ekonomiczny felietony Informacje Poradnik

Jak najkorzystniej wymieniać euro przed wakacjami?

Jak najkorzystniej wymieniać euro

Jak najkorzystniej wymieniać euro – Wizyta poza granicami kraju zazwyczaj wymaga przygotowania określonej sumy pieniędzy w obcej walucie. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym sposobem na wymianę złotówek była wizyta w zwykłym banku lub kantorze stacjonarnym. Obecnie jednak bardziej opłacalne rozwiązania oferują platformy internetowe, włącznie z e-kantorami.

Jak najkorzystniej wymieniać euro

Ile kosztuje euro?

Cena obcej waluty obliczana jest zwykle na podstawie kursu Narodowego Banku Polskiego, którego aktualną wartość sprawdzić można przez wyszukiwarkę internetowej lub z pomocą odpowiedniej aplikacji mobilnej. Internetowe przeliczniki walut pozwalają na szybkie obliczenie konkretnych kwot. Na wakacjach nie zawsze jest jednak na to czas. Stosunkowo bezpieczną opcją wymiany pieniędzy jest korzystanie z bankomatu. Maszyny tego typu znaleźć można niemal wszędzie, niezależnie od kraju. Warto jednak pamiętać, że za granicą wyjmowanie niedużych sum z bankomatu jest nieopłacalne. Bank odlicza od każdej wypłaty prowizję, która zwykle wynosi ok. 1,5 euro. Przed wyjazdem na wakacje należy więc zapoznać się z regulaminem wypłat z zagranicznych bankomatów danego banku, dzięki czemu uniknąć można przykrej niespodzianki.

Wymiana waluty w kantorze stacjonarnym lub internetowym

Skorzystanie z usług kantoru stacjonarnego to nierzadko pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy turyście potrzebującemu gotówki w obcym kraju. Lepiej jednak unikać wymiany pieniędzy w punktach zlokalizowanych na lotniskach, w hotelach lub innych miejscach obleganych przez turystów. Właściciele tych kantorów pobierają za wymianę waluty bardzo wysokie prowizje. Korzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kantoru internetowego, który pozwala na zaplanowanie zakupu po określonym kursie. Sposób korzystania z usług kantorów internetowych wygląda w każdym przypadku bardzo podobnie. Przykładem takiej platformy jest ekantor.pl. Po rejestracji w serwisie, wystarczy zasilić założone konto środkami i przelać na wskazany rachunek wymienianą kwotę w PLN. Waluta może być wymieniana automatycznie, zaraz po zaksięgowaniu wpłaty. Użytkownik ma również możliwość śledzenia kursów oferowanych przez e-kantor oraz dokonywania wymiany dopiero w najkorzystniejszym momencie, kiedy kurs spadnie do określonego poziomu. Waluta odsyłana jest na rachunek bankowy użytkownika.

Kiedy warto wymienić euro?

Kupno waluty na wakacyjny wyjazd warto zaplanować z dostatecznym wyprzedzeniem. Jeżeli nie ma na to czasu, planując wczasy nie warto kupować w polskich kantorach zagranicznej waluty. Lepiej nabyć euro, a następnie zabrać je ze sobą oraz wymienić na państwową walutę dopiero w miejscowym kantorze, po atrakcyjniejszym kursie. Najlepiej część pieniędzy wymienić jak najwcześniej, a resztę tuż przed wyjazdem. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze rozłożenie ryzyka, ponieważ daje możliwość uzyskania średniej ceny waluty od momentu zaplanowania wakacji, aż do dnia wyjazdu. W ten sposób można tez uniknąć strat, jeżeli waluty nagle podrożeją. Obecnie kursy euro są bardzo niestabilne, dlatego trudno w stu procentach przewidzieć ich zmiany.

Współpraca:
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ekantor.pl – uczciwa wymiana walut online.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o