Chcesz być kierowcą? Zobacz, co Cię czeka po zdaniu prawa jazdy!

Niedawne zmiany w zakresie przyznawania prawa jazdy sprawiły, że młodym kierowcom o wiele trudniej będzie otrzymać i zachować dokument uprawniający do jeżdżenia samochodem. Dowiedz się, co czeka osoby, które egzamin zdadzą po 4 czerwca 2018 roku!

 

Okres próbny

Jak dowiedzieć się można ze strony internetowej ośrodka szkolenia kierowców Polska Jazda, największą zmianą w dotychczasowym traktowaniu początkujących kierowców jest wyznaczenie tzw. okresu próbnego. Jest to trwający dwa lata etap, podczas którego młody kierowca podlega szczególnie restrykcyjnym przepisom mającym na cele zapewnienie bezpieczeństwa zarówno niedoświadczonej osobie kierującej pojazdem, jak i jej bezpośredniemu otoczeniu. Kierowcy, którzy w przeciągu pierwszych dwóch lat popełnią dwa wykroczenia w ruchu drogowym, skierowani zostaną na specjalne kursy reedukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w czasie jazdy. Trafienie na kurs reedukacyjny jest jednoznaczne z wydłużeniem okresu próbnego o kolejne dwa lata.

Symbol zielonego listka

Każdy młody kierowca, który uprawnienia do kierowania pojazdem kategorii B otrzyma po 4 czerwca, będzie miał obowiązek umieścić na swoim samochodzie specjalną nalepkę. Jest to symbol przedstawiający zielony listek klonowy, który nakleja się zarówno z przodu, jak i tyłu samochodu. Jego celem jest zasygnalizowanie innym kierowcom, że pojazdem kieruje osoba niedoświadczona w ruchu drogowym. Obowiązek poruszania się wyłącznie oznakowanym pojazdem trwa przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego.

Płatne kursy i szkolenia

Uzyskanie prawa jazdy to jeszcze nie wszystko – pomiędzy 4 a 8 miesiącem okresu próbnego kierowca ma obowiązek wziąć udział w kursach – teoretycznym z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznym, na którym świeżo upieczeni kierowcy uczą się wychodzić z poślizgów i jeździć po wyjątkowo mokrej, niebezpiecznej powierzchni.

Możliwość utraty prawa jazdy

Do tej pory bardzo trudno było zapracować sobie na utratę prawa jazdy. Wraz w nowymi przepisami sytuacja znacząco się zmieniła. Cofnięcia uprawnień na kierowanie pojazdami może spodziewać się każdy, kto w okresie próbnym popełnił przynajmniej trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe.

Ograniczenie prędkości

Nowe zasady zakładają także, że każdy świeżo upieczony kierowca na czas pierwszych 8 miesięcy okresu próbnego ma obowiązek ograniczyć prędkość do 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym, 80 kilometrów na godzinę poza nim, oraz do 100 kilometrów na godzinę w przypadku jazdy po autostradzie czy tez dwujezdniowej drodze ekspresowej.

 

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jolanta
Jolanta
5 lat temu

No i bardzo dobrze, że w końcu wejdą te przepisy w życie. Tyle wypadków jest przez niedoświadczonych kierowców… Z drugiej strony będą też oni inaczej traktowani przez bardziej doświadczonych kierowców.

Andrzej
Andrzej
5 lat temu

Nie chciałbym być teraz w skórze świeżo upieczonego kierowcy, który zdał egzamin po 4 czerwca 2018. Ale z drugiej strony uważam, że to dobrze, że przepisy zostaną zaostrzone, bo po naszych drogach jeździ zbyt wielu nieodpowiedzialnych młodych ludzi i stąd tyle wypadków. Czas to zmienić.

Dorota
Dorota
5 lat temu

Niby to utrudnienia dla świeżo upieczonych kierowców, jednak z drugiej strony może tak będzie bezpieczniej. Człowiek, który dopiero co zdał egzamin na prawo jazdy nie koniecznie jest od razu dobrym kierowcą. Tak naprawdę dopiero się uczy zachowania na drodze, sprawdza się w trudnych sytuacjach.

Beata
Beata
5 lat temu

Ma to swoje plusy i minusy. Do tej pory nie zabrałam się za zrobienie prawa jazdy, chyba bardziej z powodu swego roztrzepania. Wolę mieć na sumieniu samą siebie, aniżeli kogoś innego 🙂

Kategorie
———————————–