35 stopni w cieniu – porady jak i co robić w takim upale. Pamiętaj taka temperatura potrafi zbić.
35 stopni w cieniu – expres rady
1. Pij sporo wody – podstawą dla naszego organizmu jest odpowiednie nawodnienie podczas wysokich temperatur. Zleca się picie 2-3 litrów płynów – z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana, a w jej uzupełnieniu np. soki owocowo-warzywne. Szczególnie warto spożywać soki pomidorowe, ponieważ doskonale uzupełnią potas, którego najczęściej mamy braki w upalne dni. Powinniśmy sie starać unikać napojów z kofeiną (np. pepsi, kawa, cola) oraz alkoholu, który może powodować zasłabnięcia.
2. Siedź w cieniu – słońce najwięcej promieni wysyła na ziemie w środku dnia, dlatego starajmy sie w godzinach 11:00 – 15:00 nienarażać na zbyd długi kontakt z promieniami słonecznymi. Wychodząc z domu, ochroń ciało – zastosuj kremy z filtrem, załóż jasne lekkie, siatkowane ubranie, beret lub czapkę na głowę. Przystopuj z intensywną aktywnością fizyczną, która może przyczynić się do przegrzania. Osobom starszym oraz rodzicom z maluchami i zwierzakami polecam spacery wczesnymi rankami oraz po godz 17.
3. Jemy owoce i warzywa – w upalne dni najlepiej jeść dania składające się z warzyw i owoców. Doskonale zatem sprawdzą się wszelkiego rodzaju surówki i sałatki, które nie tylko orzeźwią, ale również nie obciążą dodatkowo organizmu, uzupełniając witaminy i sole mineralne.. Po daniach ciężkostrawnych np. mięsa, odpocznij dłużej niż zwykle.
4. Wietrz mieszkanie – podczas gorących dni zasłaniaj okna, rób dość częste przeciągi co pozwoli na wymiane powietrza i obniżenie temperatury. Otwieraj je i odsuwaj żaluzje dopiero wieczorem, gdy temperatura spadnie. W pomieszczeniach klimatyzowanych drzwi i okna powinny być zamknięte. Pomocną mogą być wszelkiego rodzaju wiatraczki..
5. Nasze zwierzaczki – pamiętaj, aby Twoje zwierzaki miały ciągły swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach. Nigdy nie zostawiaj zwierzęcia zamkniętego w samochodzie – temperatura rośnie w nim błyskawicznie i zwierze może tego nieprzeżyć.
6. Dzwoń po karetkę – jeśli dojdzie do przegrzania organizmu, osoba ma suchą, gorącą skórę, dostaje drgawek, majaczy i traci przytomność, niezwłocznie wezwij pogotowie ratunkowe. Do przybycia specjalistycznej pomocy, osobę przytomną należy położyć w chłodnym pomieszczeniu, na plecach, z nogami lekko uniesionymi, zdjąć ubranie, ochładzać ciało wachlując. Jeśli osoba traci przytomność należy położyć ją na boku, w pozycji bezpiecznej. Nie należy samodzielnie podawać żadnych leków.