Connect with us

Published

on

Na terenie zakładu karnego w Nowogardzie odkryto cenne znalezisko archeologiczne. Podczas rutynowych prac oczom robotników ukazały się przedmioty z zamkowego wyposażenia oraz resztki średniowiecznej zabudowy

Sensacyjne odkrycie na terenie zakładu karnego – spod ziemi wyłoniły się pozostałości średniowiecznej warowni

Podczas prac konserwatorskich przeprowadzanych na terenie zakładu karnego w Nowogardzie, oczom robotników ukazały się ceglano-kamienne mury i szereg innych przedmiotów pochodzących z zamkowych wnętrz. Wezwani na miejsce archeologowie byli w szoku, gdy zobaczyli znalezisko. Prawdopodobnie są to pozostałości zamku mającego średniowieczne korzenie. Pierwsza wzmianka o znajdującej się w tym miejscu budowli pochodzi z XIII wieku, jednak w wyniku licznych wojen na przestrzeni wieków, po tej części zamku nie pozostał żaden inny ślad.

Niezwykłe znalezisko na terenie więzienia

Na terenie zakładu karnego w Nowogardzie były prowadzone standardowe prace wodno-kanalizacyjne. W wykonanym wykopie znaleziono fragmenty ceglano-kamiennych murów, a także szereg przedmiotów świadczących o pochodzeniu z zamkowych wnętrz – wśród wykopalisk odnaleziono fragmenty szklanych kufli, zastawy, narzędzia aptekarskie a także figurkę rycerza prawdopodobnie zdobiącego kaflowy piec. Większość z tych przedmiotów nie była produkowana na Pomorzu. Pozostałości muru to część średniowiecznej wieży znajdującej się w domu wysokim, nazywanym w rezydencjach „ Hoches Haus”. Wykopaliska są świadectwem istnienia w tym miejscu rezydencji rodziny von Everstein, a ich datowanie określono jest na wiek XVII, kiedy rezydencja była urządzona z przepychem, potwierdzając splendor rodu. Na miejscu cały czas prowadzone są prace archeologiczne pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie. Archeologowie zajmą się również badaniem wnętrza zachowanej w dobrym stanie tzw. kapsuły czasu – ziemia w tym miejscu może kryć jeszcze wiele zamkowych skarbów.

Historia nowogardzkiego zamku

Pierwsze wzmianki na temat istnienia zamku w Nowogardzie pochodzą z XIII wieku,a dokładniej z 1268 roku. Był to murowany obiekt obronny, otoczony palisadą oraz fosą, należący do kamieńskiego biskupa. Prawdziwy splendor obiektowi nadało dopiero przejęcie go w XVI wieku przez niemiecki ród von Everstein, którzy przebudowali zamek w możnowładczą rezydencję. Obiekt przetrwał zawirowania dziejów, mimo iż był niszczony podczas wojny 30-letniej oraz w trakcie Potopu Szwedzkiego. W XVIII wieku po raz ostatni odnowiono rezydencję, uszkodzoną w czasie wojen napoleońskich. Po dokonaniu ostatniej odbudowy w 1817 roku, obiekt zamieniono w zakład karny. Część dawnych obiektów od 2008 roku została przekształcona w budynki mieszkalne dla więźniów.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
2 komentarze
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ZuzannaG
ZuzannaG
4 lat temu

Fajne są takie informacje i fajne są takie odkrycia. To z pewnością dla wielu pasjonatów historii gratka i można by rzec „biały kruk ” 😉 Świadczy to też o tym, jak wielu rzeczy jeszcze nie wiemy i jak wiele jest do odkrycia. I to przypadkowo 🙂

Jolanta
Jolanta
4 lat temu

Bardzo dobrze, że przypominana jest historia tego, co kiedyś działo się w Polsce i nie tylko. Być może kiedyś, nasze dzieci będą uczyć się o tym na historii w szkole. A my będziemy mogli powiedzieć im coś więcej na ten temat dzięki temu artykułowi.

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

felietony

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Published

on

Jak naprawić przeciekający dach bez zmiany pokrycia?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przeciekający dach nie zawsze wymaga zmiany całego pokrycia, tylko jego naprawy. Oczywiście jest to znacznie mniej kosztowne, a co najważniejsze można to zrobić w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, dlatego też powinien sobie z tym poradzić absolutnie każdy. Naprawa przeciekającego dachu nie jest, aż tak bardzo skomplikowanym zadaniem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Kołobrzeg

Na S6 ciężarówka uderzyła w samochód straży pożarnej

Published

on

Na S6 ciężarówka wpadła w wóz straży pożarnej

W przestrzeni Stramnicy trafiło do porównania z udziałem wozu kołobrzeskich strażaków.

Na trasie S6 w samochód warty miał wjechać inny pojazd. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Więcej informacji wkrótce.

Aktualizacja:

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. 60-letni kierowca ciężarówki został ukarany 500 zł mandatem

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl