Published

on

Jak najkorzystniej wymieniać euro – Wizyta poza granicami kraju zazwyczaj wymaga przygotowania określonej sumy pieniędzy w obcej walucie. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym sposobem na wymianę złotówek była wizyta w zwykłym banku lub kantorze stacjonarnym. Obecnie jednak bardziej opłacalne rozwiązania oferują platformy internetowe, włącznie z e-kantorami.

Jak najkorzystniej wymieniać euro

Ile kosztuje euro?

Cena obcej waluty obliczana jest zwykle na podstawie kursu Narodowego Banku Polskiego, którego aktualną wartość sprawdzić można przez wyszukiwarkę internetowej lub z pomocą odpowiedniej aplikacji mobilnej. Internetowe przeliczniki walut pozwalają na szybkie obliczenie konkretnych kwot. Na wakacjach nie zawsze jest jednak na to czas. Stosunkowo bezpieczną opcją wymiany pieniędzy jest korzystanie z bankomatu. Maszyny tego typu znaleźć można niemal wszędzie, niezależnie od kraju. Warto jednak pamiętać, że za granicą wyjmowanie niedużych sum z bankomatu jest nieopłacalne. Bank odlicza od każdej wypłaty prowizję, która zwykle wynosi ok. 1,5 euro. Przed wyjazdem na wakacje należy więc zapoznać się z regulaminem wypłat z zagranicznych bankomatów danego banku, dzięki czemu uniknąć można przykrej niespodzianki.

Wymiana waluty w kantorze stacjonarnym lub internetowym

Skorzystanie z usług kantoru stacjonarnego to nierzadko pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy turyście potrzebującemu gotówki w obcym kraju. Lepiej jednak unikać wymiany pieniędzy w punktach zlokalizowanych na lotniskach, w hotelach lub innych miejscach obleganych przez turystów. Właściciele tych kantorów pobierają za wymianę waluty bardzo wysokie prowizje. Korzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kantoru internetowego, który pozwala na zaplanowanie zakupu po określonym kursie. Sposób korzystania z usług kantorów internetowych wygląda w każdym przypadku bardzo podobnie. Przykładem takiej platformy jest ekantor.pl. Po rejestracji w serwisie, wystarczy zasilić założone konto środkami i przelać na wskazany rachunek wymienianą kwotę w PLN. Waluta może być wymieniana automatycznie, zaraz po zaksięgowaniu wpłaty. Użytkownik ma również możliwość śledzenia kursów oferowanych przez e-kantor oraz dokonywania wymiany dopiero w najkorzystniejszym momencie, kiedy kurs spadnie do określonego poziomu. Waluta odsyłana jest na rachunek bankowy użytkownika.

Kiedy warto wymienić euro?

Kupno waluty na wakacyjny wyjazd warto zaplanować z dostatecznym wyprzedzeniem. Jeżeli nie ma na to czasu, planując wczasy nie warto kupować w polskich kantorach zagranicznej waluty. Lepiej nabyć euro, a następnie zabrać je ze sobą oraz wymienić na państwową walutę dopiero w miejscowym kantorze, po atrakcyjniejszym kursie. Najlepiej część pieniędzy wymienić jak najwcześniej, a resztę tuż przed wyjazdem. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze rozłożenie ryzyka, ponieważ daje możliwość uzyskania średniej ceny waluty od momentu zaplanowania wakacji, aż do dnia wyjazdu. W ten sposób można tez uniknąć strat, jeżeli waluty nagle podrożeją. Obecnie kursy euro są bardzo niestabilne, dlatego trudno w stu procentach przewidzieć ich zmiany.

Współpraca:
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ekantor.pl – uczciwa wymiana walut online.

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ekonomiczny

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

Published

on

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

49% Polaków wieku od 18 do 25 roku życia uważa, że powodzi im się lepiej niż ich rodzicom w tym wieku – wynika z badania Ipsos MORI na zlecenie International Finance. Czy finansowy dobrobyt młodych Polaków to dowód ich przedsiębiorczości czy może zbytniego zadłużania? Podpowiadamy, czy na początku dorosłego życia pożyczka na dowód to dobry pomysł.

(więcej…)

5 3 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Stacja marzeń!

Published

on

Stacja marzeń!

W dzisiejszych czasach świat tak poszedł do przodu, że różnego rodzaju produkty możemy nabyć wszędzie. Jeśli wracamy z trasy i nie zdążymy do żadnego sklepu spożywczego, to możemy zajechać na stację benzynową i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Asortyment jest bardzo bogato wyposażony i w zasadzie w jednym miejscu mamy wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu nie musimy się stresować, że zamkną nam sklep bądź nie uda nam się kupić artykułów spożywczych, które aktualnie są nam potrzebne w domu. Jednak są pewne elementy, których tam brakuje, tylko jakie?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Published

on

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Ropa jest niezbędna i bez niej nie mogłaby właściwie funkcjonować żadna gospodarka. Jest to surowiec zaliczany do jednych z najbardziej potrzebnych na świecie. Na „czarnym złocie” fortunę zdobył niejeden kraj. Nie znaczy to jednak, że zarabianie na zmianach cen ropy naftowej jest niemożliwe dla indywidualnych inwestorów. Można na niej zarabiać spekulując na tym rynku z użyciem różnych instrumentów finansowych. Obecnie cena ropy naftowej gwałtownie spada, co jest między innymi spowodowane epidemią koronawirusa oraz konfliktem Arabii Saudyjskiej oraz Rosji – dwóch najpotężniejszych producentów naftowej ropy. Eksperci uważają, że teraz jest najlepszy moment na to, aby w nią zainwestować. Chcesz wiedzieć jak na tym można dobrze zarobić? Sprawdź na platformie oil profit  i zapoznaj się z niniejszym artykułem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne