felietony Informacje Kołobrzeg z kraju

Gołębie zagrożeniem dla polskich zabytków

Gołębie zagrożeniem dla polskich zabytków

Gołębie zagrożeniem dla polskich zabytków – Może nawet Cię zachwyciły i potraktowałeś je jako ciekawą atrakcję tego miasta. Fakt, że ptaki w Krakowie są niezwykle oswojone, podchodzą do turystów, dają się karmić z ręki, siadają na ramieniu. Warto jednak zachować pewną ostrożność i uświadomić sobie, że gołębie miejskie tworzą nie tylko osobliwy wizerunek niektórych zakątków metropolii, ale są jednocześnie sporym zagrożeniem.

Gołębie zagrożeniem dla polskich zabytków

Mowa tu między innymi o zabytkach, które należy chronić, a przecież są one nagminnie niszczone właśnie przez ptactwo.

Zdanie konserwatorów zabytków

Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa, na terenie całej Polski jest aż 71 000 nieruchomości, które uznane zostały za zabytki. Za utrzymanie ich w reprezentacyjnym, dobrym stanie odpowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To właśnie on wyznacza roczny budżet, który przeznaczany jest na ochronę tychże budynków oraz ich konserwację. Okazuje się, że niekorzystny wpływ mają na takie obiekty nie tylko warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia generowane przez miasto, ale również ptactwo. Ogromnym problemem są pozostawiane przez gołębie odchody, które niełatwo skutecznie usunąć.

To właśnie dlatego urzędnicy wraz z ornitologami apelują, by gołębi miejskich nie dokarmiać. Podawanie im pożywienia jest jedynie czynnikiem, który będzie przyzwyczajał ptaki do osiedlania się w aglomeracjach miejskich. Nie jest to przecież ich naturalne środowisko, ale fakt, że właśnie tutaj nie mają problemu ze zdobyciem jedzenia, sprawia, że chętnie tutaj bytują.

Same apele jednak nie wystarczą. Zresztą dlatego rozpoczęto walkę o ochronę zabytków w polskich miastach. Najczęściej stosuje się system specjalnych kolców, który zapobiega przesiadywaniu gołębi na poszczególnych elementach elewacji. Kolce są zresztą jedyną nie tylko skuteczną, ale i w pełni bezpieczną metodą, dzięki której udaje się zabezpieczać zabytki. Okazuje się, że ptaki mają doskonały wzrok i taką przeszkodę widzą z dużej odległości. Dzięki temu nawet nie zbliżają się do chronionych części nieruchomości. To zresztą dużo lepsze rozwiązanie niż na przykład mało ekologiczne lakiery, które mają odstraszać ptaki czy siatki, które nie tylko mogą zrobić im krzywdę, ale i wyglądają mało estetycznie na turystycznych przecież atrakcjach.

Gołębi problem

Czy zdajesz sobie sprawę, że tylko w samym Wrocławiu gołębi miejskich jest ponad 80 000? Wszystkie nagminnie niszczą elewację okazałych kościołów, pałaców, folwarków, kamienic. Największy problem stanowią ptasie odchody. Te zawierają amoniak, który dosłownie wżera się w strukturę fasady. Nie ma wątpliwości, że takie szkody działają negatywnie na sam odbiór zabytków pod względem atrakcji turystycznych.

Warto pamiętać również o tym, że ptasie odchody i zawarte w nich toksyny, bakterie, wirusy, roztocza i pasożyty, stanowią spore zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Infekcje, jakie rozwijają się drogą wziewną, mogą przyczyniać się do chorób górnych dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach wywołują zapalenie opon mózgowych, a nawet trwałą ślepotę.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową Birdsystem, producenta zabezpieczające odstraszające ptaki.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ewa P. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewa P.
Gość
Ewa P.

Gołębi jest wszędzie pełno. Niby fajne ptaszki, ale gdy jest ich za dużo, to nie lubię. Fruwają nade mną, boje się, że mi napaskudzą na głowę :-/ No i jak widać, niszczą też nasz piękne zabytki, co już jest nie lada problemem.