Suwnica mobilna – kiedy dźwig nie daje rady

Suwnica mobilna – Przenoszenie ogromnych ciężarów wymaga użycia odpowiednich maszyn. Najbardziej praktycznymi są dźwigi oraz suwnice.

Suwnica mobilna

Co to jest suwnica

Jest to rodzaj dźwignicy, służącej do przenoszenia obiektów w pionie, poziomie, z jednego miejsca na inne, a także podnoszenia i opuszczania towarów. Może to być rozładunek towarów w porcie, przenoszenie wagonów kolejowych z jednego toru na inny, transport ciężkich stalowych elementów i mnóstwo innych rzeczy wymagających zastosowania „przenośnika” znacznych ciężarów.

Suwnice dzielimy na:

– pomostowe,

– podwieszane,

– bramowe.

Suwnice przemysłowe to zazwyczaj stacjonarne maszyny, szczególnie przydatne tam, gdzie prace odbywają się w zamkniętych halach produkcyjnych, a końcowy produkt powinien znaleźć się po drugiej stronie hali. Suwnica, poruszająca się po wyznaczonym torze jazdy w sposób szybki i w miarę bezpieczny – bo odbywający się ponad ziemią, na terenie wyłączonym z ruchu – przetransportuje potrzebny obiekt na miejsce jego wyznaczonego składowania.

Jednak nie zawsze suwnica wielkich rozmiarów sprawdzi się w każdej sytuacji; do przenoszenia mniejszych ciężarów wraz z możliwością ich natychmiastowego transportu na wyznaczone miejsce, służy suwnica mobilna.

Suwnica mobilna

Suwnice takie to wciągarki bramowe – posiadają one cztery stabilne ramiona-wsporniki, połączone w górnej części stalową belką i uwieszonymi łańcuchami oraz zaopatrzone w koła dające możliwość przemieszczania suwnicy osobiście tocząc ją po asfalcie, podłożu betonowym lub bardzo ubitej ziemi.

Zadania suwnic

Suwnice bramowe to zazwyczaj mniejsze urządzenia, zdolne unieść nieco mniejszy ciężar niż tradycyjne suwnice zamontowane na stałe, lecz głównym atutem jest możliwość jej przestawiania w dowolne miejsce. Niektóre suwnice, oprócz kół posiadają bardzo wytrzymałe stalowe podpory, które są używane podczas pracy urządzenia. Kabina operatora, zazwyczaj umieszczona z boku urządzenia, powinna być łatwo dostępna oraz odpowiednio zabezpieczona.

Suwnice mobilne bramowe zazwyczaj nie posiadają kabiny dla operatora – przesuwanie takich urządzeń odbywa się za pomocą pojazdu zaopatrzonego w silnik. Wyciągarki bramowe mobilne mogą mieć kabinę a ich zadanie to nie tylko podnoszenie i przesunięcie ciężkiego przedmiotu, ale również jego transport na wybrane miejsce.

Niewielkich rozmiarów suwnice bramowe nieposiadające kabin, na ramionach zazwyczaj mają podwieszone łańcuchy lub specjalne kotwice za pomocą których przenoszony jest ciężar na wybrane miejsce składowe. Udźwig tych urządzeń jest dużo mniejszy (w niektórych jest to pięć ton).

Bardzo pomocnym urządzeniem jest mobilna suwnica hydrauliczna. Jest to urządzenie na miarę suwnicy stacjonarnej, zdolnej unieść i przemieścić na określona odległość ciężar o wadze kilkuset ton, na wysokość nawet ośmiu metrów. Suwnica zaopatrzona jest w cztery podnośniki hydrauliczne, które ułatwiają wykonanie zadania.

Suwnice mobilne najczęściej wykorzystywane są w przemyśle stoczniowym, metalurgicznym, budowlanym, energetycznym, paliwowym, a także zbrojeniowym.

 

Artykuł powstał we współpracy z Heavy Lift

 

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–