Dlaczego warto odwiedzić grecką wyspę Kos?

Wyspa Kos może nie wyróżnia się wielkością, za to atrakcjami mogłaby bez trudu obdzielić kilka sąsiednich. Znajdziemy tu różne rodzaje plaż, zabytki sięgające starożytności, klimatyczne wioski rybackie i święty spokój.

 

Małe jest piękne

Wyspa Kos jest doprawdy niewielka. Trochę ponad 100 kilometrów linii brzegowej, 50 kilometrów długości i zaledwie 10 szerokości – oto cała wyspa Kos. Zamieszkuje ją zaledwie 20 000 mieszkańców. To tyle, co w niedużym polskim mieście. Nietrudno zauważyć, że spora część wyspy jest praktycznie bezludna. Idealne miejsce na odpoczynek w cichej bliskości przyrody. Mieszkańcy wyspy żyją głównie z turystyki. Są mili, serdeczni i bardzo gościnni. Rokrocznie wyspa jest doskonale przygotowana na przyjęcie gości. Chociaż nieduża może poszczycić się doskonałą bazą turystyczną. Mowa nie tylko o hotelach, pensjonatach i miejscach, gdzie można dobrze zjeść. Na wyspie nie brak wypożyczalni sprzętu sportowego. Plaże są czyste, dobrze zagospodarowane. Woda w morzu jest wyjątkowo ciepła. Przyczyną jest nie tylko klimat śródziemnomorski, ale także gorące źródło w wiosce Therma Loutra. Ciepła woda trafia stąd wprost do morza.

Ojczyzna Hipokratesa

Być może ta nieduża wyspa nie byłaby tak bardzo słynna, gdyby nie fakt, że urodził się na niej Hipokrates. Na wyspie znajdziemy Muzeum Hipokratesa i Instytut Hipokratesa, a także ciekawostkę turystyczną – bardzo stary platan zwany Drzewem Hipokratesa. Jeśli wierzyć legendzie, to pod tym drzewem starożytny mędrzec często siadał i nauczał. Miejscowi wyspiarze darzą to drzewo dużym szacunkiem. Co roku w lipcu i sierpniu odbywa się Festiwal Hipokratesa.

Przegląd plaż

Jeśli chodzi o plaże, na Kos znajdziemy niemal każdy typ. Pierwszą, najczęściej odwiedzaną przez nowo przybyłych turystów jest publiczna plaża Kos. Czysta, dobrze zagospodarowana, z wypożyczalnią leżaków. Jej największą wadą są kamienie, jest to bowiem plaża kamienista. Tylko niewielkie fragmenty plaży zostały uporządkowane i można tam wylegiwać się w ciepłym piasku. Jej przeciwieństwem jest Paradise Beach – plaża oferująca czysty piasek, leżaki i parasole, przejrzystą wodę i ławice kolorowych ryb. Tuż przy plaży znajduje się tawerna, gdzie można smacznie zjeść.

Plaża w Tigkaki ma aż 10 km długości, ale nie to jest jej największą zaletą. Po tej stronie wyspy są idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, dlatego na plaży prężnie działają wypożyczalnie sprzętu wodnego i szkoła sportów wodnych.

Miłośnicy spokoju także znajdą coś dla siebie. Na Kos jest kilka plaż określanych mianem bezludnych. Są to: Mastichari Beach i Limnionas Beach. Na uwagę zasługuje jeszcze Teheologos Beach. Jest to plaża wybitnie kamienista, z dużą ilością płaskich głazów, na których można się wygodnie rozłożyć. Kamieni nie brak także w morzu, dlatego przed wizytą na tej plaży dobrze jest zaopatrzyć się w gumowe buty.

Ważne zabytki Kos

Asklepiejon – świątynia, a raczej jej pozostałości, boga medycyny Asklepiosa. Niegdyś mieścił się tutaj także szpital, uznawany za pierwszy na świecie. Poza oddawanie czci Asklepiosowi nauczano tu także przyszłych medyków. Ponadto będąc na wyspie, nie sposób nie zwiedzić zamku Joannitów, Muzeum Archeologicznego, świątyni Afrodyty i świątyni Dionizosa. Na wyspie znajdują się także dwa meczety: Defterdar oraz Paszy Hassana. Ten drugi niestety jest już nieczynny. Warto udać się do Agios Stefanos, by na własne oczy zobaczyć dwie identyczne bazyliki postawione w początkowym okresie chrześcijaństwa. Dawna stolica Kos, miasto Palaiyo Pyli to dziś przede wszystkim ruiny zamków, kościołów i domów. Miasto jest opuszczone, jednak stanowi ważny punkt na mapie turystycznej Kos.

Pobyt na Kos to dobry wybór, jeśli chcemy odpocząć i poznać Grecję nieco inną niż na pocztówkach. Na Kos najlepiej wybrać się planując wakacje z ITAKĄ.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marzena Z.
Marzena Z.
5 lat temu

Byłam kilka lat temu na Kosie przy okazji pobytu w Turcji i bardzo mi się ta wysepka podobała. Jesli szukamy spokoju, a zarazem chcemy zobaczyć coś ciekawego to z pewnością warto się tam wybrać choćby na tygodniowe wakacje. To już wystarczy aby zwiedzić wyspę.

Jula
Jula
5 lat temu

W tym roku niestety mi się nie udało jechać choć miałam wielka ochotę, ale w przyszłym roku napewno już odwiedzę ten piękny kraj. Chętnie zwiedzę tamtejsze zabytki.

Kategorie
———————————–