Published

on

Gołębie zagrożeniem dla polskich zabytków – Może nawet Cię zachwyciły i potraktowałeś je jako ciekawą atrakcję tego miasta. Fakt, że ptaki w Krakowie są niezwykle oswojone, podchodzą do turystów, dają się karmić z ręki, siadają na ramieniu. Warto jednak zachować pewną ostrożność i uświadomić sobie, że gołębie miejskie tworzą nie tylko osobliwy wizerunek niektórych zakątków metropolii, ale są jednocześnie sporym zagrożeniem.

Gołębie zagrożeniem dla polskich zabytków

Mowa tu między innymi o zabytkach, które należy chronić, a przecież są one nagminnie niszczone właśnie przez ptactwo.

Zdanie konserwatorów zabytków

Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa, na terenie całej Polski jest aż 71 000 nieruchomości, które uznane zostały za zabytki. Za utrzymanie ich w reprezentacyjnym, dobrym stanie odpowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To właśnie on wyznacza roczny budżet, który przeznaczany jest na ochronę tychże budynków oraz ich konserwację. Okazuje się, że niekorzystny wpływ mają na takie obiekty nie tylko warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia generowane przez miasto, ale również ptactwo. Ogromnym problemem są pozostawiane przez gołębie odchody, które niełatwo skutecznie usunąć.

To właśnie dlatego urzędnicy wraz z ornitologami apelują, by gołębi miejskich nie dokarmiać. Podawanie im pożywienia jest jedynie czynnikiem, który będzie przyzwyczajał ptaki do osiedlania się w aglomeracjach miejskich. Nie jest to przecież ich naturalne środowisko, ale fakt, że właśnie tutaj nie mają problemu ze zdobyciem jedzenia, sprawia, że chętnie tutaj bytują.

Same apele jednak nie wystarczą. Zresztą dlatego rozpoczęto walkę o ochronę zabytków w polskich miastach. Najczęściej stosuje się system specjalnych kolców, który zapobiega przesiadywaniu gołębi na poszczególnych elementach elewacji. Kolce są zresztą jedyną nie tylko skuteczną, ale i w pełni bezpieczną metodą, dzięki której udaje się zabezpieczać zabytki. Okazuje się, że ptaki mają doskonały wzrok i taką przeszkodę widzą z dużej odległości. Dzięki temu nawet nie zbliżają się do chronionych części nieruchomości. To zresztą dużo lepsze rozwiązanie niż na przykład mało ekologiczne lakiery, które mają odstraszać ptaki czy siatki, które nie tylko mogą zrobić im krzywdę, ale i wyglądają mało estetycznie na turystycznych przecież atrakcjach.

Gołębi problem

Czy zdajesz sobie sprawę, że tylko w samym Wrocławiu gołębi miejskich jest ponad 80 000? Wszystkie nagminnie niszczą elewację okazałych kościołów, pałaców, folwarków, kamienic. Największy problem stanowią ptasie odchody. Te zawierają amoniak, który dosłownie wżera się w strukturę fasady. Nie ma wątpliwości, że takie szkody działają negatywnie na sam odbiór zabytków pod względem atrakcji turystycznych.

Warto pamiętać również o tym, że ptasie odchody i zawarte w nich toksyny, bakterie, wirusy, roztocza i pasożyty, stanowią spore zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Infekcje, jakie rozwijają się drogą wziewną, mogą przyczyniać się do chorób górnych dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach wywołują zapalenie opon mózgowych, a nawet trwałą ślepotę.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową Birdsystem, producenta zabezpieczające odstraszające ptaki.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
1 Comment
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa P.
Ewa P.
4 lat temu

Gołębi jest wszędzie pełno. Niby fajne ptaszki, ale gdy jest ich za dużo, to nie lubię. Fruwają nade mną, boje się, że mi napaskudzą na głowę :-/ No i jak widać, niszczą też nasz piękne zabytki, co już jest nie lada problemem.

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Jaka będzie najlepsza farba do malowania liter na pomniku?

Published

on

Jaka będzie najlepsza farba do malowania liter na pomniku?

Dobór odpowiedniej farby do pomników, to bardzo ważna kwestia. Zależy Ci przecież na tym, aby zachowały kolor i jakość przez jak najdłuższy czas. Jeśli chcesz więc dowiedzieć się, w jaki rodzaj farb należy zainwestować, poniższy artykuł jest dla Ciebie idealny!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

felietony

Hieny atakują

Published

on

Hieny atakują

Potrącona przez samochód kobieta została przewieziona na Izbę Przyjęć szpitala. Przy jej łóżku pojawia się sympatyczny pan, który obiecuje załatwić wszelkie formalności i podsuwa do podpisu kilka stron dokumentów pisanych „maczkiem”.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne