Published

on

Jest taka impeza w życiu uczniów szkół gimnazjalnych, na którą czekają oni w większości już od rozpoczęcia nauki w liceum czy też technikum. I tą „imprezką” jest studniówka. Wydarzenie, podczas którego spotykają się wszyscy uczniowie i nauczyciele, aby wspólnie się bawić, ale też zatańczyć. W tym Poloneza.

Parafrazując tekst pewnej znanej piosenki, ”tańczyć każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”, słowa te mogą wziąć do serca i głowy ci, którzy mają przed sobą obowiązek uczestniczenia w Polonezie, tańcu towarzyszącym studniówkom.

Bal studniówkowy to nie tylko dobra zabawa, jakiej poddają się maturzyści i nauczyciele. To także okazja do zapoznania się z jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich tańców tradycyjnych – polonezem. Choć trafia się na przypadku zastępowania jego innymi tańcami, niekoniecznie pochodzącymi znad Wisły (choćby Belgijka, to nadal króluje on na studniówkach.

Polonez jest tańcem pochodzącym z XVII wieku. Był on elementem ceremoniału dworskiego, podczas którego szlachta paradowała przed monarchą na jego dworze. I tak jak podczas studniówki, tak i w tamtych czasach, był on wykonywany na rozpoczęcie balu. Jego główne przeznaczenie to podkreślenie podniosłego charakteru uroczystości. Obecnie, w rolach gospodarzy, czyli prowadzących ten taniec wcielają się dyrektorzy szkół. Podczas współczesnych balów maturalnych można spotkać dwie jego wersje: klasyczną autorstwa Michała Ogińskiego oraz współczesną Wojciecha Kilara.

Polonez jest wykonywany grupowo, nie jest to taniec dla jednej czy też trzech par. Warto się jego nauczyć, nie tylko aby wzbogacać swoje „umiejętności”, ale też po to, aby nie zepsuć całego układu podczas występu „na żywo”. Choć czasami wynikają z tego przezabawne sytuacje, to dla niektórych może stać się to powodem do wstydu. I aby zapobiec takim sytuacjom, ale i po to, aby nauczyć uczniów poloneza, w szkołach organizowane są przeznaczone jemu zajęcia. Również i kilka szkół tańca oferuje na swoich stronach internetowych darmowe kursy jego nauki, na których prezentowane są kroki i figury. Dzięki temu, maturzyści mogą lepiej przygotować się do balu maturalnego i zaprezentować przed rówieśnikami. Warto jednak nadmienić, iż według niepisanej tradycji, aby pozytywnie napisać egzamin maturalny, należy podczas tańca, „zmylić nogę”.

Nawet jeśli nie przepadamy za klasycznymi tańcami i nie czujemy się dobrze podczas publicznych występów na parkiecie, warto poświęcić chwilę, aby podczas studniówki nie popełnić żadnego błędu. Korzystajmy więc z tego, co dają nam szkoły: zarówno ta, do której uczęszczamy, jak i tańca.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
3 komentarze
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcelina
Marcelina
4 lat temu

Myślę, że nawet jeśli ktoś nie przepada specjalnie za tańcem a zwłaszcza klasycznym, może się ten jeden raz zmobilizować i nauczyć poloneza. Np. dla własnej satysfakcji albo żeby nie popsuć imprezy innym. Elegancko wygląda, gdy cała szkoła ubrano odświętnie tańczy na studniówce poloneza. Pamiętam to jeszcze ze swojej studniówki i namawiam innych aby się nie zniechęcali.

karolina
karolina
4 lat temu

Minęło juz sporo czasu od mej styczności z tym tańcem, ale z sentymentem wspominam przygotowania w trakcie lekcji wychowawczej i te plątaniny z resztą klasy 🙂 Ogólnie, wyszło dobrze i nikt szczęśliwie niczego nie pomylił 😀 Fajna sprawa, nawet jeśli tylko na jedn raz.

Jolanta
Jolanta
4 lat temu

Polonez to chyba jeden z najstarszych tańców, które istnieją. Nie jest go się trudno nauczyć, jak mówią dla chcącego nic trudnego. Fajnie, że powstał artykuł na temat tego tańca.

Pordnik

Sportowe stylizacje na co dzień

Published

on

Sportowe stylizacje na co dzień

Sportowy styl to przede wszystkim wygoda, którą wiele osób ceni sobie bardziej niż elegancję. Jednak jedno nie wyklucza drugiego. Dziś podpowiemy, jak stworzyć sportowe stylizacje, które są jednocześnie wygodne i eleganckie.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Poradnik

Markizy na całe lato – najlepsza ochrona dla Twojego tarasu

Published

on

Markizy na całe lato – najlepsza ochrona dla Twojego tarasu

W słoneczne dni nie ma lepszej ochrony na taras, niż markiza ogrodowa. Produkt ten wykonany jest z najwyższej klasy materiałów, by zapewnić Ci doskonałą ochronę przed słońcem oraz deszczem – tak, że możesz spędzać czas na zewnątrz zawsze wtedy, gdy masz na to ochotę. W tym artykule dowiesz się, jakie inne zalety posiadają markizy ogrodowe od WAKO rolety żaluzje.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Przydatne

Jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek?

Published

on

Jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek?

Właściwe zabezpieczenie ładunku nie tylko i wyłącznie będzie przeciwdziałać uszkodzeniu ładunku, ale również zagwarantuje bezpieczeństwo kierowcy. Ponadto w sytuacji, gdy fracht nie będzie zamocowany w odpowiedni sposób może stanowić bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia kierowcy i innych uczestników danego ruchu drogowego. Osoby wykonujące przewóz rzeczy muszą kłaść ogromny nacisk, w jaki sposób powinien być zabezpieczony ładunek.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne