Connect with us

Published

on

Na terenie zakładu karnego w Nowogardzie odkryto cenne znalezisko archeologiczne. Podczas rutynowych prac oczom robotników ukazały się przedmioty z zamkowego wyposażenia oraz resztki średniowiecznej zabudowy

Sensacyjne odkrycie na terenie zakładu karnego – spod ziemi wyłoniły się pozostałości średniowiecznej warowni

Podczas prac konserwatorskich przeprowadzanych na terenie zakładu karnego w Nowogardzie, oczom robotników ukazały się ceglano-kamienne mury i szereg innych przedmiotów pochodzących z zamkowych wnętrz. Wezwani na miejsce archeologowie byli w szoku, gdy zobaczyli znalezisko. Prawdopodobnie są to pozostałości zamku mającego średniowieczne korzenie. Pierwsza wzmianka o znajdującej się w tym miejscu budowli pochodzi z XIII wieku, jednak w wyniku licznych wojen na przestrzeni wieków, po tej części zamku nie pozostał żaden inny ślad.

Niezwykłe znalezisko na terenie więzienia

Na terenie zakładu karnego w Nowogardzie były prowadzone standardowe prace wodno-kanalizacyjne. W wykonanym wykopie znaleziono fragmenty ceglano-kamiennych murów, a także szereg przedmiotów świadczących o pochodzeniu z zamkowych wnętrz – wśród wykopalisk odnaleziono fragmenty szklanych kufli, zastawy, narzędzia aptekarskie a także figurkę rycerza prawdopodobnie zdobiącego kaflowy piec. Większość z tych przedmiotów nie była produkowana na Pomorzu. Pozostałości muru to część średniowiecznej wieży znajdującej się w domu wysokim, nazywanym w rezydencjach „ Hoches Haus”. Wykopaliska są świadectwem istnienia w tym miejscu rezydencji rodziny von Everstein, a ich datowanie określono jest na wiek XVII, kiedy rezydencja była urządzona z przepychem, potwierdzając splendor rodu. Na miejscu cały czas prowadzone są prace archeologiczne pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie. Archeologowie zajmą się również badaniem wnętrza zachowanej w dobrym stanie tzw. kapsuły czasu – ziemia w tym miejscu może kryć jeszcze wiele zamkowych skarbów.

Historia nowogardzkiego zamku

Pierwsze wzmianki na temat istnienia zamku w Nowogardzie pochodzą z XIII wieku,a dokładniej z 1268 roku. Był to murowany obiekt obronny, otoczony palisadą oraz fosą, należący do kamieńskiego biskupa. Prawdziwy splendor obiektowi nadało dopiero przejęcie go w XVI wieku przez niemiecki ród von Everstein, którzy przebudowali zamek w możnowładczą rezydencję. Obiekt przetrwał zawirowania dziejów, mimo iż był niszczony podczas wojny 30-letniej oraz w trakcie Potopu Szwedzkiego. W XVIII wieku po raz ostatni odnowiono rezydencję, uszkodzoną w czasie wojen napoleońskich. Po dokonaniu ostatniej odbudowy w 1817 roku, obiekt zamieniono w zakład karny. Część dawnych obiektów od 2008 roku została przekształcona w budynki mieszkalne dla więźniów.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
2 komentarze
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ZuzannaG
ZuzannaG
4 lat temu

Fajne są takie informacje i fajne są takie odkrycia. To z pewnością dla wielu pasjonatów historii gratka i można by rzec „biały kruk ” 😉 Świadczy to też o tym, jak wielu rzeczy jeszcze nie wiemy i jak wiele jest do odkrycia. I to przypadkowo 🙂

Jolanta
Jolanta
4 lat temu

Bardzo dobrze, że przypominana jest historia tego, co kiedyś działo się w Polsce i nie tylko. Być może kiedyś, nasze dzieci będą uczyć się o tym na historii w szkole. A my będziemy mogli powiedzieć im coś więcej na ten temat dzięki temu artykułowi.

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski z zarzutami

Prokutor Michał Lorenc potwierdził, że staroście Tomaszowi Tamborskiemu zostały postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jeszcze rano podawano informację, że „trwają intenstywne działania śledczych”, a „ sprawa jest rozwojowa”. Czy będą kolejne zatrzymania?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Published

on

Starosta Tomasz Tamborski zatrzymany

Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że starosta Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA w ramach tego samego śledztwa, w toku którego zatrzymano wójta gminy Włodzimierza Popiołka i architekta będącego szefem gminnej komisji architektoniczno – urbanistycznej. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rozmawialiśmy z mecenasem reprezentującym starostę i wójta: – W mojej opinii zarzuty kierowane wobec moich klientów są absurdalne. Oczywiście nie przyznają się do winy.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl