskie i niemieckie produkty.Co dalej z badaniami UOKiK? Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym można znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Edukacja

Tusze do drukarek Brother

Published

on

Tusze do drukarek Brother

Wejdź na stronę www.dodrukarek.pl i zapoznaj się z najlepszą ofertą tonerów i tuszy do urządzeń marki Brother

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne